17.01.2016

برجام رسما آغاز شد؛ همه تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو شد

صدای آمریکا: با بیانیه مشترک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران که لحظاتی قبل در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد، توافق هسته ای اجرا و تحریم‌ها علیه ایران لغو شد.

فدریکا موگرینی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت براساس توافقی که با ایران داشتیم، همه تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران برداشته می شود.

وی افزود: ایران و کشورهای پنج به علاوه یک در امور هسته ای همکاری می کنند و تحریم های هسته ای علیه ایران برداشته می شود.

شش ماه پس از دستیابی ایران و جامعه جهانی به یک توافق جامع هسته‌ای و انجام گام‌های لازم برای اجرایی شدن آن توسط دو طرف، انتظار ایران برای لغو تحریم‌های هسته‌ای با اعلام رسمی “روز اجرا” به سر رسید.

​​ایران و قدرت‌های جهانی پس از بیش از یک دهه گفت‌وگو، روز ۲۳ تیر ماه به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که در ازای اعمال محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌های اتمی ایران، آن بخش از تحریم‌ها که به دلیل همین فعالیت‌ها علیه تهران اعمال شده بود، لغو خواهند شد.

برای اعلام روز اجرای توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام نیز یاد می‌شود، دو طرف متعهد به انجام اقداماتی مشخصی شدند، که باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی – که بر اساس توافق مسئولیت نظارت و راستی‌آزمایی توافق را به عهده دارد – تایید می‌شد.

برچیدن میزان مشخصی از سانتریفیوژهای موجود در مراکز غنی سازی، انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده به خارج از کشور و خارج کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک، از جمله تعهدات طرف ایرانی بود که طبق اعلام آژانس تکمیل شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates