07.04.2016

اختلاف بر سر مینو خالقی؛ وزارت کشور منتظر پاسخ شورای نگهبان

دویچه‌وله: رئیس ستاد انتخابات کشور بدون ذکر جزییات، اذعان کرد که بین شورای نگهبان و وزارت کشور در خصوص آرای منتخب سوم اصفهان اختلاف وجود دارد. او گفت شورای نگهبان باید هر ادعایی در رابطه با مینو خالقی را به صورت مکتوب ارائه کند.

محمد حسین مقیمی، معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات می‌گوید منتخب سوم اصفهان دو نامه مجزا به شورای نگهبان و رئیس جمهور ارسال کرده و وزیر کشور هم با استناد حقوقی به تبصره ماده ۵۲ قانون انتخابات، نظر خود را در باره مینو خالقی در قالب یک نامه به شورای نگهبان اعلام کرده است.

او افزوده است: «ما هیچ تصمیمی برای اظهارنظر درخصوص انتخابات اصفهان و نفر احتمالی جایگزین تا پیش از اعلام رسمی مواضع شورای نگهبان در قبال نامه ارسال شده نداریم و منتظر نظر شورای نگهبان خواهیم ماند.»

مقیمی برای دیداری توجیهی با فرمانداران اصفهان در زمینه برگزاری دور دوم انتخابات به اصفهان سفر کرده است. خبرگزاری “ایسنا”، صبح چهارشنبه ۱۸ فروردین به نقل از او نوشت: «آرای منتخب سوم اصفهان با استناد به نامه ارسالی از شورای نگهبان به وزارت کشور ابطال نشده است، بلکه انتخابات نفر سوم منتخب شهرستان اصفهان ابطال شده است.»

بیشتر بخوانید: تفاوت برداشت وزارت کشور و شورای نگهبان بر سر ابطال آرای مینو خالقی

به تاکید مقیمی، قانون این حق را برای داوطلب قائل شده که با مراجعه به شورای نگهبان از دلایل حذف خود آگاه شود و این شورا موظف به پاسخگویی است: «ملاک و مبنای وزارت کشور، قانون انتخابات است.» او ابراز امیدواری کرده که وزارت کشور و شورای نگهبان در باره انتخابات اصفهان و نفر سوم منتخب آن به تعامل لازم دست یابند.

“تایید صلاحیت بر عهده مجلس جدید است”

مینو خالقی، کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان، در انتخابات هفتم اسفند با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رای، نفر منتخب سوم در حوزه اصفهان شد. شورای نگهبان رسما اعلام نکرده که دلیل رد صلاحیت مینو خالقی آن هم پس از برگزاری انتخابات و تایید صلاحیت اولیه چیست اما گفته می‌شود که حذف او به بهانه عدم رعایت شئونات اسلامی در سفرهای خارج از کشور و دست دادن با مردها بوده است.

مقیمی در واکنش به این ادعا که دو هیئت اجرایی و نظارت پیش از برگزاری انتخابات نیز به مستنداتی که اکنون علیه منتخب سوم مورد استناد قرار گرفته شده دسترسی داشته‌اند، اضافه کرد: «برای وزارت کشور تنها چیزی ملاک تصمیم و عمل قرار می‌گیرد که به طور مکتوب از طرف شورای نگهبان ارسال شود.»

بیشتر بخوانید: موسوی لاری: دولت زیر بار ابطال رأی خالقی نرود

او یادآوری کرده که احراز صلاحیت کسانی چون مینو خالقی می‌تواند بر عهده مجلس جدید باشد: «زمانی که موعد قانونی شورای نگهبان برای تایید یا رد صلاحیت کاندیداها یا منتخبان گذشته باشد و مدارکی قابل استناد علیه شخص یا اشخاصی از منتخبین آشکار شود، مدارک باید قانونا به مجلس فرستاده شوند تا ۲۹۰نماینده جدید، صلاحیت منتخبان را احراز کنند.»

معاون سیاسی وزارت کشور این را هم گفته است که در انتخابات حوزه انتخابیه شهرستان اصفهان، نظر هیئت‌های اجرایی و عملیاتی انتخابات با یکدیگر هماهنگ نبود و موارد در وزارت کشور و شورای نگهبان درخصوص این مسأله در حال بررسی است.

“دولت زیر بار نرود”

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت خاتمی نیز در باره ابطال آرای مینو خالقی گفته است که پس از برگزاری انتخابات و تایید صحت آن، شورای نگهبان یا هیات‌های نظارت و اجرایی نمی‌توانند به موضوع ورود کنند. او تاکید کرده که اصولا ممکن نیست در برگه‌هایی که نام پنج نفر بر آن نوشته شده، آرای ۴ نفر را تایید و رای یکی را باطل کرد: «وزارت کشور باید مطابق وظیفه قانونی خود اعتبارنامه خالقی را به مجلس بفرستد و دولت نباید زیر بار این روند برود.»

بیشتر بخوانید: شورای نگهبان آرای یکی از منتخبان اصفهان را باطل کرد

اصلاح‌طلبان اصفهان نیز نامه‌ای به حسن روحانی نوشته و خواستار دخالت او در موضوع رد صلاحیت مینو خالقی و “تضییع حق منتخب مردم” شده‌اند.

علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران نیز در مخالفت با رد صلاحیت و ابطال آرای مینو خالقی از سوی شورای نگهبان گفته است: «بررسی اعتبارنامه‌ها باید به مجلس محول می‌شد و قانونی نیست.» مطهری یک‌شنبه ۱۵ فروردین در حاشیه جلسه علنی مجلس به خبرنگاران گفت: «این که ایشان در خارج از کشور با مردی مصافحه کرده خیلی قابل اثبات نیست ضمن این که دست دادن در صورتی که با دستکش باشد بلااشکال است.»

Related posts:

  1. شورای نگهبان: بنابر تفسیر و برداشت از قانون طبق نظر اعضای شورای نگهبان امکان ابطال آرا به دلیل عدم صلاحیت وجود دارد
  2. پشت پرده ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان
  3. اشاره ضمنی هاشمی به حذف مینو خالقی: امیدواریم استانداران کشور از جمله اصفهان با شجاعت نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند
  4. عضو حقوقدان شورای نگهبان: شش هزار داوطلب مجلس به رد صلاحیت خود اعترض کرده اند
  5. اطلاعیه شورای نگهبان در مورد شکایت رد صلاحیت‌شدگان انتخابات خبرگان منتشر شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates