12.04.2016

تمدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ۸۲ مقام ایرانی

دویچه‌وله: اتحادیه اروپا در آستانه سفر هیئتی از مقام‌های بلندپایه این نهاد به ایران تحریم‌های خود علیه ۸۲ مقام و یک نهاد ایرانی را که به خاطر نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، برای یک سال دیگر تمدید کرد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه (۲۳ فروردین / ۱۱ آوریل) اعلام کردند که تحریم‌های این اتحادیه علیه ۸۲ مقام مسئول در جمهوری اسلامی و یک نهاد رسمی که به نقض حقوق بشر متهم‌اند، برای یک سال دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، به موجب این تحریم‌ها اموال و دارایی‌های این ۸۲ نفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا توقیف می‌شود و ممنوعیت سفر آنها به همه ۲۸ کشور عضو این اتحادیه همچنان برقرار خواهد ماند. اتحادیه اروپا این مقام‌های مسئول ایرانی را از عاملان نقض گسترده حقوق بشر در ایران می‌داند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول رئیس قوه قضاییه، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه، علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج و سعید مرتضوی از جمله افرادی هستند که به عنوان ناقضان حقوق بشر در فهرست ۸۲ نفره تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: “حجاب نامتعارف” نماینده پارلمان اروپا در ایران خبرساز شد

تمدید این تحریم‌ها تا ۱۳ آوریل ۲۰۱۷ در حالی صورت گرفته که تا پنج روز دیگر (۲۸ فروردین، ۱۶ آوریل) قرار است هیئتی از مقام‌های بلندپایه اتحادیه اروپا با همراهی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، به ایران سفر کنند. هدف از این سفر “یافتن راه‌های تقویت همکاری‌ها در پی توافق تحول‌ساز برجام” اعلام شده است.

فدریکا موگرینی، دو هفته پس از دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای نیز در سفری یک‌ ر‌وزه به ایران رفته بود. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در دیدار با فدریکا موگرینی اطمینان داده بود که برجام می‌تواند «فرصتی برای همکاری‌های نزدیک‌تر سیاسی٬ اقتصادی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد.»

بیشتر بخوانید: روحانی: ایران خواستار توسعه همکاری‌ها با اتحادیه اروپاست

خانم موگرینی ابراز امیدواری کرده که در سفر هفته آینده خود به ایران در کنار گفت‌وگو پیرامون برجام، درباره حل و فصل بحران خانمان‌سوز سوریه هم با مقام‌های جمهوری اسلامی به گفت‌و‌گو بنشیند. او پیش‌تر گفته بود که به مشارکت ایران در حل‌ بحران‌های منطقه‌ای امید بسیاری دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates