21.04.2016

ادعای سایت امریکایی: درخواست اوباما برای دیدار با روحانی

خرداد: سایت امریکایی “واشنگتن فری بیکان” نزدیک به نئومحافظه کاران با انتشار گزارشی مدعی شده که “باراک اوباما” رییس جمهوری امریکا دو نامه به رهبران ارشد ایران در ماه های اخیر نوشته و خواستار ملاقات حضوری با “حسن روحانی” رییس جمهوری ایران شده است.
سرویس بین الملل خرداد: این سایت اشاره می کند که برگردان این نامه به زبان فارسی اخیرا توسط نهادی موسوم به سازمان پژوهش خاورمیانه صورت گرفته است. این سایت در ادامه می نویسد:”اوباما دو نامه جداگانه و محرمانه را برای مقام معظم رهبری و روحانی فرستاده است”. این سایت در ادامه ادعای خود می نویسد:”ظاهرا در بخشی از این نامه آمده است که اوباما گفته فرصت محدودی برای حل و فصل اختلافات میان ایران و امریکا بر سر بحران های سوریه، عراق و یمن ایجاد شده و اگر ایران موافق باشد می توان جلسه ای دو نفره را با حضور روحانی برگزار کرد”.

به گزارش خرداد، این سایت در ادامه اشاره می کند که گزارش مذکور به طور مستقل تایید نشده است. سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز گفته است که قصد اظهار نظر در این باره را ندارد. واشنگتن فری بیکان اشاره کرده که رهبران ایران اعلام کرده اند که برای ملاقات با ایران آمادگی دارند و درها برای دیپلماسی باز است. این گزارش در ادامه می نویسد:”به نظر می رسد توافق بین رهبران و مقام های ارشد در سطوح بالای تصمیم گیری در این باره حاصل شده است”.

واشنگتن فری بیکان در ادامه اشاره می کند که چند تن از مقام های ارشد امریکایی در روزهای اخیر برای فراهم شدن زمینه دیدار میان اوباما و روحانی با یکدیگر ملاقات داشته اند. اشاره این سایت به دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نیویورک با همتای امریکایی خود و جک لو وزیر امور خزانه داری امریکا با ولی الله سیف رییس بانک مرکزی ایران است.

این سایت اما در ادامه اشاره می کند که بعید به نظر می رسد توافق نهایی میان رهبران ایران بر سر این موضوع حاصل شده باشد چرا که بر سر موضوع رابطه با امریکا میان جناح های مختلف در ایران اختلاف نظر وجود دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates