02.05.2016

انتقاد خامنه‌ای از ترویج زبان انگلیسی در ایران

بی‌بی‌سی: آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از “اصرار بر ترویج انحصاری زبان انگلیسی” در این کشور انتقاد کرده و آن را ناسالم خوانده است.

آقای خامنه ای امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت (دوم مه) در دیدار با جمعی از معلمان در تهران گفت: “زبان علم فقط انگلیسی نیست… زبان های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و [زبان] کشورهای شرقی هم زبان علمند”.

او گفته است که کشورهای دیگر جلوی نفوذ زبان های بیگانه را می گیرند و افزوده: “نمی گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می کنیم”.

رهبر ایران در گذشته هم از ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران انتقاد کرده بود.

او از جمله در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ در جمع معلمان استان کرمان گفته بود: “ناگهان از گوشه ای یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانی، از کلاس اول – یا حتی پیش‌دبستانی – زبان انگلیسی یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتی بزرگ شدند، هر کس نیاز دارد می‌رود زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. چقدر دولت انگلیس و دولت آمریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟”

آیت الله خامنه ای در سخنان امروز خود همچنین بر لزوم پرورش “هویت مستقل” در کودکان تأکید کرده و گفته است: “بارها به مسئولان به طور علنی یا خصوصی تذکر داده ام، اما الگوی مصرف اصلاح نشده است”.

او به عنوان نمونه ای از تأثیر الگوی مصرف مورد انتقاد خود در جامعه گفته است: “این بچه پولدارهای نوکیسه که با آن خودروهای کذایی در خیابان ها هستند به همین خاطر است. این را باید از کودکی یاد داد”.

آقای خامنه ای از سال های اول دوران رهبری خود موضوع “تهاجم فرهنگی” و “شبیخون فرهنگی” را مطرح کرده بود و مکررا در مورد آن هشدار می داد.

او اخیرا و در پی رسیدن ایران به توافق جامع اتمی با قدرت های جهانی هم نسبت به احتمال “نفوذ دشمن” از راه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هشدار داده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates