05.06.2016

راه اندازی رشته دانشگاهی «خدمت به مسجد»

قانون: طبق تفاهم‌نامه‌ای که میان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شده است، گفت: خدامی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند در رشته «خدمت در مسجد» تحصیلات خود را ادامه دهند.

قانون-طبق تفاهم‌نامه‌ای که میان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز رسیدگی به امور مساجد امضا شده است، گفت: خدامی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند در رشته «خدمت در مسجد» تحصیلات خود را ادامه دهند.

به گزارش فارس به نقل از ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، طرح کرامت ویژه خادمین مساجد استان تهران با هدف ارتقای توان مهارتی خدام در مباحث بهداشت محیط در حالی اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری پیگیری شد که آشنایی با بهداشت محیط مسجد و آشپزخانه، بهداشت فردی در مسجد، ضدعفونی صحیح لوازم آبدارخانه و سرویس‌های بهداشتی و شیوه اصولی مبارزه با حیوانات موذی از جمله موارد آموزشی بود که خدام مساجد با آن آشنا شدند و در نهایت گواهی دوره آموزشی بهداشت برای خادمین شرکت‌کننده صادر شد.

در این طرح 17 مرکز بهداشت از جمله مراکز شهید محلاتی، شهید باهنر، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، شهید مدرس، شهید مدنی، شیخ کلینی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید مطهری و شهید صدوقی حضوری فعال داشتند و کار آموزش بهداشت خدام مساجد را بر عهده داشتند.

*رشته «خدمت مسجد» در دانشگاه برای خدام مساجد دائر می‌شود

دوره آموزش بهداشت و سلامت ویژه خدام مساجد ناحیه علامه امینی به همت معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد و ناحیه مذکور برگزار شد که مربیان بهداشت به تببین و آموزش بررسی وضعیت بهداشتی مساجد، ممنوعیت استعمال دخانیات، ممنوعیت بردن کفش به مساجد، ممنوعیت استفاده مشترک از البسه مخصوص عزاداری، رعایت نکات بهداشتی در کفشداری، تجهیز مسجد به جعبه کمک‌های اولیه، استفاده از روپوش سفید در آبدارخانه مسجد و ممنوعیت خوابیدن افراد در مسجد پرداختند.

این در حالی است که بهداشت محیط مسجد و آشپزخانه، بهداشت فردی در مسجد، ضدعفونی صحیح لوازم آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و شیوه اصولی مبارزه با حیوانات موذی موضوعات آموزشی اصلی این دوره است.

خدام مساجد ناحیه شهید مطهری نیز دوره آموزش بهداشت و سلامت خدام مساجد را گذراندند، در این دوره آموزشی حجت‌الاسلام مزدجو معاون ناحیه شهید مطهری با اشاره به بسته آموزشی کرامت ویژه خدام گفت: در این بسته محتواهایی با موضوع ایمنی، بهداشت و سلامت و محافظت از مسجد ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در بحث تحصیلات خدام در رشته خدمت مسجد تفاهم‌نامه‌ای میان دانشگاه علمی کاربردی و مرکز رسیدگی به امور مساجد بسته شده است، گفت: خدامی که دیپلم دارند می‌تواند در این رشته تحصیلات تکمیلی را ادامه دهند.

حجت‌الاسلام مزدجو با اشاره به شعار معاونت آموزش مبنی بر «مدیریت مسجد یک تخصص است»، بیان داشت: هر کسی در جایگاه خودش در مسجد می‌تواند عهده‌دار وظایف تخصصی باشد، چرا که در مسجد باید وظایف مشخص و معین باشد، همچنین آموزش کمک‌های اولیه، آموزش بهداشت و سلامت و دوره آموزش ایمنی از جمله موارد ضروری آموزشی خدام است.

در این دوره آموزشی هم مربیان بهداشت که دو ساعت به طول انجامید بر مواردی نظیر لزوم رعایت بهداشت فردی در مسجد، ممنوعیت استعمال دخانیات و بردن کفش به مسجد، تجهیز مسجد به جعبه کمک‌های اولیه و لزوم استفاده از روپوش سفید در آبدارخانه مسجد تأکید کردند.

*مدیریت مسجد یک تخصص است

براساس این گزارش، دومین دوره آموزش بهداشت و سلامت ویژه خدام ناحیه شهید مطهری در مسجد پیامبر اعظم(ص) برگزار شد، در ابتدای این دوره آموزشی حجت‌الاسلام مزدجو معاون ناحیه شهید محلاتی گفت: معاونت آموزش مرکز رسیدگی به امور مساجد با شعار مدیریت مسجد یک تخصص است، دوره‌های بهداشت و سلامت و ایمنی مساجد را طراحی کرده است.

وی افزود: امید است خدمتگذاری در خانه‌های خدا در سطح بهتری انجام شود، چرا که مساجد به عنوان مهمترین پایگاه انقلاب اسلامی شناخته می‌شوند.

در این کلاس آموزشی سرمستی یکی از کارشناسان اداره بهداشت و درمان شمال غرب تهران به طرح مباحثی نظیر تعریف بهداشت، راهکارهای ارتقای سطح بهداشت در مساجد، برنامه‌های اجرایی بهداشتی متناسب با سطح بهداشت هر مسجد، نکات بهداشتی مختص اجزا و بخش‌های مختلف مسجد، بهداشت مواد غذایی در مسجد مانند شیر، گوشت، سبزیجات و …، علائم فساد مواد غذایی، روش‌های پیشگیری از سرایت بیماری‌ها در مسجد، نکته‌های بهداشتی در آبدارخانه و آشپزخانه مسجد و رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی پرداخت.

در ادامه اجرای طرح کرامت، دوره آموزشی خدام ناحیه شهید نواب صفوی در مسجد کمیل برگزار شد، در این دوره آموزشی حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی مدیر ناحیه شهید نواب صفوی گفت: خادمی مسجد افتخاری است که خداوند متعال به برخی داده است و باید از این فرصت استفاده کرد، استفاده از این فرصت هم به این است که کسانی که در مسجد حاضر می شوند مهمانان خداوند هستند و شما میزبان مردم هستید، بنابراین خادم باید زبانش را حفظ کند و با مردم با خوشرویی رفتار کند.

Related posts:

  1. اقتصاد مداحی در ایران
  2. آیت الله مصباح یزدی: شیطان های انس و جن درصدد تخریب روحانیت در جامعه هستند
  3. ترویج نکبت بوسیله آخوندها: فاطمیه از کی در ایران باب شد؟ راز رونق شدید فاطمیه در 13 سال اخیر
  4. روایت فرزند مصباح یزدی از تولد پدر: مادر حاج آقا در زمان حاملگی خواب دیده بود که قرآن متولد شده است
  5. روحانی: نکند دیگران راست بگویند ما دروغ

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates