27.06.2016

پس از ۳۷سال در بسیاری مسائل سیر قهقهرایی داشته‌ایم

اعتدال: آیا می توانیم ادعا کنیم که قوه قضائیه ما به تمام معنا اسلامی است؟ آیا می توانیم ادعا کنیم که مردم جایی بروند که شأن آنها حفظ شود و طمع پول گرفتن و رشوه در میان نباشد؟ البته در همه جا اینگونه نیست اما این امور وجود دارد.
رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با تشکر از دستور رئیس جمهوری برای رسیدگی به موضوع حقوق های بالا در دستگاهها و ادارات، به دولت توصیه کرد که با تقدیم لایجه ای به مجلس شورای اسلامی در جهت اصلاح این مشکل گام بردارد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری در مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در حرم مطهر امام خمینی که با حضور اقشار مختلف مردم و اعضای بیت امام راحل برگزار شد، در سخنانی با موضوع «احساس مسئولیت» در شخصیت امیرالمومنین(ع) و «مسئولیت داری» پیروان ایشان، یادآور شد: علی(ع) از ابتدای نزول وحی به پیامبر خدا(ص) اولین فرد از میان مردان بود که اسلام آورد و تا پایان عمر جایی را نمی بینیم که او جز برای خدا سخن گفته باشد، شمشیر زده باشد، فریاد کشیده باشد و حتی سکوت کرده باشد.

وی افزود: علی(ع) اگر 25 سال سکوت کرد به خاطر خدا و احساس مسئولیتی بود که در قبال اسلام، پیامبر(ص) و خدای متعال می کرد و او اگر خلافت را نمی پذیرد یا اگر در زمانی دیگر آن را می پذیرد، ناشی از همین احساس مسئولیت است.

ناطق نوری با قرائت بخش هایی از خطبه شقشقیه در نهج البلاغه، یادآور شد: ایشان هنگام پذیرش خلافت با مردم اتمام حجت کردند که آنچه به عنوان مصلحت تشخیص می دهند را عمل خواهند کرد و بیت المالی را که پیش از ایشان به طور بی حساب به افراد داده شده حتی اگر مهریه زنان آنان شده باشد پس خواهند گرفت؛ زیرا علی(ع) اهل تعارف نبود. مردم پس از شنیدن این سخنان علی(ع) با آمدن ایشان موافقت کردند چرا که فکر می کردند آن سخنان مربوط به اول کار است، اما وقتی ایشان کار خویش را در خلافت با حساب کشی و مواخذه شروع کردند، فریادها درآمد و مخالفت ها شروع شد.

وی با اشاره به برخورد علی(ع) با کسانی که ثروت های بی حساب و کتاب داشتند، گفت: ایشان به تناسب همین رفتارها دشمنانی نیز داشت، زیرا انسان اگر بخواهد حق بگوید و دستور خدا را اجرا کند هزینه در پی خواهد داشت و علی(ع) این هزینه را پرداخت؛ لذا ایشان در مدت حکومت خویش با مسلمانان سه بار جنگ کردند و سرانجام نیز از شدت عدالت در محراب به شهادت رسیدند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با اشاره به نامه امیرالمونین(ع) به یکی از والیان خویش پس از آنکه مطلع شدند او در یک میهمانی که فقرا اجازه ورود به آن نداشته اند شرکت کرده است، در ادامه سخنان خود توصیه کرد: اگر بخواهیم حکومت اسلامی به معنای واقعی را پیاده کنیم باید فرمان علی(ع) به مالک اشتر را دستورالعمل قرار دهیم و مواضع و اهداف خویش را بر اساس آن تنظیم کنیم و قاضی و فرماندار را بر اساس همین فرمان برگزینیم.

وی یادآور شد: علی(ع) در مورد اطرافیان، به مالک توصیه می کنند که مراقب آنان باشد، ریشه ستمکاری شان را بخشکاند و اجازه تقسیم املاک دولتی میان آنها را ندهد.

ناطق نوری سپس با اشاره به یک متن مهم به جای مانده از امام خمینی مربوط به 74 سال، به قرائت این متن به یادگار مانده از امام در دفتر یادداشت های یادگاری مرحوم وزیری در یزد پرداخت و افزود: امام در این نامه که با آیه قال‏اللّه‏ تعالی:قُلْ اِنَّما اَعِظُکُم بِواحِدَةٍ أنْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُرادی، آغاز می شود می گویند «خدای تعالی در این کلام شریف، از سرمنزل تاریک طبیعت تا منتهای سیر انسانیت را بیان کرده، و بهترین موعظه‏ هایی است که خدای عالم از میانۀ تمام مواعظ انتخاب فرموده و این یک کلمه را پیشنهاد بشر فرموده. این کلمه تنها راه اصلاح دو جهان است. قیام برای خداست که ابراهیم خلیل‏ الرحمن را به منزل خلّت رسانده و از جلوه‏های گوناگون عالم طبیعت رهانده» . سپس با بیان این بیت شعر «خلیل آسا درِ علم الیقین زن/ ندای «لااُحبّ الآفلین» زن/» می گویند «قیام للّه‏ است که موسی کلیم را با یک عصا به فرعونیان چیره کرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نیز او را به میقات محبوب رساند و به مقام صَعْق و صَحْو کشاند. قیام برای خداست که خاتم ‏النبیین ـ صلی‏اللّه‏ علیه و آله ـ را یک‏تنه بر تمام عادات و عقاید جاهلیت غلبه داد و بتها را از خانه خدا برانداخت و به جای آن توحید و تقوا را گذاشت و نیز آن ذات مقدس را به مقامقابَ قوسیْن أوأدنیرساند». ایشان در بخش دیگری از این نامه می گویند «ای آقای محترم که این صفحات را جمع‏آوری نمودید و به نظر علمای بلاد و گویندگان رساندید! خوب است یک کتابی هم فراهم آورید که جمع تفرقه آنان را کند و همۀ آنان را در مقاصد اسلامی همراه کرده از همه امضا می‏گرفتید که اگر در یک گوشۀ مملکت به دین جسارتی می‏شد، همه یکدل و جهت از تمام کشور قیام می‏کردند».این نگاه امام است که مانند همان مسئولیت پذیری علی(ع) است.

وی با اشاره به فاصله شیعیان با این مسئولیت پذیری، از وضع فعلی کشور انتقاد کرد و گفت: آیا ما امروز مسئول نیستیم؟ آیا نگهداری این انقلاب مسئولیت ندارد؟ قرن ها علما مبارزه کردند، حبس و زندان کشیدند، آیت الله مدرس به شهادت رسید، شیخ فضل الله نوری بالای دار رفت، مردم عادی به شهادت رسیدند، خداوند این رهبر را به ملت ما داد و سرانجام انقلاب به پیروزی رسید و برای اولین بار پس از دوران حکومت پیامبر(ص) و علی(ع) حکومت اسلامی تشکیل شد؛ ما می خواهیم این انقلاب برای جهان اسلام و کل دنیا الگو باشد؛ آیا 37 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توانیم ادعا کنیم که الگوییم؟ آیا ما در مقابل خون شهدا، مقابل خانواده های آنها، مقابل فریاد امام و مقابل خدا مسئولیت نداریم؟ آیا با این وضعیت رویمان می شود که بگوییم می خواهیم برای جاهای دیگر دنیا می خواهیم الگو شویم؟

ناطق نوری با اشاره به آمار اسف بار شاخص های مختلف اجتماعی در کشور یادآور شد: متأسفانه آمارهایی را خودمان در مورد وضعیت معتادان، کارتن خواب ها، رشوه و… منتشر می کنیم و دشمن این آمار را از خودمان می گیرد و علیه خودمان استفاده می کند. البته من نمی خواهم از شبکه های غربی اسم ببرم، اما آنها از خود روزنامه ها و سایت های داخلی این آمار را می گیرند و منتشر می کنند؛ آیا با این وضع در زمینه های مختلف می توانیم الگو شویم؟

وی با یادآوری اینکه علی(ع) وقتی متخلف بودن فرماندار منصوب خودشان برایشان آشکار می شود او را برمی گردانند، اظهار داشت: در جمهوری اسلامی که اینقدر برای آن فداکاری شد و رهبری نیز در مورد مسائل مختلف هشدار می دهند، آیا می توانیم ادعا کنیم که قوه قضائیه ما به تمام معنا اسلامی است؟ آیا می توانیم ادعا کنیم که مردم جایی بروند که شأن آنها حفظ شود و طمع پول گرفتن و رشوه در میان نباشد؟ البته در همه جا اینگونه نیست اما این امور وجود دارد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با اشاره به حدیث «کلکم راع و کلکم مسئول»، تأکید کرد: همه ما مورد سوال قرار می گیریم و باید آسیب شناسی کنیم که چرا پس از 37 سال در بسیاری از مسائل سیر قهقهرایی داشته ایم؟ البته کشور ما با مدیریت رهبری و دعای امام و شهدا استقلال دارد، در یک منطقه پر آتش امنیت دارد، با فداکاری سربازان گمنان امام زمان(عج) و بچه های مخلص در نهادهای مختلف امنیت وجود دارد که همه اینها نعمت است اما چرا قدر این نعمت ها را نمی دانیم و به وظایف و مسئولیت هایمان توجه نمی کنیم؟ چرا یک فرماندار باید سالها در مسئولیت خود باقی بماند؟ چرا کسی باید جرأت کند بگوید که برای یک موضوع فلان کارها باید انجام شود و فرد باید چند نفر را ببیند تا موضوع حل شود؟

وی ادامه داد: روزی یک نفر در دفتر بازرسی نزد من آمد و گفت من هیچ توقعی از شما ندارم و فقط می خوام که از دادگاه بخواهید به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ چرا باید تن مردم اینگونه بلرزد و مردم به این اجماع برسند که همه اینها خرابند؟ مردم این را می گویند؛ می گویند اینها اینگونه اند!

رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی سپس به موضوع فیش های حقوقی با مبالغ بالا اشاره کرد و با تشکر از دستور دکتر روحانی برای رسیدگی به این موضوع گفت: من از ایشان خواهش می کنم که این موضوع را جدی بگیرند؛ البته اینها مربوط به این دوره نیست و متعلق به دوره های مختلف است که امری اشتباه است؛ این پرداخت ها طبق قانون ها و آیین نامه های غلط است؛ مثلا تحت عنوان پاداش در شرکت های دولتی این حقوق ها تعلق می گیرند؟ پاداش چیست؟ من خواهش می کنم به این موضوع رسیدگی شود و اگر آیین نامه ها غلط است یک لایحه دو خطی به مجلس بدهید تا اصلاح شود و نظام پرداخت هماهنگ برای همه جاری شود؛ چرا که این حقوق های بالا قابل تحمل نیست.

در پایان نیز مراسم احیاء توسط ناطق نوری برگزار شد.

در ابتدا نیز پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید، مراسم مداحی و قرائت دعای جوشن کبیر برگزار شد.

به گزارش جماران، در این مراسم اعضای بیت شریف امام حجج اسلام سید حسن خمینی، سید یاسر خمینی، سید علی خمینی، دکتر فاطمه طباطبایی، مرتضی اشراقی، علی اشراقی و جمعی از علما، روحانیون و مسئولان از جمله دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، علی یونسی، مجید انصاری، محمدعلی انصاری، دکتر حمید انصاری، سید محمود دعایی، رسول منتجب نیا، سید سراج الدین موسوی، محمود صادقی و… حضور داستند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates