28.07.2016

ایران به کشورهای عرب حامی عربستان هشدار داد

دویچه‌وله: وزارت خارجه ایران به حامیان سیاست‌های عربستان هشدار داد و اعلام کرد، این همراهی نتیجه‌ای جز شریک شدن این کشورها در مسئولیت سیاست‌های عربستان به بار نخواهد آورد.

وزارت خارجه ایران از بیانیه اخیر کمیته چهارگانه نشست سران اتحادیه عرب در موریتانی انتقاد کرد.

بهرام قاسمی، سخنگو و رئيس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه ایران با اشاره به نشست اخیر اتحادیه عرب اعلام کرد: «وزارت خارجه با رصد دقیق، تمام تحولات نشست، اسناد منتشره و اقدامات برخی کشورها در این اجلاس را مورد بررسی قرار داد.»

بیشتر بخوانید: حمایت اتحادیه عرب از عربستان سعودی در برابر ایران

او خطاب به حامیان عربستان سعودی گفت: «این همراهی در آینده نتیجه‌ای جز ایجاد مسئولیت در جنایاتی همچون کودک‌کشی و حمایت از تروریسم نخواهد داشت.»

بهرام قاسمی صدور بیانیه جداگانه کمیته چهارجانبه اتحادیه عرب علیه ایران در حاشیه نشست اخیر اتحادیه عرب را “نشان‌دهنده ناکامی سعودی‌ها در اجماع‌سازی” خواند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: «سیاست‌های تفرقه‌انگیز عربستان و اصرار و فشار این کشور بر سایر کشورها برای حمایت از جنگ‌افروزی در یمن، حمایت از تروریست‌ها در سوریه و عراق و سرکوبگری در بحرین و خیانت سعودی‌ها به جهان عرب در اتحاد علنی با رژیم صهیونیستی باعث شد که اجلاس موریتانی بی‌رونق و با حداقل مشارکت برگزار شود.»

در نشست سران اتحادیه عرب در نواکشوت، پایتخت موریتانی برخی از سران کشورهای عرب، از جمله مصر، عراق، اردن، بحرین، عمان و تشکیلات خودگردان فلسطینی حضور نداشتند.

در بیانیه ‌کمیته‌ چهارجانبه برگزاری این نشست از ایران خواسته شده که “به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی” پایان دهد. این کمیته همچنین مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی را زیر سئوال برده و آن را “اشغال” این جزایر توسط ایران خوانده است.

این کمیته که متشکل از چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر است در ژانویه سال ۲۰۱۶ و به موجب قطعنامه ۸۸۷۹ اتحادیه عرب تشکیل شد.

اعضای این کمیته گزارشی را بررسی کرده‌اند که توسط اتحادیه عرب و سازمان نظارت بر اظهارات منفی مقامات ایرانی علیه کشورهای عربی تهیه شده بود. در این بیانیه گفته می‌شود که دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی اخیرا تشدید شده و مقام‌های ایرانی اظهارات تحریک‌کننده‌ای علیه کشورهای عربی بیان کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: چهار کشور عربی ایران را متهم به اشغال جزایر سه‌گانه کردند

ایران همواره دخالت در امور داخلی کشورهای عربی را رد کرده و در مقابل، این کشورها را متهم به حمایت از گروه‌های افراطی و دامن‌زدن به تنش‌های منطقه‌ای می‌کند.

در پی حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران روابط دو کشور رو به تیرگی گذاشت و عربستان در اواسط زمستان سال ۱۳۹۴ روابط خود با ایران را قطع کرد. به دنبال آن چند کشور دیگر عرب منطقه هم روابط خود با ایران را کاهش داده یا قطع کردند.

در هفته‌های اخیر پس از عدم حضور ایران در مراسم حج امسال مناسبات این دو باز هم تحت‌الشعاع قرار گرفت و حملات لفظی متقابلی بین دو کشور رد و بدل شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates