26.09.2016

رهبر ایران تایید کرد که مخالف نامزدی احمدی‌نژاد در انتخابات است

بی‌بی‌سی: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران این موضوع را تایید کرده است که به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، توصیه کرده در انتخابات شرکت نکند.

سایت رهبر ایران امروز٬ دوشنبه پنجم مهرماه٬ متن سخنان او را در جلسه درس خارج فقه منتشر کرده که در آن گفته است: “یک آقایی آمده پیش من٬ من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید. گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید.”

در جلسه درس خارج فقه رهبر ایران گفته است: “با ملاحظه‌ حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. این چیز خیلی مهمی که نیست. خیلی طبیعی و ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.”

رهبر ایران گفته که این موضوع باعث استفاده “دشمنان” شده و او به پوشش رسانه‌ها از این موضوع اشاره کرده است: “به رادیو فرا یا رادیو بی‌بی‌سی این قضیه چه ارتباطی دارد؟ می‌پردازند٬ بحث می‌کنند٬ تحلیل می‌کنند٬ علت چیست٬ چرا گفتند٬ این معنایش چیست؟ این معنایش این است که دشمن می‌خواهد استفاده کند. ما باید چه کار کنیم؟ باید نقطه مقابل دشمن حرکت کنیم.”

سایت رهبر ایران فایل صدای این جلسه را هم منتشر کرده است.

در این سخنان رهبر ایران نامی از آقای احمدی‌نژاد نبرده است اما در چند روز گذشته این موضوع در فضای سیاسی ایران باعث بحث‌های زیادی شده بود.

از رهبر ایران نقل شده بود که او مخالف نامزدی محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ است.
Image copyright

خبرگزاری فارس یکشنبه ۲۸ شهریور، به نقل از مهدی فضائلی، مدیرعامل سابق فارس نوشت آقای احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران، چند هفته پیش به درخواست خود با رهبر ایران ملاقاتی داشته که جزئیاتش مشخص نیست، اما “قطعی است” که در این دیدار با “نهی صریح” آقای خامنه ای در مورد نامزد شدن در انتخابات ۱۳۹۶ مواجه شده است.

مهدی فضائلی تاکید کرد که صرف نظر از “زمزمه های جدی” تایید نشدن صلاحیت آقای احمدی نژاد در شورای نگهبان، قابل انکار نیست که “دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد، جزو پر تنش ترین ادوار ریاست جمهوری در ایران بوده‌است”.

وی افزود: “نمی توان نادیده گرفت که نشانه‌ای از ذره ای تغییر در منش و رفتار احمدی نژاد مشاهده نمی شود. لذا کاملا قابل پیش بینی است که حتی صرف ورود مجدد وی به صحنه رقابت های سیاسی در این سطح، کشور را دوباره با منازعات و تنش‌های مضر و گرانبار و دوقطبی تنافر برانگیز روبه‌رو کند، چه برسد به بازگشت احتمالی وی به قدرت.”

آقای فضایلی با “اتمام حجت” توصیف کردن موضع منتسب به آیت الله خامنه ای تاکید کرد که رئیس جمهور سابق ایران و حامیانش در معرض آزمون “ولایت پذیری” قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید: دو منبع اصولگرا خبر ‘منع شدن’ احمدی نژاد از کاندیداتوری را تأیید کردند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates