04.11.2016

دستگیری شبانه نمایندگان کرد پارلمان ترکیه و انفجار در دیاربکر

دویچه‌وله: در یک هجوم شبانه رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها که حزب نزدیک به کردهای ترکیه است دستگیر شدند. در میان دستگیرشدگان، نمایندگان کرد پارلمان ترکیه نیز وجود دارند. انفجار در دیاربکر نیز یک کشته و شماری زخمی برجای گذاشت.

فیگن یوکسک‌داغ و صلاح‌الدین دمیرتاش رهبران بازداشت‌شده حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه

شامگاه پنج‌شنبه و سحرگاه جمعه (۳ و ۴ سپتامبر/ ۱۳ و ۱۴ آبان) صلاح‌الدین دمیرتاش، فیگن یوکسک‌داغ و شماری دیگر از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها HDP که حزب نزدیک به کردهای ترکیه است در یورش شبانه پلیس به خانه‌هایشان بازداشت شدند. در میان دستگیرشدگان نمایندگان کرد پارلمان ترکیه نیز وجود دارند.

این دستگیری‌ها در قالب عملیات “ضدترور” پلیس ترکیه و در چندین شهر این کشور انجام شده است. همچنین دفتر حزب دموکراتیک خلق‌ها در آنکارا توسط پلیس تفتیش شده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها با ۵۹ کرسی در پارلمان ترکیه، بزرگترین نمایندگی سیاسی کردها در ترکیه است.

بیشتر بخوانید: رجب طیب اردوغان “دشمن آزادی مطبوعات” شناخته شد

صلاح‌الدین دمیرتاش معاون رهبری حزب HDP در منزلش در دیاربکر واقع در جنوب شرقی ترکیه دستگیر شده است. او کوتاه زمانی پیش از دستگیری در صفحه توئيترش نوشته که ماموران پلیس جلوی خانه او هستند و حکم جلبش را دارند.

هفته گذشته دادگاهی در ترکیه حکم ممنوعیت سفر دیگر معاون حزب HDP فیگن یوکسک‌داغ را صادر کرده بود. او نیز در یورش شبانه پلیس در منزلش در آنکارا بازداشت شده است. هردوی رهبران این حزب برای اولین بار است که دستگیر می‌شوند.

شبکه تلویزیونی NTV در ترکیه بیانیه وزارت کشور این کشور را پخش کرده که بر اساس آن علاوه بر این دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، ۹ تن دیگر از اعضای کادر رهبری این حزب نیز بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید: تحریریه روزنامه جمهوریت: تسلیم نمی‌شویم

اتهاماتی که علیه رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها اعلام شده “تبلیغات تروریستی” و نیز “عضویت در یک سازمان مسلح تروریستی” است. دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را شاخه سیاسی حزب ممنوع کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند ولی این حزب همواره این اتهام را رد کرده است.

در میان بازداشت‌شدگان ادریس بالوکن رئیس فراکسیون و سیری ثریا اوندر نماینده شناخته‌شده کرد پارلمان نیز وجود دارند. دستگیری‌اعضای پارلمان پس از آن صورت گرفته که اردوغان در قالب وضعیت اضطراری پس از کودتا در ترکیه، مصونیت قضایی اعضای پارلمان را لغو کرد. این اقدام که در پارلمان ترکیه نیز تصویب شد با مخالفت‌های بین‌المللی زیادی روبرو شد.

انفجار در دیاربکر

به گزارش خبرگزاری فرانسه صبح روز جمعه ۴ سپتامبر انفجاری مقابل یک پاسگاه پلیس در شهر دیاربکر واقع در جنوب شرقی ترکیه رخ داد. بر اثر این انفجار تا کنون یک نفر کشته و ۳۰ تن زخمی شده‌اند. این انفجار در محوطه بیرونی یک پاسگاه پلیس در محله باغلار رخ داد و بمب کارگذاشته شده در یک خودرو عامل آن بوده است. تعداد زیادی آمبولانس برای انتقال مجروحان به محل انفجار ارسال شده‌اند.

دیاربکر یکی از مراکز کردنشین ترکیه است.

بنا بر گزارش دیگری شبکه‌های اجتماعی واتس‌آپ و توئیتر در ترکیه بلاک شده و دسترسی به آنها ناممکن است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates