25.12.2016

پیوند پارازیت و سرطان؛ روایت مختلف وزیر و معاونش از یک تحقیق

دویچه وله: وزیر بهداشت ایران می‌گوید نتایج بررسی‌های اخیر در مورد تأثیر امواج پارازیت بر ابتلا به سرطان با اظهار نظر معاونش متفاوت بوده است. معاون وزارتخانه با تکیه بر همان نتایج گفته بود که امواج پارازیت در ابتلا به سرطان مؤثرند.

حسن قاضی‌زاده هاشمی می‌گوید، تا کنون مدرکی درباره سرطان‌زا بودن پارازیت‌ها ارائه نشده و بدون مدرک نمی‌توان در مورد رابطه پارازیت و سرطان “کلی‌گویی” کرد.

سخنان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی واکنشی است به سخنان معاونش که روز پنجشنبه (۲۲ دسامبر/ ۲ دی) گفته بود: «چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثرند».

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفته بود که امواج یادشده می‌توانند همچنین “عوارض دیگری برای سلامتی داشته باشد و در شیوع بیشتر سرطان در کشور ما هم تأثیرگذار باشند”.

ملک‌زاده تصریح کرده بود که در این زمینه “هنوز مطالعات دقیقی” نشده، اما “مطالعات اولیه نشان می‌دهند” که علاوه بر پارازیت‌ها و امواج، گردوغبارها و ریزگردهایی که از کشور عراق می‌آیند نیز از جمله عواملی هستند که در ابتلا به سرطان نقش دارند.

وزیر بهداشت اما به خبرگزاری مهر گفته است که از سه سال پیش – پس از آغاز به کار دولت یازدهم – خواسته شده اگر مدرکی در این زمینه وجود دارد، ارائه شود، اما تا کنون مدرکی “علمی و محکمه‌پسند” ارائه نشده است: «آنچه که به ما گزارش کردند با صحبت‌هایی که امروز مطرح می‌کنند، مغایرت دارد».

زخمی قدیمی که دوباره سر باز کرده است

به گفته‌ی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ایران، سالانه ۸۵ هزار نفر در این کشور به انواع سرطان مبتلا می‌شوند که شایع‌ترین نوع آن سرطان سینه است.
در همین زمینه:
سازمان محیط زیست ایران پارازیت‌ها را سرطان‌زا خواند
ابتلا به سرطان در ایران؛ افزایش ۸۰ درصدی تا ۲۰ سال آینده
«سپاه با ارسال پارازیت سلامت ایرانیان را تهدید می‌کند»
خطر “سونامی سرطان” ناشی از پارازیت‌های “ناشناخته”

بر این اساس، سن شروع سرطان سینه در ایران ۱۸ سال پایین‌تر از سن شیوع آن در کشورهای غربی است.

ملک‌زاده با وجود این، “سونامی سرطان” در ایران را رد کرده و تأکید کرده که متوسط رقم ابتلا به سرطان در ایران از کشورهای همسایه پایین‌تر است.

موضوع ارسال امواج برای اختلال در برنامه‌های ماهواره‌ای در پیوند با رشد ابتلا به سرطان در ایران بارها مطرح شده است. معاون وزیر بهداشت تنها مقامی نیست که این موضوع را مطرح کرده است.

معصومه ابتکار در تابستان ۱۳۹۱، پیش از معاونت حسن روحانی در صدر سازمان محیط زیست و زمانی که رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بود، گفته بود که “شورای شهر به این نتیجه رسیده است که پارازیت‌ها برای سلامتی شهروندان تهرانی نگران‌کننده هستند”.

اوایل مهرماه ۱۳۹۳ سعید متصدی، معاون سازمان محیط زیست به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز گفته بود که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند و باید حذف شوند.

متصدی گفته بود، پیشنهاد مشخص سازمان محیط زیست “حذف کامل پارازیت‌ها” است: «اگر قرار است برای مقابله با بحث تهاجم فرهنگی و حفاظت از شان و کیان کشور اقدامی انجام شود، بهتر است راه‌های دیگری برای آن پیشنهاد کرد».

“پارازیت‌های ناشناخته” از مرجعی خارج از وزارتخانه‌ها

موضوع تأثیر احتمالی پارازیت‌ها بر سلامت شهروندان با وجود این‌که بیش از یک دهه از طرح آن می‌گذرد، به‌جز موضع‌گیری‌های جسته و گریخته به صورت جدی پیگیری نشده است.
Galerie Iran – Staatssekretäre des neuen Präsidenten (ISNA)

حسن قاضی‌زاده هاشمی: مدرک علمی و محکمه‌پسندی در مورد سرطان‌زا بودن پارازیت‌ها ارائه نشده

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد، در روزهای پایانی مرداد ۱۳۹۱ گفته بود که ارسال پارازیت‌های مخابراتی ربطی به این وزارتخانه ندارد. او با اشاره به “پارازیت‌های اخیر” گفته بود که منشاء امواج مشخص نیست و این وزارتخانه در پی یافتن منشاء ارسال پارازیت‌ها است.

آن زمان برخی نمایندگان مجلس با تاکید بر اثرات زیانبار پارازیت‌ها روی سلامت شهروندان، سلب مسئولیت وزیر ارتباطات از خود را غیرقابل قبول برشمردند.

تقی‌زاده در حالی از منشا ارسال امواج پارازیت اظهار بی‌اطلاعی کرده بود که روح‌الله حسينيان، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، ۳ سال پیش از اظهارات او (در آذرماه ۱۳۸۸) به روزنامه “اعتماد” گفته بود که شورای عالی امنیت ملی تصمیم به نصب دكل‌های ارسال پارازيت گرفته و مسئولیت نصب دکل‌های ارسال پارازیت را به سپاه پاسداران سپرده است.

اختلال مخابراتی در برنامه‌های ماهواره‌ای در ایران پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ۱۳۸۸ تشدید شد. گفته می‌شود در نخستین هفته‌های پس از انتخابات سال ۸۸، سپاه پاسداران تجهیزات جدیدی برای ارسال پارازیت، اکثرا در مناطق شمال تهران، نصب کرد.

بنا بر گزارش‌ها، در یکی از این موارد شرکت “صابرین” متعلق به سپاه پاسداران در منطقه دارآباد تهران و همچنین بالای برج میلاد تجهیزاتی را راه‌اندازی کرد تا با ارسال پارازیت رادیویی در سطح شهر مانع از دریافت برنامه‌های ماهواره‌ای در تهران شود.

تضعیف سیستم دفاعی بدن، افزایش ناباروری در مردان، ابتلاء به آلزایمر و پارکینسون، اختلالات عصبی، سردرد و چشم درد از عوارض احتمالی امواج آنتن‌های مخابراتی و ارسال پارازیت به شمار می‌روند. در برخی موارد در ایران، دکل‌های مخابراتی در چند متری اتاق نشیمن و اتاق خواب شهروندان نصب شده‌اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates