31.12.2016

آیا جواد کریمی قدوسی صلاحیت حضور درکمیسیون امنیت ملی را دارد؟


راستین آنلاین: زمانیکه بازداشت یاشارسلطانی مدیر مسئول سایت معمارنیوزبا انتقادافکارعمومی مواجه شد،سخنگوی قوه قضائیه دلیل این بازداشت را افشای اسناد محرمانه اعلام کرد.

اما کمتر ازدو ماه بعد از این اتفاق انتشاریک فایل صوتی منتسب به گفتگوی وزیر امورخارجه با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دریک نشست غیر علنی باعث شد تا باردیگر لزوم توجه به مباحث محرمانه ی کشور مورد توجه قرارگیرد.
تفاوت های سلطانی با کریمی

اتهام یاشارسلطانی انتشار مدارکی مربوط به واگذاری بی ضابطه املاکی با قیمت های نجومی به وابستگان محمد باقر قالیباف و آن هم با قیمت های باورنکردنی بود.اتهامی که شهردارتهران برای مبری کردن خودازآن قول پیگیری پرونده آن را داد ولی پس این مدت هنوز هیچ خبرموثقی مربوط به آن توسط سردارقالیباف دراختیارافکارعمومی قرارنگرفته است.

اما داستان نماینده مردم مشهد و کلات کمی متفاوت تر از یاشارسلطانی است.

جواد کریمی قدوسی در اقدامی کم سابقه بخشی از اظهارات وزیر امور خارجه در جلسه محرمانه و بسته ۲۸ آذرماه با اعضای کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی را منتشر کرد.اقدامی که به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان مسایل سیاسی و امنیتی، خلاف منافع ملي و امنيت ملي کشور بود.

این اقدام غیرمنطقی و عجیب کریمی قدوسی که برخی ازآن به عنوان یک اقدام غیر اخلاقی یاد می کنندبا واکنش های گسترده ای میان اهالی سیاست کشور روبروشد.
هرعقل سلیمی می داند که حرف های محرمانه نباید علنی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این اقدام مشکوک کریمی قدوسی با بیان اینکه هر عقل سليمی كه ذره ای به فكر منافع ملی و نگران افشای اسرار كشور در برابر بيگانگان و بخصوص آمريكا باشد مي داند كه نبايد صحبتهای خصوصی وزير خارجه را كه در جمع محدودی از نمايندگان معتمد مجلس بيان شده و براي نمايندگان مردم از بايدها و نبايدهای بيان مواضع و نحوه موضعگيری در كشور صحبت می كند، علنی كرد می افزاید:حتی اگر به متن پياده شده توسط خود آقای كريمی قدوسی نیز رجوع شود کاملا روشن است که منظور دكتر ظريف از اشتباه، برخی اشتباهات در نحوه موضگیری عمومی پیرامون یک موضوع خاص بوده که هیچ ارتباطی با مفاد برجام یا استراتژی مذاکرات و نحوه انجام مذاکرات و یا نگارش برجام ندارد.

بهرام قاسمی انتشار این سخنان را گرا دادن و اطلاع رسانی به آمریکا از تاكتيكهای مذاكراتی كشور می داند و معتقد است این اقدام می تواند موضع مذاکراتی جمهوری اسلامی را در مقابل حرکت های آتی آمریکا تضعیف کند. وی گناه این تضعیف مواضع ملی را بر عهده كريمی قدوسی می داند.

قاسمی با اعلام تاسف وزارت امور خارجه از عدم پایبندی مدعیان اخلاق و تدین به موازین قانونی جلسات محرمانه و نادیده انگاشتن و ذبح مصالح ملی و امنیتی کشور به پای مطامع شخصی و جناحی می افزاید: از این پس مجبوریم برای افشاء نشدن تاکتیک های مذاکراتی و تصمیمات استراتژیک و حساس ملت و نظام، در نحوه و شکل برگزاری چنین نشست هایی دقت بیشتری کنیم.
درخواست بررسی اقدام کریمی قدوسی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

امادرحالیکه جواد کریمی قدوسی درمقابل انتقاداتی که به او می شود،از اقدام خود مبنی بر انتشار مذاکرات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با جواد ظریف دفاع می کند و این کار را اقدامی عادی می داند،عضو شورای مرکزی فراکسیون این رفتار راهنجارشکنی ومغایر با اصول اخلاقی و مناسبات امنیتی می داند و از وزیر امور خارجه می خواهد تا کماکان با جدیت در راستای احقاق حقوق ملت در مجامع بین المللی حرکت کند.

اردشیر نوریان با اشاره به دیدار شامگاه یکشنبه رئیس و برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با محمدجواد ظریف در ساختمان وزارت امور خارجه می گوید: متاسفانه مسائلی که از چهارشنبه هفته گذشته و در پی انتشار گزینشی و ناقص مطالب یک جلسه محرمانه از سوی نماینده مشهد پیش آمد، اتفاق خوبی نبود و ما به هیچ عنوان آن را به نفع مصالح کشور نمی‌دانیم.

وی می گوید: انتشار مسائل و مباحث طبقه‌بندی شده، صرف نظر از اینکه در باره چه موضوعاتی بوده بر خلاف مصالح ملی است و ما نفس اقدام همکارمان در کمیسیون امنیت ملی را نادرست و خلاف امنیت ملی، منافع کشور و اصول اخلاقی می‌دانیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید می کند: نظر قاطبه اعضای کمیسیون نیز همین است و اکثر نمایندگان در این مدت نسبت به این اتفاق ناخوشایند اظهار نگرانی کردند چرا که اعتقاد داریم در شرایط فعلی که برجام در حال طی شدن است باید با وحدت نظر بیشتر از سیاست‌های راهبردی کشور درباره برجام پشتیبانی کنیم و از هر اقدامی که به این وحدت نظر و هم‌افزایی در کشور ضربه بزند نادرست می‌دانیم.

این نماینده اصلاح طلب مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جلسه یکشنبه شب در وزارت خارجه به منظور انتقال نظر اکثریت اعضای کمیسیون امنیت ملی در محکومیت اقدام کریمی قدوسی به وزیر امور خارجه بوده‌، می گوید:نسبت به بروز این اتفاق بسیار متاسفیم و این اقدام را خلاف قانون دانسته و از آن اعلام برائت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه نظر دوستان این است که بنا بر آیین‌نامه داخلی مجلس این موضوع توسط هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود و کمیسیون امنیت نیز از این هیات درخواست دارد که تکلیف قانونی خود را در این مورد عملی کند و در صورتی که هیات نظارت به این نتیجه رسید که اقدام آقای کریمی قدوسی خارج از حیطه وظایف نمایندگی بوده و برخورد قانونی با آن صورت گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است : نکته حائز اهمیت دیگر این است که متاسفانه در جریان این اقدام کریمی قدوسی سوء برداشت‌های رسانه‌ای صورت گرفته که منجر به خلط مبحث درباره جلسه هفته گذشته کمیسیون امنیت با وزیر امور خارجه شده است.

او ادامه می دهد در آن جلسه آقای ظریف به هیچ عنوان نگفت که درباره برجام اشتباه کرده یا استراتژی‌ها و راهبردهای دستگاه دیپلماسی کشور و نظام درباره مذاکرات هسته‌ای به طور کلی و موضوع برجام اشتباه بوده است اما متاسفانه به دلیل انتشار گزینشی و ناقص سخنان آقای ظریف از سوی کریمی قدوسی که حتی در آن جلسه حضور هم نداشت منجر به این سوء برداشت‌های رسانه‌ای شده است.

اما در شرایطی که افشاگری یاشار سلطانی به لحاظ امنیتی به مراتب در رده ای پایین تر ازاقدامی است که کریمی قدوسی انجام داده است،این سئوال مطرح می شود که آیا این نماینده حامی جبهه پایداری صلاحیت حضور در یکی از مهم ترین کمیسیون های مجلس شورای اسلامی که درآن مباحث امنیت ملی مطرح می شود راداردیا خیر؟هرچندبه نظر می رسد ، پیش از تصمیم گیری در این خصوص باید این اقدام مشکوک کریمی قدوسی ریشه یابی شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates