27.01.2017

نخست وزیر بریتانیا در آمریکا: برجام موثر است، ولی باید با نقض آن فورا و قاطع برخورد کرد

رادیوفردا: ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه در جمع اعضای حزب جمهوریخواه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، برجام،دفاع کرد و گفت، برجام دستیابی ایران به سلاح هسته ای را به تعویق انداخته است، ولی باید ضمن مواظبت از این توافق با نقض آن فوری و قاطع برخورد کرد.

خانم ترزا می در نشست حزب جمهوریخواه در فیلادلفیا در آمریکا اظهار داشت:توافق هسته‌ای ایران جنجالی بود. اما این توافق احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای یک دهه به تعویق انداخته است.

وی اضافه کرد: ایران ۱۳ هزار سانتریفیوژ خود به همراه تاسیسات مرتبط را برداشته است و ۲۰ درصدذخیره اورانیوم خود را از دست داده است.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرده است: این توافق برای امنیت منطقه حیاتی است. اما می بایست به طور بسیار دقیق بر آن نظارت جدی داشت و باهرگونه نقض آن به طور قاطعانه و فوری برخورد کرد.

در حالی نخست وزیر از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) در جمع جمهوریخواهان در آمریکا دفاع کرده است که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکادر جریان مبارزات تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که برجام «بدترین توافقی است که در عمر خود دیده است» و در صورت به قدرت رسیدن بار دیگر آن را مورد مذاکره قرار خواهد داد.

نفوذ ایران

ترزا می در بخش دیگری از سخنرانی خود گفته است که اولویت بریتانیا در خاورمیانه مقابله با گسترش نفوذ «شرورانه» ایران در منطقه است.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرده است: این الویت سیاست بریتانیا نیز است که از متحدانمان یعنی کشورهای حوزه خلیج فارس حمایت کرده و با تلاش های خصمانه ایران برای گسترش نفوذ خود از تهران تا دریای مدیترانه مقابله کنیم.

خانم ترزا می پیشتر در آذر ماه گفته بود که بریتانیا به کشورهای حوزه خلیج فارس کمک می‌کند تا در برابر اقدامات ایران در منطقه بایستند.

روابط ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های اخیر با تنش‌های بسیاری همراه بوده و به ویژه عربستان سعودی که روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرده است، تصمیمی که متعاقب حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد اتخاذ شد.

رهبری جهان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترزا می در سخنرانی خود به همکاری مارگرت تاچر، نخست وزیر فقید بریتانیا و رونالد ریگان، رییس جمهوری فقید آمریکا در دوران جنگ سرد اشاره کرده است.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرده است: ما،‌ دو کشور بایکدیگر مسئولیت مشترک برای رهبری داریم، چرا که وقتی دیگران قدم جلو بگذارند و ما عقب بکشیم،‌این برای آمریکا، بریتانیا و جهان بد است.

خانم می با اشاره به ضرورت همکاری دو کشور اضافه کرده است:البته چنین رویکردی به معنی این نیست که به سیاست های شکست خورده گذشته بازگردیم.روزهایی که آمریکا و بریتانیا با مداخله در دیگر کشور مستقل می کوشیدند تا جهان را آن گونه که خود تصور می کردند،بسازند گذشته است. اما هیچ کدام از این دو کشور نمی تواند دست روی دست بگذارند و کاری انجام ندهند.

نخست وزیر بریتانیا در ادامه این سخنرانی خواستار احیای روابط ویژه لندن و واشینگتن شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates