23.02.2017

فرانسه خواستارحذف کلی جهاد گرایان فرانسوی درعراق وسوریه و عدم بازگشت آنان است

رادیوفرانسه: یک “تابو” که فرو می ریزد، رازی کما بیش پنهان که آشکار می شود. فرانسه همانند برخی دیگر از کشورها، از جمله بریتانیا عملیات حذف فیزیکی جهادگرایان شهروند فرانسوی را در عراق و سوریه دنبال می کند. لوموند براساس منابع موثق خود در شماره چهارشنبه/ ۲۲ فوریه این روزنامه فاش ساخته است که فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه در برخورد با این پدیده، خط مشی روشنی را برگزیده است: فرانسوا هولاند خواستارآنست که در برخورد با اینگونه جهادگرایان، کار به نحوی فیصله یابد که جهاد گرایان زندانی در کار نباشد، یا تعداد آنانی که زندانی می شوند، حداقل ممکن باشد. لوموند می نویسد که این موضوع در شورای دفاع ملی فرانسه مطرح شده و قانونی نبودن این رویکرد کنار گذاشته شده است. ژان-ایو لو دوریان وزیر دفاع فرانسه در همین رابطه در ماه ژانویه گذشته و در برابر پارلمان این کشور گفت: “امیدوار است که تمامی آنان پیش از رسیدن به اردوگاه دیگری کشته شوند…آنان دشمنان ما هستند و میدانند که در چه راهی گام گذاشته اند.”

موضوع حذف فیزیکی جهادگرایان فرانسوی توسط نیروهای امنیتی، تک تیراندازان نیروهای ویژه و حملات هدفمند هواپیماهای شکاری رافال فرانسه از سال 2015 به این سو به تدریج ابعاد گسترده تری به خود گرفته است.فرانسوا هولاند پیش تر در گفتگو با دو روزنامه نگار روزنامه لوموند که کتاب آنان در ماه دسامبر گذشته منتشر شد، اذعان نمود که خود او پیش تر دستور حذف فیزیکی عناصر جهادگرای فرانسوی را که مظنون به دست داشتن در گروگان گیری ها و یا حملات دیگر علیه منافع فرانسه در کشورهای آفریقایی ساحل بوده اند، صادر کرده است.
لوموند می نویسد که حذف جهادگرایان فرانسوی از همان آغاز در کشورهایی همچون لیبی، نیجر، موریتانی، مالی و حتی سومالی آغاز شده است.

در مورد عراق و سوریه حذف فیزیکی جهادگرایان توسط حملات هوایی از سال 2015 آغاز شده و این اواخر کار از بین بردن جهاد گرایان فرانسوی در عراق و سوریه به نیروهای ویژه سپرده شده است.

در نیمه شب جمعه 12 اکتبر سال 2015 هواپیماهای شکاری رافال فرانسه به یک اردوگاه آموزشی گروه دولت اسلامی(داعش) در نزدیکی “رقه” حمله کردند. در بمباران این اردوگاه که به آموزش جهادگرایان خارجی، از جمله فرانسوی اختصاص داده شده بود، حداقل 6 جهادگرای فرانسوی کشته شدند. بر اساس برخی از ناظران بسیاری از حملات هواپیماهای شکاری فرانسوی در سوریه و عراق به اماکن و پایگاه هایی در خاک سوریه و عراق انجام گرفته که نیروهای اطلاعاتی فرانسه و یا متحدین آمریکایی و بریتانیایی فرانسه، وجود جهادگرایان فرانسوی در این اماکن را تأیید و گزارش کرده بودند.

این عملیات، فقط منحصر به فرانسه نبوده، بلکه نیروهای آمریکایی و بریتانیایی هم زمان با تلاش های فرانسه در این راه، حذف جهادگرایان شهروند آمریکایی و بریتانیانی را آغاز کرده بودند. افزون بر این، برای حذف جهادگرایان شهروند این کشورها و احتمالاً دیگر کشورها، میان آمریکا، بریتانیا و فرانسه تبادل اطلاعات و هماهنگی عملیاتی وجود داشته است. “درون” ها و یا هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی طی این سال ها، همانند عقاب در آسمان عراق و سوریه در پرواز بوده اند. حذف فیزیکی جهادگرایان خارجی، آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و …یکی از اهداف اصلی “درون” های آمریکایی بوده است.

دو کشور فرانسه و بریتانیا رویکرد حذف فیزیکی جهادگرایان شهروند خود را با استفاده از نیروهای ویژه خود، از نیمه های سال 2016 میلادی آغاز کرده اند.

روزنامه بریتانیایی “ساندی تایمز” در اوایل نوامبر سال 2016 برنامه مخفی بریتانیا برای حذف فیزیکی 200 جهاد گرای شهروند بریتانیا را فاش ساخت. بر اساس این برنامه، نیروهای ویژه ارتش بریتانیا موسوم به “اس آ اس” مأموریت یافته اند تا نسبت به حذف فیزیکی صدها جهادگرای خارجی مستقر در سوریه و عراق وارد عمل شوند. نام و تمامی مشخصات و دیگر اطلاعات مربوط به این جهادگرایان خارجی برای شکار در اختیار “اس آ اس” گذاشته شده است. این اطلاعات را یک مقام بلند پایه نظامی بریتانیا که نام او فاش نشده است، به این نشریه بریتانیایی داده است.

مأموریت نیروهای ویژه بریتانیا این بوده است که اقدامی نمایند که بازگشت این 200 نفر جهادگرا به بریتانیا غیر ممکن شود. مطمئناً با کشتن آنان و در مواردی برای تخلیه اطلاعاتی، دستگیری برخی از آنان در دستور عملیات “اس آ اس” قرار گرفته است.

بر اساس اطلاعات روزنامه لوموند فرانسه، هم اکنون در حدود 680 فرانسوی جهادگرا در سوریه و عراق زیر پرچم گروه دولت اسلامی(داعش) و یا دیگر گروه های جهادگرا هستند. 275 نفر آنان زن هستند. تا کنون بیش از 230 نفر از جهاد گرایان فرانسوی در نبردها و یا در چهارچوب برنامه حذف، کشته شده اند.
تعدادجهادگرایان بریتانیایی در دو کشور عراق و سوریه در حدود 700 نفر برآورد می شود.

با شکست های پی درپی داعش در عراق و سوریه، این احتمال تقویت می شود که بخشی از جهاد گرایان خارجی، فرانسوی، بریتانیایی و …برای فرار از مرگ و کشته شدن به دست نیروهای ویژه فرانسوی و بریتانیایی قصد فرار از سوریه و عراق و پیوستن به کشورهای خود را داشته باشند.

بازگشت آنان با توجه با عقب نشینی پیکارجویان داعش از مناطق شمالی سوریه و با توجه به واحدهای شکارچی انسان (نیروهای ویژه) فرانسوی و بریتانیایی بسیار مشکل شده است.یکی از اعضای گروه داعش به لوموند گفته که هم اکنون ترس بسیار شدیدی محافل جهادگرایان خارجی مستقر در سوریه و عراق را فرا گرفته است.

منابع اطلاعاتی لوموند گفته اند که فرانسه فقط امکان بازگشت کودکان جهادگرایان شهروند فرانسوی را از کشورهای عراق و سوریه در دست بررسی دارد و تلاش می کند که تا حد امکان، جهاد گرایان دیگر نتوانند به خاک فرانسه بازگردند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates