16.03.2017

مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی بازداشت شد

بی‌بی‌سی: مراد ثقفی، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و فعال مدنی در ایران، چهارشنبه ۲۵اسفند در خانه‌اش در تهران بازداشت شده است. گزارشی رسمی از اتهام آقای ثقفی و یا نهاد مسئول بازداشت او منتشر نشده است.

آقای ثقفی مدیرمسئول فصلنامه “گفتگو” و مدیر سازمان غیردولتی “یک شهر” بوده است.

بازداشت مراد ثقفی چند روز پس از بازداشت روزنامه‌نگارانی چون هنگامه شهیدی و احسان مازندرانی انجام می‌شود. گفته می‌شود ١٢ نفر از گردانندگان شبکه‌های اجتماعی اصلاح‌طلبان نیز در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

آقای ثقفی چند روز پیش در جلسه‌ای از مدیریت شهر تهران و نظامی انتقاد کرده و درباره شهرداری تهران گفت: “قدرت در دست یک نفر است آن هم در دست شهردار، بدون کنترل است و می‌تواند منافع ملی را نادیده بگیرد چنانچه امروز هم نادیده می‌گیرند.”

او گفت شکل اداره تهران به فساد مالی، و به “خصوصی‌سازی و استبداد ” منجر شده و “باید افرادی به شورای شهر بروند که نماد مبارزه با فساد گسترده هستند.”

آقای ثقفی مدیر “انجمن دیدبان مدنی یک شهر” است که هدف خود را “اطلاع رسانی در مورد عوامل و شاخص‎های سازنده زندگی شهری مطلوب و افزایش آگاهی شهروندان” معرفی کرده است.

فصلنامه گفتگو نیز که آقای ثقفی گرداننده آن بود به انتشار مقالاتی در حوزه علوم اجتماعی، فلسفه و مسائل نظری می‌پرداخت.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید روزنامه‌نگاران در ایران “قربانی جنگ قدرت” بخش‌های مختلف حکومت هستند. این سازمان در آخرین گزارش سالانه خود ایران را در میان ١٧٩ کشور مورد بررسی در جایگاه ۱۶۹ از حیث آزادی بیان قرار داد

Related posts:

  1. اژه‌ای: در ارسال پیامک‌های هشداردهنده به روزنامه‌نگاران اشکالی نمی‌بینم
  2. احسان مازندرانی؛ بیهوشی و انتقال به بهداری
  3. بازی جدید سپاه: متهم کردن «یاران» بهنود
  4. تهیه کننده سابق تلویزیون ایران به ۸ سال زندان محکوم شد
  5. دزدخانه‌ای بنام جمهوری اسلامی: بازداشت بک خبرنگار به دستور امام جمعه اسلامشهر

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates