27.05.2017

هدف اصلی طرح تحریم‌های جدید سنای آمریکا علیه ایران “سپاه پاسداران” است

رادیوفرانسه: کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، طرح تحریم‌های جدید غیرهسته‌ای علیه ایران را تصویب کرد. این تحریم‌ها به دلیل توسعه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا، انتقال سلاح و نقض حقوق بشر در این کشور در نظر گرفته شده است. در صورت تصویب نهایی این طرح، تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران به مورد اجرا در خواهد آمد. در آستانه بررسی این طرح در کمیته روابط خارجی سنا، سپاه پاسداران پنجشنبه ٤ خرداد/ ٢۵ مه، از وجود یک کارخانه جدید ساخت موشک زیرزمینی در ایران خبر داد.

این طرح با ١٨ رأی موافق در مقابل ٣ رأی مخالف در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصویب شد. برای اجرایی شدن این طرح باید در صحن علنی سنا و مجلس نمایندگان تصویب و در نهایت به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برسد.
موافقان این طرح در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، مدعی شده‌اند که ایران ضمن نقض حقوق بشر، از گروه‌های شبه نظامی حمایت می‌کند و با آنان سلاح می‌دهد.

“باب کروکر” رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، در توجیه تصویب این طرح گفته که این اقدام، واشنگتن را قادر خواهد کرد تا با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه که منافع آمریکا و متحدین این کشور در منطقه را به مخاطره خواهد انداخت، مقابله کند.

این طرح، افراد و یا شرکت‌هایی را در برنامه موشکی ایران دست دارند هدف قرار خواهد داد. در این طرح، تحریم‌های تازه‌ای علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین مسدود ساختن دارایی‌های کسانی که در معاملات ممنوع تسلیحاتی با ایران دست داشته و به توسعه برنامه موشکی ایران کمک می‌کنند، پیشنهاد شده است.

درآستانه تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، هشدار داده بود که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات اخیر، موقع مناسبی برای وضع تحریم‌های تازه علیه ایران نیست؛ اما سناتورهای حامی طرح می‌گویند، این مصوبه تداخلی با توافق هسته‌ای نخواهد داشت.

آمریکا مدعی است که آزمایش‌های موشکی ایران، ناقض قطعنامۀ ٢٢٣١ سازمان ملل است. این قطعنامه دو سال پیش در حمایت از توافق هسته‌ای میان تهران و ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) به‌علاوۀ آلمان (گروه ١+۵)، تصویب شد.
مقام‌های ایرانی با رد این ادعا می‌گویند که آزمایش‌های موشکی در قالب بخشی از برنامۀ تقویت توانمندی‌های دفاعی ایران انجام می‌گیرد و ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد نیست.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates