27.05.2017

ستاد انتخابات سخنان احمد خاتمی را موجب تفرقه دانست

دویچه‌وله: ستاد انتخابات کشور در نامه‌ای به شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، گفته‌های امام جمعه تهران را کذب و در “راستای انشقاق” نامید. خاتمی خواستار برخورد دستگاه قضایی و شورای نگهبان با “تخلفات بسیار زیاد انتخاباتی” شده بود.

ساعاتی پس از اظهارات خطیب نماز جمعه تهران در باره حجم بالای تخلفات انتخاباتی، ستاد انتخابات کشور نامه‌ای خطاب به ائمه جمعه سراسر ایران نوشت و ادعاهای احمد خاتمی را “ظالمانه” و در “راستای انشقاق” خواند. این ستاد خواستار آن شده که به وزارت کشور در هفته آینده فرصت داده شود تا پاسخ شبهات و مطالب ناصواب در مورد انتخابات ۲۹ اردیبهشت را بدهد.

احمد خاتمی روز ۵ خرداد در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: «تخلفاتی که اساس انتخابات را زیر سوال نمی‌برد مطرح است و شورای نگهبان و دستگاه قضائی باید در این زمینه برخورد عادلانه داشته باشند چرا که گزارشات این دوره بسیار زیاد است.»

او افزود که افراطی خواندن رقیبی که ۱۷ میلیون رای آورده و توصیف مجموعه حامی او به نیروهای تندرو کار درستی نیست: «اگر کسی رقیب و هوادارانش را بعد از انتخابات فریبکار و تنش‌زا بنامد وحدت و اجماع ملی شکل نخواهد گرفت.»

احمد خاتمی عنوان کرد که هرکس پس از انتخابات با ادبیات فضای رقابتی حرف بزند، “وحدت‌شکن و ضد اجماع ملی” است.

روی سخن احمد خاتمی با حسن روحانی بود که در نخستین نشست خبری پس از پیروزی در انتخابات از جمله گفت: «مردم به فریبکاران نه گفتند». روحانی با اشاره به تلاش حامیان ابراهیم رئیسی که در روستاها و شهرهای کوچک مردم را از به خطر افتادن دین‌شان می‌ترساندند، تاکید کرد: «دروغ‌گویی‌ها کاری از پیش نبرد». او ابراز تاسف کرد که برخی از رقبا به شهر و روستاها رفتند و اطلاعیه دادند که “اگر به دولت رای بدهید اسلام شما از دست می‌رود.”

خاتمی از تریبون نماز جمعه گفت که باید “حرمت رقبای انتخاباتی” حفظ شود تا رقبا هم باور کنند آقایی که رای آورده نیز حرمت و مشروعیت دارد.

ساعاتی پیش از ستاد انتخابات، وزارت کشور نیز به سخنان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در مورد “آرای حلال” ابراهیم رئیسی واکنش نشان داده و اظهارات موحدی کرمانی را مایه تعجب و موجب آسیب به وحدت ملی خوانده بود.

رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز پنجشنبه ۴ خرداد، در همایش جمنا گفته بود که از دبیر شورای نگهبان خواسته موارد تخلفات انتخاباتی را به مردم معرفی کند. او مدعی شد که بررسی دقیق تخلف‌ها، شاید رای ابراهیم رئیسی را از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون و رای روحانی را از ۲۳ به ۲۱ میلیون برساند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates