27.05.2017

سخنرانی پرشور رهبر سنی‌مذهبان سیستان و بلوچستان در ستاد روحانی

دویچه‌وله: در همایش تقدیر از فعالان ستاد روحانی در تهران مولوی عبدالحمید نیز شرکت داشت. سخنرانی رهبر اهل سنت سیستان و بلوچستان با استقبال گرم روبرو شد و در میان سنی‌مذهبان بازتابی مثبت داشت.

خبرگزاری ایلنا در گزارش عصر چهارشنبه (۳ خرداد/ ۲۴ مه) از مراسم تقدیر از فعالان ستاد انتخاباتی حسن روحانی آورده است: هنگامی که مولوی عبدالحمید رهبر اهل سنت سیستان و بلوچستان وارد سالن شد، جمعیت حاضر شروع به تشویق و با شعارهای “درود بر مولوی” از او استقبال کردند.

بیشتر بخوانید: واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحان

به نوشته ایلنا هنگام سخنرانی مولوی عبدالحمید، او بارها از سوی حاضران مورد تشویق قرار گرفت. زمانی که او از برابری قومیت‌ها و ادیان صحبت کرد و گفت دین یک مسئله شخصی است و نباید در اشتغال افراد به امور مدیریتی دولت و کشور دخالت داده شود، از سوی حاضران شعار “مولوی تشکر تشکر” سر داده شد.

Movlavi Abdolhamid (ILNA) عبدالحمید: ایران مطرح باشد و وطن باشد و قوم و مذهب مطرح نباشد.

عبدالحمید خطاب به رئیس جمهور ایران گفت: «من یک خواسته از رئیس جمهور دارم و آن این است که ایران مطرح باشد و وطن باشد و قوم و مذهب مطرح نباشد. دین بین ما و خداست و یک مسئله شخصی است. به کارگیری شایستگان اهل سنت که به ایران فکر می‌کنند، ایران را در معادلات بین‌المللی بالا می‌برد و عزت ایران را بیشتر می‌کند. اهل سنت آماده‌اند هر جا دولت شما صلاح بداند خدمت کنند و خواستار تغییر اساسی نسبت به جامعه اهل سنت و اقوام و مذاهب هستند.»

اهمیت بالای آرای سنی​مذهبان در سرنوشت انتخابات

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بیشترین آرای خود را از استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان به دست آورده است. رای‌دهندگان سنی‌مذهب کشور در نقاط دیگری چون ترکمن‌صحرا نیز بیشترین رای را به روحانی داده‌اند.

یکی از مسئولان ستاد انتخابات روحانی از استان گلستان به دویچه وله می‌گوید: «نمایندگان اهل​سنت از مولوی عبدالحمید، گرگیج، دکتر جلالی​زاده گرفته تا فراکسیون نمایندگان سنی در مجلس رسما از روحانی حمایت کردند و در دقیقه ۹۰ بازی انتخابات را به نفع روحانی تمام کردند. اکنون استقبال گرم از مولوی عبدالحمید در تهران امید به حضور وزرای سنی و انتصاب استاندارهای اهل‌سنت در مناطق سنی‌نشین کشور را بیشتر کرده است.»

شکستن تابوی حضور وزرای سنی در کابینه روحانی

پیروزی روحانی در مناطق سنی‌نشین کشور را بسیاری به فال نیک گرفتند و بر این باور هستند که روحانی به رای‌دهندگان سنی وامدار شده است.

بیشتر بخوانید: خواست‌های مهم اهل سنت از رئیس جمهور آینده ایران

در همین راستا غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران و باشت در مجلس و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، از روحانی خواست که “تابوی عدم‌استفاده از اقلیت‌های مذهبی و قومی و زنان” را در کابینه دولت آینده بشکند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به رأی بالای گرو‌ه‌های اجتماعی و اقلیت‌های قومی و مذهبی در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: «به نظرم تابوی عدم استفاده از اقلیت‌های مذهبی یا زنان در کابینه باید شکسته شود و این شکستن تابو باید با منطق هم صورت بگیرد. آقای روحانی باید بیش از پیش به این سمت حرکت کند.»

استخدام اهل سنت در نهادهای قضائی و امنیتی

Movlavi Abdolhamid (ILNA) استقبال از عبدالحمید در حضور رئیس جمهور: مولوی تشکر تشکر!

روزنامه شرق نیز در تأثیر رای قومیت‌های غیرفارس در پیروزی روحانی از قول علی کرد، نماینده خاش، نصرت‌آباد و میرجاوه و کورین، می‌نویسد: «تابوی استخدام اهل سنت در نهادهای امنیتی و قضائی باید شکسته شود‌».

بیشتر بخوانید: رای اقوام در نتایج انتخابات تا چه حد تعیین‌کننده است؟

شرق ادامه می‌دهد: «باید موانع استخدام نیروهای شریف بلوچ و اهل سنت در دستگاه‌ها و نهادهای قضائی، امنیتی و سیستم اداری برطرف شود. اهل سنت در ‌انتظار اجرای عدالت اجتماعی و به‌شکل اخص، اجرای عدالت استخدامی در امور کشورداری است.»

این نماینده مجلس اظهار امیدواری می‌کند که دولت جدید آقای روحانی رویکردی مثبت نسبت به استخدام نیروهای اهل سنت داشته باشد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates