30.05.2017

تشدید انتقاد سیاستمداران ارشد آلمانی از دونالد ترامپ

بی‌بی‌سی: خانم مرکل می گوید نباید اختلافات با آمریکا را درز گرفت

یک روز پس از آنکه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که آمریکا و بریتانیا دیگر شرکای قابل اعتمادی نیستند، سیاستمداران ارشد آلمانی انتقاد از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را تشدید کرده اند.

خانم مرکل روز دوشنبه تاکید کرد که بهتر است اختلاف ها با آمریکا درز گرفته نشود و وزیر خارجه دولت او هم گفت که اقدامات آقای ترامپ “غرب را تضعیف کرده است.”

این اظهارات پس از ملاقات آقای ترامپ با رهبران سایر اعضای گروه ۷ در ایتالیا صورت گرفت. یکی از علل اصلی ناراحتی آلمان عدم قول آقای ترامپ برای پایبندی به پیمان آب و هوایی ۲۰۱۵ پاریس است که دولت اوباما آن را امضا کرده بود.

+ مرکل: اروپا دیگر نمی‌تواند روی آمریکا و بریتانیا حساب کند

درحالی که انتخابات آلمان در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد مارتین شولتز رهبر مخالفان این کشور آقای ترامپ را متهم کرد قصد داشته خانم مرکل را در بروکسل “سرافکنده” کند.

آقای شولتز نگفت به کدام حادثه اشاره دارد اما رئیس جمهور آمریکا را متهم کرد “مثل یک رهبر مستبد رفتار می کند.”

خانم مرکل روز دوشنبه در کنفرانسی درباره توسعه پایدار در برلین بار دیگر از اروپایی ها خواست با دستان خود راه آینده را رقم بزنند.

او گفت بحث در نشست سران گروه ۷ نشان داد که اجرای درست پیمان آب و هوایی ۲۰۱۵ پاریس دشوار خواهد بود.

او گفت کسانی که در مورد مسائل مربوط به توسعه پایدار بین المللی “تصمیم می گیرند چشمان خود را ببندند” مسیر غلط را انتخاب کرده اند.

آقای ترامپ گفته است که این هفته در مورد موافقتنامه پاریس تصمیم خواهد گرفت.

مارتین شولتز رقیب خانم مرکل در انتخابات به شدت از دونالد ترامپ انتقاد کرد

او قبلا نسبت به تغییرات آب و هوایی ابراز تردید کرده و قول داده بود که پیمان پاریس را ترک کند.

با این حال خانم مرکل در این کنفرانس گفت که هنوز از این موضوع دلسرد نشده که همکاری های اروپا و آمریکا قوی خواهد بود.

او روز یکشنبه گفته بود که آلمان و اروپا خواهان روابطی دوستانه با بریتانیا و آمریکا و همچنین سایر قدرت های منطقه ای مثل روسیه هستند.

تحلیل جنی هیل خبرنگار بی بی سی در برلین

آلمان ها دل خوشی از دونالد ترامپ ندارند – نه حرف هایش را می پسندند نه بازی های سیاسی اش را. و خودداری او از همکاری با باقی اعضای گروه ۷ در مورد تغییرات آب و هوایی برای سیاستمداران همه طیف ها در این کشور زننده است.

صراحت لحن غیرعادی آنگلا مرکل به دل رای دهندگان نشسته و با توجه به این که چهار ماه تا انتخابات مانده شاید حمایت عمومی از مارتین شولتز رقیب خانم مرکل شگفت انگیز نباشد. یک تیتر بزرگ دوشنبه این بود: “مرکل مقابل ترامپ”.

پشت صحنه در برلین این مساله به اکراه پذیرفته شده که آلمان چه از ترامپ خوشش بیاید چه نیاید مجبور است با او معامله کند.

آمریکا شریک حیاتی آلمان است و همانطور که وزیر کشور آلمان دوشنبه عصر اذعان کرد همکاری در مورد مسائل امنیتی و دفاعی اهمیت فوق العاده دارد و تشدید خواهد شد.

همزمان زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان، آمریکا را به اتخاذ “سیاست های کوته اندیشانه” که برای منافع اتحادیه اروپا زیانبار است متهم کرد.

او گفت: “هرکسی که روند گرمایش را با تضعیف تدابیر زیست محیطی تسریع کند، در مناطق آکنده از مناقشه سلاح بفروشد و نخواهد مناقشه های مذهبی را به طور سیاسی حل کند، صلح در اروپا را به خطر می اندازد.”

خانم مرکل هم اکنون مبارزات انتخاباتی را شروع کرده است. نظرسنجی ها نشان می دهد که او می رود تا برای دوره چهارم انتخاب شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates