25.07.2017

شلیک اخطاردهنده ناو آمریکایی به قایق گشتی ایرانی

دویچه‌وله: به گفته دو مقام نیروی دریایی آمریکا، یک قایق گشتی ایرانی بیش از حد به ناو آمریکایی نزدیک شده و سربازان آمریکایی تنها برای هشدار چند گلوله شلیک کرده‌اند. احتمال می‌رود که قایق متعلق به سپاه پاسداران بوده است.

روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئیه / ۳ مرداد) شبکه خبری سی ‌ان ‌ان به نقل از دو مقام نیروی دریایی ایالات متحده گزارش داد که یک قایق گشتی مسلح ایرانی در آب‌های شمالی خلیج فارس به فاصله ۱۵۰ یارد (حدود ۱۳۷متر) به کشتی جنگی “تاندربولت” نزدیک شده است.

بر اساس این گزارش، خدمه ناو از راه‌های گوناگون، از جمله تماس‌های رادیویی و ۵ انفجار کوتاه که از نشانه‌های بین‌المللی شناخته شده برای اعلام وضعیت خطر است، به قایقرانان ایرانی اخطار داده‌اند اما واکنشی مشاهده نکرده‌اند. به همین دلیل ناچار به شلیک گلوله به سمت آب در نزدیکی قایق شده‌اند.

در گزارش سی ان ان آمده است، این قایق که گمان می‌رود متعلق به سپاه پاسداران بوده، پس از شلیک اخطاری از جانب کشتی جنگی آمریکایی مسیر خود را عوض کرده اما به مدت چند ساعت در‌‌ همان حوالی می‌چرخیده است.

بیشتر بخوانید: ایران دو جت جنگی آمریکا در خلیج فارس را تهدید به سرنگونی کرد

در این گزارش همچنین به رویارویی قایق‌های تندروی وابسته به سپاه با ناوهای آمریکایی در ماه‌های اخیر اشاره شده است؛ ازجمله برخورد‌ها در ماه ژوئن و آوریل سال جاری.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفته است، در سال ۲۰۱۶ نیز کشتی‌ها و قایق‌های تندروی ایرانی در دست‌کم ۳۵ مورد در مقابل کشتی‌های جنگی آمریکایی رفتار “غیر ایمن و غیرحرفه‌ای” داشته‌اند.

بیشتر بخواتید:هشدار ترامپ به قایق‌های تندرو سپاه : شلیک می‌کنیم

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates