27.10.2017

یک سال زندان و ممنوع‌الخروجی برای شهناز اکملی

دویچه‌وله: شهناز اکملی، مادر یکی از کشته‌شدگان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران، بازداشت شده است. دادگاه انقلاب او را به یک سال حبس تعزیری و ممنوع‌الخروجی‌ محکوم کرده است.

شهناز اکملی (کریم‌بیگی)، مادر مصطفی کریم‌بیگی، از کشته‌شدگان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ که بهمن‌ماه گذشته حکم بازداشتش صادر شده بود، به یک سال حبس تعزیری و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده است.

بیشتر بخوانید: تقویم۸۸: روایت کاربران از خردادی که هنوز “جاری” است

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اتهام اکملی “فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران او را همچنین به محرومیت از هر گونه فعالیت سیاسی برای مدتی نامعلوم محکوم کرده است. در این حکم اکملی از خروج از کشور نیز منع شده است.

بنا بر گزارش‌ها، شهناز اکملی در طول این ‌سال‌ها به دلیل برگزاری مراسم سالگرد جان باختن پسر خود و اظهاراتی که درباره زندانیان سیاسی کرده بود تحت فشار مقا‌م‌های امنیتی ایران قرار داشت.

هرانا می‌نویسد، شهناز اکملی صبح روز ششم بهمن ماه سال گذشته (۱۳۹۵) توسط نیروهای نهاد اطلاعات بازداشت شد. او در ۳۰ بهمن‌ماه همان سال با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. در هنگام بازداشت مأموران امنیتی منزل او را تفتیش و همه وسایل شخصی او، از جمله وسایل الکترونیکی ـ ارتباطی را ضبط کرده و با خود بردند.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مستقل، در آن زمان در صفحه فیس‌بوک خود به این بازداشت پرداخته و خواستار آزادی او شده بود.

او نوشته بود: «او نه تنها صدای خانواده‌های کشته‌شدگان و زندانیان بود بلکه از جمله مادرانی بود که در حمایت از زندانیان سیاسی که در اوین موهایشان را تراشیده بودند، موی سرش را تراشیده بود.»

بیشتر بخوانید: نامه به روحانی؛ کسانی که دیگر نمی‌خواهند خس و خاشاک باشند

به نوشته هرانا، مصطفی کریم‌بیگی در اعتراضات ششم دی‌ماه (عاشورا) در سال ۸۸ در خیابان نوفل لوشاتوی تهران مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت. با وجود سکونت او در تهران، ماموران امنیتی اجازه دفن در شهر تهران ندادند و خانواده کریم‌بیگی مجبور شد او را در شهریار کرج به خاک بسپارد.

هرانا همچنین می‌نویسد که شهناز اکملی هر سال پیش از برگزاری مراسم یادبود فرزند خود احضار شده و در مورد محدودیت‌های برپایی این مراسم تذکر دریافت کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates