05.11.2017

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری استعفا داد

دویچه‌وله: محمود اسلامیان طی نامه‌ای خطاب به وزیر کار و بدون ذکر دلیل از مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری استعفا داد. صندوق‌های بازنشستگی ایران بحران زده و ورشکسته توصیف می‌شوند.

محمود اسلامیان که از مهر ۱۳۹۳ در مقام مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری قرار داشت از سمت خود استعفا داد. او در نامه کناره‌گیری، عملکرد سه ساله خودش را مرور کرده و حل مشکلات بازنشستگان را مستلزم پیگیری‌های مداوم دانسته است.

اسلامیان توضیحی در باره دلایل استعفایش ننوشته است اما صندوق‌های بازنشستگی از مدت‌ها قبل ورشکسته و بحران‌زده معرفی می‌شوند.

اسلامیان در این استعفانامه، ارائه وام‌های قرض‌الحسنه، واگذاری خودرو یا افزایش “خانه‌های امید” را از دستاوردهای مدیریت سه ساله خودش خوانده است. او یادآوری کرده که در حوزه اقتصادی و ساماندهی شرکت‌ها “حداقل دوهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اموال از دست رفته با حمایت دستگاه قضایی به صاحبان اصلی یعنی بازنشستگان عودت داده شد.”

علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی چندی قبل در باره بحرانی بودن وضعیت صندوق‌های بازنشستگی هشدار داده و گفته بود اگر تدابیر لازم برای کاهش بحران صورت نگیرد تا یک دهه دیگر فاجعه روی خواهد داد.

از هر ۱۰۰نفر که تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی هستند، ۷۶نفرشان مستمری خود را از دولت دریافت می‌کنند. اگر دولت از منابع بودجه به صندوق پول تزریق نکند، میلیون‌‌ها بازنشسته بلاتکلیف می‌مانند.

بیشتر بخوانید: خطر ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی ایران با پیر شدن جمعیت

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی با یادآوری این که ۷۰ درصد جمعیت کشور عضو صندوق‌های بازنشستگی ۱۶گانه هستند، عوامل بروز بحران را چنین برشمرده بود: «برخی از صندوق‌ها مانند صندوق فولاد ۱۰۰ درصد وابسته به دولت و ورشکسته است و صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح نیز ۸۰ درصد وابسته به دولت است. برهمین اساس برای رفع بحران صندوق‌ها باید راهکار و برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی مسئولان ارائه شود.»

بیات افزوده بود که این صندوق‌ها تنها شاهد خارج شدن منابع هستند: «صندوق‌ها از ورود و خروجی متناسب بهره‌مند نیستند. هم‌چنین تصویب قوانین و مقررات غیرکارشناسی و بدون در نظر گرفتن بار مالی در دو دهه اخیر از جمله عوامل ایجاد بحران در صندوق‌های بازنشستگی شده‌اند.»

او  قوانین نادرست را قاتل صندوق‌های بازنشستگی کشور خوانده بود: « این قوانین توسط نهادهای دولت و مجلس یا سایر نهادهای حاکمیتی در دوره‌های مختلف تاریخی برای دفاع از عده‌ای معدود وضع و اجرا شده است و همچنین واگذاری‌های غیرعادلانه، غیرمنصفانه و بدون کارشناسی بنگاه‌های زیان‌ده نیز که بابت رد دیون دولت صورت گرفته باعث شده در وضعیت بدی به‌سر ببرند.»

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفته بود که تعداد زیادی از شرکت‌های واگذار شده، کاملاً زیان‌ده و ورشکسته بوده‌اند تا حدی که توان پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته و در قالب رد دیون به صندوق‌های بازنشستگی تحمیل شده‌اند و در این شرایط نه تنها کمکی به صندوق نشده بلکه بار مضاعفی نیز بر دوش آنها بوده است.محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز در شهریور ۹۶ وضعیت صندوق‌های بازنشستگی دولت را بحرانی توصیف کرده و گفته بود: «ما بالای ۸۵ درصد از حقوق بازنشستگان را از خزانه می‌دهیم در حالی‌که صدها صندوق بازنشستگی داریم که اکثرشان از مرز ورشکستگی گذشته‌اند.»

طبق اعلام حسن روحانی، سالانه ۴۰ تا ۴۵هزار میلیارد تومان از بودجه دولت به صندوق بازنشستگی کمک می‌شود. مسعود نیلی دستیار ویژه روحانی قبلا گفته بود که صندوق‌های بازنشستگی یکی از “ابرچالش‌های” اقتصاد کشورند.

خبرگزاری مهر از احمد میدری، معاون رفاهی وزارت کار به عنوان یکی از گزینه‌های جدی مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری نام برده است.

برچسب‌ها: , , , , ,
در بخش: اقتصادی, دزدی‌های رژیم, سیاسی | توسط: خُسن آقا | بازگشت به وبلاگ خُسن آقا

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates