19.11.2017

توافق ترامپ و مکرون در باره مقابله با ایران و حزب‌الله

دویچه‌وله: رهبران آمریکا و فرانسه اتفاق نظر دارند که باید با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ی ایران و حزب‌الله لبنان در منطقه مقابله کرد. رئیس جمهوری فرانسه همچنین با مقامات مصر و عربستان در مورد اوضاع منطقه تماسی تلفنی داشت.

آمریکا و فرانسه قصد دارند با توجه به بحران کنونی در لبنان گام‌هایی در راه تقویت ثبات در خاورمیانه بردارند.

کاخ سفید شامگاه شنبه (۱۸ نوامبر / ۲۷ آبان) اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون، همتای فرانسوی او در تماسی تلفنی در باره لزوم مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ی جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان اتفاق نظر داشته‌اند.

طبق اعلام کاخ سفید اوضاع سوریه و لبنان موضوع محوری گفت‌وگوی تلفنی رهبران آمریکا و فرانسه بوده است. ترامپ و مکرون در مورد ضرورت همکاری با هم‌پیمانان‌شان نیز توافق داشته‌اند.

مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز شنبه همچنین با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری خود، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تماسی تلفنی داشت.

بیشتر بخوانید: فرانسه: توافق اتمی با ایران به اندازه کافی بازدارنده نیست

کاخ الیزه در این رابطه اعلام کرد که رئیس جمهور فرانسه در این گفت‌وگوها به اوضاع منطقه و راه‌های ممکن برای ایجاد و تقویت ثبات در خاورمیانه پرداخته است.

بنا بر اعلام کاخ الیزه قرار است که مکرون در روزهای آینده هم گفت‌وگوهایی دیگر در این راستا انجام دهد.

مکرون روز جمعه گذشته (۱۷ نوامبر / ۲۶ آبان) بر آمادگی خود برای تماس و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی نیز تأکید کرده بود. ایران پیشتر او را به موضع‌گیری یک‌جانبه در بحران لبنان متهم کرده بود.

قصد سعد حریری برای بازگشت به لبنان

خبر اتفاق نظر مکرون و ترامپ پس از آن اعلام شد که سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان به فرانسه سفر کرد و با رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو داشت.

حریری روز شنبه، چهارم نوامبر در حین سفرش به عربستان سعودی به‌طور غیرمنتظره از مقام خود کناره‌گیری کرده بود. میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان که از متحدان حزب‌الله محسوب می‌شود، هنوز استفعای سعد حریری را نپذیرفته است.

حریری خود روز شنبه (۱۷ نوامبر) در پاریس رسما اعلام کرد که “در روزهای آتی شخصا در مورد موضوع استعفا با میشل عون گفت‌وگو خواهد کرد”. وی افزود که تصمیم دارد “روز چهارشنبه (۲۲ نوامبر) در بیروت “در مراسم جشن استقلال شرکت کند.

بنا بر گزارش رسانه‌های خبری سعد حریری پس از دیدار و گفت‌وگو با مکرون به همراه همسر و یک پسر خود برای صرف نهار به کاخ الیزه رفتند.

دو فرزند دیگر او اما در عربستان سعودی باقی مانده‌اند. ناظران پیشتر ابراز نگرانی کرده بودند که “باقی‌ماندن دو فرزند حریری در عربستان می‌تواند ابزار اعمال فشار بر او باشد”.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان مقامات سعودی را متهم کرده است که با بازداشت و تحت فشار قرار دادن سعد حریری او را به استعفا واداشته‌اند. حریری و عربستان این اتهام را بی‌اساس خوانده‌اند.

Related posts:

  1. 2017، سال سخت سوریه: حرف‌های ضدایرانی ملک سلمان که میشل عون را شوکه کرد
  2. دیدار جانشین ولیعهد عربستان سعودی با ترامپ، توافق دو طرف: “ایران مشکل امنیت منطقه است” / خوشحالی بی نهایت سعودی ها از ترامپ
  3. ترکیه از ایران خواست تا برای نجات آتش‌بس، بر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در سوریه فشار آورد
  4. رویارویی ایران و عربستان در نشست کشورهای اسلامی
  5. پایتخت سوریه زیر آتش سنگین مخالفان قرار گرفت

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates