23.04.2013

‘ممانعت بریتانیا’ از پرداخت بدهی شرکت شل به ایران با غذا و دارو

بی‌بی‌سی: پیشتر رستم قاسمی وزیر نفت ایران از توافقی برای پرداخت بدهی‌های شل خبر داده بود

خبرگزاری رویترز از قول منابع خود می‌گوید که دولت بریتانیا اجازه نداده است شرکت نفتی شل بدهی خود به دولت ایران را از طریق ارسال غذا و دارو تسویه کند.

هفته گذشته رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، از دستیابی به توافقی با شرکت شل برای پرداخت بدهی‌های این شرکت خبر داده بود.

رویترز از قول یک منبع نزدیک به شل نقل کرده است: “سیاست می‌آید و می‌رود، اما شل و سهامدارانش باید بدهی خود را بپردازند تا رابطه‌شان را با یک تولیدکننده عمده نفت چون ایران حفظ کنند.”

شل تا زمانی که امکان معامله با ایران وجود داشت و پیش از سر رسیدن موعد تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا علیه بخش نفت و گاز و سیستم بانکی ایران، خریدار نفت این کشور بود و از بابت خریدهای سال ۲۰۱۲ خود، به آن ۲.۳ میلیارد دلار بدهکار است.

وزارت دارایی بریتانیا تاکنون توضیحی در این زمینه ارائه نکرده است. همچنین شل در تماس با بی‌بی‌سی فارسی این خبر را تایید یا تکذیب نکرد و بدون ارائه جزئیات اعلام کرد که این شرکت در چارچوب تحریم‌های بین‌المللی فعالیت می‌کند.

ایران از سال گذشته با مشکلات بسیاری برای فروش نفت و همچنین انتقال درآمد حاصل از فروش آن روبه رو بوده است. برآورد می‌شود که ایران ده‌ها میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد، هرچند با اعمال تحریم‌های بانکی، به آنها دسترسی ندارد.

تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا شامل اقلام غذایی و دارویی نمی‌شود. با این حال واردات این اقلام، با توجه به عدم دسترسی به نظام بانکی جهانی برای ایران ممکن نیست.

Related posts:

  1. تلاش برای سلب مسئولیت تحریم‌ها از رهبر جمهوری اسلامی
  2. اذعان خامنه‌ای به نقش تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی ایران
  3. شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه: صالحی: تحریم‌ها از امروز به تدریج رفع خواهد شد
  4. بلومبرگ: چين، واردات نفت از ايران را طی ماه گذشته افزايش داده است
  5. ۲۵ میلیارد دلار سپرده ارزی ایران در بانک‌های چینی بلوکه شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates