08.01.2018

ناآرامی‌های ایران؛ جلسه غیرعلنی مجلس با مقام‌های امنیتی


بی‌بی‌سی: نمایندگان مجلس ایران در یک جلسه غیرعلنی با حضور مقام‌های امنیتی و نظامی ناآرامی‌های اخیر را بررسی کردند.

جزئیات زیادی درباره این جلسه منتشر نشده، اما ظاهرا دلایل اعتراض ناراضیان، کشته شدن شماری از معترضان، انتقاد از پوشش خبری صدا و سیما و فیلترینگ تلگرام از مباحث مطرح شده در این جلسه بوده است.

وزیر اطلاعات و وزیر کشور درباره ناآرامی‌ها به مجلس گزارش داده‌اند.

در ناآرامی‌های هفته گذشته ایران، منابع رسمی از کشته شدن دست‌کم ۲۱ نفر و بازداشت بیش از ۱۷۰۰ نفر از جمله دانشجویان خبر دادند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران در یک نشست خبری گفت که وزیر کشور در جلسه مجلس “اعداد و ارقام شفافی در رابطه با تعداد بازداشت‌ها ارائه نکرده است.”

به گفته آقای نعمتی، قرار شده تا سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات درباره تعداد بازداشت‌شدگان به مجلس گزارش بدهند.

او همچنین با نقل سخنان علی لاریجانی گفت، رئیس مجلس خواستار این شده که اگر کسی “بی‌گناه در این اتفاقات دچار اشتباه شده، به ناحق گرفتار نشود”.

فرمانده نیروی انتظامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران و رئیس صدا و سیمای ایران هم در این جلسه غیرعلنی با نمایندگان حضور داشته‌اند.

‘نیروی انتظامی سلاح نداشت’

جز سخنگوی هیئت رئیسه مجلس که در یک نشست خبری جزئیات جلسه غیرعلنی امروز را به خبرنگاران گزارش داد، نمایندگان مجلس هم به طور پراکنده جزئیات بیشتری از این جلسه را به خبرگزاری‌ها گفته‌اند.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون آمار مجلس ایران، به نقل از مقام‌های پلیس گفته است که نیروی انتظامی به عنوان نیرویی که در میدان بوده، “از هیچ سلاحی استفاده نکرده و تمام مأموران انتظامی بدون سلاح در تجمعات بودند.”

او گفته مأموران نیروی انتظامی هشت برابر ناراضایان زخمی شده‌اند و نتیجه گرفته است که “این موضوع نشان می‌دهد که مأموران نیروی انتظامی تا چه اندازه با افراد حاضر در تجمعات مدارا کرده‌اند.”

فرمانده سپاه پاسداران پیشتر گفته بود که نیروی انتظامی مسئول کنترل اوضاع بوده و نیروهای سپاه فقط “به طور محدود” در “سه استان” وارد عمل شده‌اند.

آقای رضایی کوچی به خبرگزاری مجلس ایران گفته است: “عمده کسانی که دستگیر شده بودند شغل آزاد دارند و مدرک تحصیلی آن‌ها زیر دیپلم است. کمتر افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند دستگیر شده‌اند؛ و هیچ شخصی با مدرک دکتری بازداشت نشده است.”


بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره جلسه غیرعلنی امروز به خبرنگاران توضیح داد

رفع فیلترینگ تلگرام

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران همچنین گفته است که نمایندگان خواستار آن هستند که تلگرام رفع فیلتر شود. برای همین از وزیر ارتباطات خواسته شده که “تعهدات الزام‌آور” تگلرام برای رفع فیتلر به طور جدی پیگیری شود.

او نگفته که تلگرام چه تعهداتی را باید رعایت کند تا در ایران رفع فیلتر شود.

نمایندگان مجلس در این نشست غیرعلنی از صدا و سیمای ایران به این دلیل که به گفته آنها “در اوایل اعتراض‌ها گزارش ها را به صورت شفاف به مردم ارائه نکرده و برخی سایت‌های معاند در این زمینه پیشرو بودند” انتقاد کرده‌اند.

Related posts:

  1. ششمین روز اعتراضات؛ تشدید تدابیر امنیتی در تهران، ادامه تظاهرات در شهرهای دیگر
  2. قیام ایران – همدان – خامنه ای قاتله
  3. عذرخواهی آذری جهرمی از فعالان کسب و کارهای اینترنتی
  4. جعفر پناهی در اکانت اینستاگرامش خواهان برگزاری رفراندوم شد
  5. تلویزیون ایران: در اعتراضات یکشنبه شب ‘حدود ۱۰ نفر’ کشته شدند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates