10.01.2018

درگیری پلیس با معترضان در برابر زندان اوین


بی‌بی‌سی: عکس از ویدئویی که ظاهرا اعتراضات امروز در مقابل زندان اوین را نشان می دهد

روز سه شنبه درحالی که یک نماینده مجلس گفت در اعتراضات اخیر ۳۷۰۰ نفر بازداشت شده اند و مرگ یک زندانی دیگر تایید شد، بار دیگر شماری از تظاهرکنندگان در برابر زندان اوین تجمع کردند.

گزارش ها حاکیست که شماری از معترضان خانواده های دراویش گنابادی بودند که ماموران امنیتی با آنها درگیر شدند. به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی خانواده‌های بازداشت شدگان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

“کمپین حقوق بشر در ایران” گزارش می دهد که شماری از دراویش گنابادی سه شنبه شب آزاد شده اند.

در ویدئوهایی که از تظاهرات مقابل زندان اوین تهران منتشر شده مردم شعار می دهند: “بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم”.

در این روز همچنین فراکسیون حقوق شهروندی مجلس خواستار بازدید از زندان ها شد.

به علاوه یک مقام قضایی در استان مرکزی مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان به نام وحید حیدری را تأیید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است. پیشتر مرگ یک زندانی به نام سینا قنبری تایید شده بود که به گفته مقام های زندان “خودکشی” کرده است ادعایی که با تردیدهای زیادی روبرو شد.

از سوی دیگر بستگان محسن عادلی، اهل دزفول، که در اعتراضات بازداشت شده بود می گویند که ماموران اعلام کرده اند او در زندان “خودکشی” کرده است. اما ارسلان جعفری شهنی، فرماندار دزفول، این خبر را تکذیب کرد و گفت هیچ کدام از بازداشتی های اخیر در زندان فوت نکرده اند.

بستگان محسن عادلی گفته اند که او در جریان اعترضات تیر خورد و بازداشت شد.

جزئیاتی از کشته شدن محسن عادلی از زبان پدرش در ایستگاه خبر

روز سه شنبه محمود صادقی، نماینده مجلس ایران گفت که در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در ایران حدود ۳۷۰۰ نفر در مناطق مختلف کشور بازداشت شدند. به گفته آقای صادقی این افراد بدست نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

آخرین آماری که چند روز پیش وزارت کشور از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران داده بود حاکی از آن دستگیری حدود ۱۷۰۰ نفر بود. آماری که آقای صادقی امروز سه‌شنبه ۱۹ دی اعلام کرده بیش از دو برابر این تعداد است.

در روزهای اخیر تعدادی از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف آزاد شده‌اند، اما آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست.

در اعتراضاتی که از روز هفتم دی ماه در مشهد با شعارهایی علیه دولت شروع و به سرعت به ده ها شهر کوچک و بزرگ ایران کشیده شد ۲۱ نفر جان باخته اند. در این اعتراضات اغلب شعارهایی علیه رهبر ایران شنیده می شد.


اعتراضات – اینجا در رشت – ده ها شهر ایران را فراگرفت

آیت الله علی خامنه‌ای روز سه شنبه در دومین اشاره به اعتراضات گفت که باید “بین مطالبات صادقانه و بحق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه” تفکیک قائل شد. او سازماندهی اعتراضات ضد حکومتی را به آمریکا، اسرائیل و (تلویحا) عربستان نسبت داد و به دولت آمریکا هشدار داد که این حرکت را بی‌جواب نخواهد گذاشت.

در سایر تحولات سه شنبه:

 • فاطمه سعیدی عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده گفت این کمیته دومین نشست خود را برگزار کرده و آزادی دانشجویان دختر را در اولویت قرار داده است
 • عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفت که ۷۰ نفر از بازداشت شدگان، امروز آزاد شدند
 • غلامرضا غفاری معاون وزارت علوم گفت که “۶۵ درصد دانشجویانی که در ناآرامی های اخیر در برخی استان های کشور بازداشت شده بودند آزاد شده اند.” او گفت بیشتر این آمار مربوط به دانشگاه تهران است و تاکنون ۱۶ نفر آزاد شدند
 • محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران هم گفت که ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در “اتفاقات اخیر” بازداشت شده اند
 • هدایت الله خادمی نماینده مجلس از شهر ایذه که شاهد تظاهرات بود گفته: “بیشتر تجمع‌کنندگان حوادث اخیر در شهرستان ایذه نوجوانان دبیرستانی بودند، تلاش داریم تا آنها آزاد شوند یا حداقل وضعیتشان مشخص شود.”
 • دادخدا سالاری، دادستان استان کرمان، از دستگیری ۲۷ نفر که ادعا کرد محور اعتراضات بوده اند خبر داد

مقام های ایرانی می گویند که اعتراضات پایان یافته است اما دسترسی به اپلیکشین پرطرفدار تلگرام مسدود شده و سرعت اینترنت در بعضی روزها و برخی نقاط به شدت کم شده است.

فضا در بسیاری از شهرهای ایران امنیتی توصیف می شود، دسترسی خبرنگاران و ناظران مستقل به این شهرها محدود است و ارائه تصویری روشن از آنچه در ایران می گذرد آسان نیست.

دولت در واکنش به این اعتراضات در روزهای پایان هفته پیش و آغاز هفته جاری در شهرهای مختلف تظاهرات حکومتی ترتیب داد.

Related posts:

 1. ششمین روز اعتراضات؛ تشدید تدابیر امنیتی در تهران، ادامه تظاهرات در شهرهای دیگر
 2. ناآرامی‌های ایران؛ جلسه غیرعلنی مجلس با مقام‌های امنیتی
 3. عذرخواهی آذری جهرمی از فعالان کسب و کارهای اینترنتی
 4. جعفر پناهی در اکانت اینستاگرامش خواهان برگزاری رفراندوم شد
 5. تلویزیون ایران: در اعتراضات یکشنبه شب ‘حدود ۱۰ نفر’ کشته شدند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates