13.01.2018

زنان عربستان، بر خلاف ایران، می توانند به تماشای مسابقه فوتبال بروند

رادیوفرانسه: رفتن زنان به همراه همسران و نزدیکان خود و یا حتی با دوستان خود به ورزشگاه‌ها برای تماشای یک مسابقه فوتبال در اکثریت کشورهای جهان یک موضوع کاملاً عادی و طبیعی تلقی می شود و به هیچ وجه شگفتی کسی را بر نمی انگیزد، اما اگراین موضوع در عربستان سعودی اتفاق بیافتد، یک رویداد استثنایی و بی سابقه تلقی می شود و نگاه و توجه بسیاری را در جهان به سوی خود جلب می کند. پس از آنکه زنان عربستان، دیروز، پنجشنبه در نخستین سالن خودرو اختصاصی زنان در این کشور شرکت کردند، روزجمعه، ١۲ ژانویه رسماً اجازه یافته اند تا برای نخستین بار به عنوان تماشاچی در یک مسابقه فوتبال در جده، دومین شهر عربستان سعودی شرکت نمایند. این درحالی است که به رغم تقاضاهای مکرر جامعه مدنی ایران، تماشاگران زن هنوز اجازه ورود به ورزشگا‌ه‌های ایران را ندارند.

این رویداد، فقط به شهر جده محدود نمی شود، بلکه از امروز درهای ورزشگاه‌ها در دو شهر دیگر عربستان، در ریاض(پایتخت عربستان) و شهر دمام واقع در شرق این کشور به روی زنان باز می شود.

حکومت عربستان سعودی اعلام کرده است در صورتیکه این تجربه در سه شهر یاد شده، نتایج مثبت داشته باشد، این اصلاحات در تمامی شهرهای این کشور رسماً به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

این گام دیگری در جهت اعطای آزادی های بیشتر اجتماعی به زنان در کشوری است که پایگاه اصلی یکی از شاخه های اسلام بنیاد گرا محسوب می شود و در آن قرائتی بسیار سختگیرانه از اسلام (وهابیت) جاری و ساری است.

اسلام وهابی به طور سنتی با مقررات سخت جدایی جنسیتی و محدودیت های بسیار گسترده برای طبقه زنان در این کشور همراه است. به عنوان مثال، زنان برای مسافرت، تحصیل و بسیاری دیگر از خواست های مشروع خود باید از یک مرد خانواده اجازه بگیرند. بر اساس روایت اسلام وهابی، زنان همانند صغیر باید تحت قیمومیت مردان باشند. پدر، همسر و یا برادر در واقع نقش قیم را برای زنان خانواده دارند. حال، اگر زنی در عربستان فاقد همسر و یا برادر باشد و پدرش در قید حیات نباشد، برای بیرون رفتن از خانه باید از فرزند پسر خود اجازه بگیرد. حتی اگر فرزندش به سن قانونی نرسیده باشد و مثلاً ١۴ و یا ١۵ ساله باشد.

این محضورات در این کشور در حال تغییر و تحول است.

از سال ۲۰۱۵میلادی زنان سعودی اجازه انتخاب کردن و انتخاب شدن را بدست آورده اند. هرچند در عرصه سیاسی هنوز انتخابات در ابعاد سیاسی به معنای واقعی کلمه در این کشور وجود ندارد و انتخابات محدود به مجامع مشورتی و انجمن های شهر و روستا می شود، ولی این مجوز را می توان در چهارچوب اعطای حقوق و آزادی بیشتر به زنان این کشور در عرصه اجتماعی تبیین کرد.

حکومت عربستان پیش تر برنامه آزادی زنان برای رانندگی را اعلام کرده بود. بر اساس فرمان ملک سلمان، پادشاه عربستان، زنان عربستان در ماه ژوئن آینده می توانند به طور آزادانه رانندگی کند. در چنین فضایی، بسیاری از زنان عربستانی دیروز، در سالن خودرو جده که به زنان اختصاص داشت، شرکت کردند و بسیاری از آنان خودروهای آینده خود را انتخاب و سفارش دادند.

اصلاحات و تحولات اجتماعی در باره زنان عربستان را باید در چهارچوب گسترده إصلاحات اجتماعی و اقتصادی در این کشور دید که از ماه های گذشته توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در این کشور آغاز گردیده است.

محمد بن سلمان خواستار برقراری یک اسلام معتدل در عربستان است. او پیشگام یک برنامه گسترده برای مدرن سازی جامعه عربستان و نوسازی اقتصاد این کشور است.

محمد بن سلمان که ۳۲ سال دارد، برنامه گسترده تغییرات اجتماعی و اقتصادی عربستان به عنوان “چشم انداز ۲۰۳۰” را چند ماه پیش اعلام کرد. هدف از اجرای این برنامه گسترده، کاهش اتکای شدید اقتصاد عربستان به نفت و گسترش بخش های دیگر اقتصادی، از جمله گردشگری در این کشور است.

Related posts:

  1. “ابلاغ شیوه‌های اسلامی زندگی” برای کاهش اسیدپاشی
  2. پاسخ نماینده پارلمان اروپا به منتقدان نحوه پوشش‌اش در تهران
  3. از سوی نماینده جهرم در مجلس: هویت ضارب شش زن در جهرم تائید شد
  4. حجاب، «گشت موتوري» و ديگر هيچ!
  5. برنامه وزارت کشور برای اجرای “طرح عفاف و حجاب” در فصل گرما

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates