26.04.2013

حضور پررنگ‌ مقامات امنیتی و نظامی در موضوع انتخابات

دویچه‌وله: وزارت اطلاعات با احضار مسئولان روزنامه‌ها و مطبوعات سراسری ایران، خطوط قرمز مربوط به اخبار انتخابات را به آنان اعلام کرده است. مقامات نظامی نیز بار دیگر بر وظایف و نقش بسیج و سپاه در انتخابات تاکید ورزیده‌اند.

سایت “کلمه” از احضار مدیران مسئول روزنامه‌ها و مطبوعات سراسری ایران به وزارت اطلاعات برای حضور در یک جلسه توجیهی خبر داده است.

در این جلسه به مسئولان رسانه‌ها گفته شده که خط قرمز اخبار و تحلیل‌ها ” مواضع و اظهارات رهبری” است. به گزارش “کلمه”، فردی که خود را معاون وزیر و مسئول مطبوعات وزارت اطلاعات معرفی کرده، تهدید کرده که “با هرگونه سیاه‌نمایی در دوران تبلیغات انتخاباتی برخورد خواهد شد.”

به گزارش “کلمه”، در این جلسه تاکید شده که هر میزان انتقاد از احمدی‌نژاد مجاز است و محدودیتی ندارد.
پایگاه خبری یاد شده می‌نویسد که در این جلسه به مدیران مسئول مطبوعات اعلام شد که انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را در واقع سپاه برگزار می‌کند. مقام اطلاعاتی حاضر در جلسه گفته است: «سپاه و وزارت اطلاعات مراقب همه مسائل خواهند بود و هیچ تخطی از محدوده‌های تعیین شده را تحمل نخواهند کرد.»

تاکید بر وظایف سپاه و بسیج

به موازات این خبر، علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در روز پنجشنبه (۵ اردیبهشت) در جمع مربیان و فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت سپاه، سخنانی در باب انتخابات بیان کرد.

وی تجلی “حماسه سیاسی” را در برگزاری انتخاباتی باشکوه و با حضور گسترده مردم خواند و تلاش برای حضور هرچه گسترده‌تر مردم در انتخابات را وظیفه بسیج و سپاه دانست.

فرمانده سپاه پاسداران تاکید کرد: «رییس جمهور آینده باید از بحران‌های مختلفی که عمدتا توسط دشمنان و برخی سوءمدیریت‌ها به وجود آمده سربلند بیرون بیاید.» جعفری گفت نقش سپاه و بسیج در این بین بسیار مهم است و «ما باید در برآوردهایمان به فردی اصلح دست پیدا کرده و او را به آشنایان و اطرافیان خود معرفی کنیم.»

تاکید سردار جعفری بر لزوم دخالت بسیج و سپاه در انتخابات و معرفی “فردی اصلح” در حالی صورت می‌گیرد که اظهارات علی سعیدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه در باره ضرورت “مهندسی انتخابات”، با موجی از واکنش‌ها روبرو شد.

چندی پس از این سخنان، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که منظور سعیدی دخالت یا حتی روشنگری سپاه در انتخابات نبود: «منظورشان این بود که سازمان‌های عقیدتی سیاسی و نمایندگی‌های ولی‌فقیه در نیروهای مسلح وظیفه دارند عدم ورود نیروهای مسلح در جهت‌گیری‌های انتخاباتی را گوشزد کنند که این همان مهندسی انتخابات است.»

هشدار دو مقام نظامی به “شبهه‌افکنی” علیه سپاه

هم‌چنین، سردار آسودی، معاون تبلیغات سپاه نیز در حاشیه گردهمایی سیاسی سپاه پاسداران در استان سمنان، نسبت به “سیاه‌نمایی” و “تخریب” سپاه در ارتباط با مسائل انتخاباتی هشدار داد. آسودی گفت: «دشمنان فهمیده‌اند مردم به بسیج و سپاه اعتماد دارند، بنابراین تهاجم و شبهه‌افکنی علیه این نهاد مقدس به راه انداخته‌اند.»

یک روز پیش از این، سردار احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران در باره “شبهه‌افکنی”ها هشدار داده و گفته بود که نامزدها باید از سیاه‌نمایی و تخریب دیگران خودداری کنند.

احمدی‌نژاد در سفر به خوزستان از پیغام‌ برای “کم کردن رویش” پرده برداشت و در تهدید مخالفان خود گفت: «هرگوشه‌ای از پرونده‌تان را بالا بزنیم دیگر جایی در بین ملت نخواهید داشت.». او در جمع مردم اصفهان نیز تاکید کرد: «برخی برای انتخابات نقشه کشیده‌اند.»

به نظر می‌رسد تحرک مقامات سپاه و نیروی انتظامی در سخنرانی پیرامون انتخابات، واکنشی به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد باشد. احمدی‌نژاد در اهواز از جمله گفت که مخالفانش “عددی نیستند.”

حسن فیروزآبادی رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته‌های اخیر احمدی‌نژاد را مصداق تشویش اذهان عمومی دانست.

بایدها و نبایدهای رسانه‌ها در انتخابات

در این میان “دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای” سخنانی از وی پیرامون وظایف رسانه‌ها در انتخابات را برگزیده است. این نکات در دو بخش بایدها و نبایدها تنظیم شده‌اند و از جمله شامل لزوم تشویق مردم به انتخابات اصلح از سوی رسانه‌ها می‌شود: «آنها که زبان گویایی دارند، قلم توانایی دارند و آبرویی پیش مردم دارند، باید مردم را توجیه و تشویق کنند و آدمهای خوب را به آنها معرفی نمایند.»

یکی دیگر از وظایف رسانه‌ها، پاسداری از انتخابات خوانده شده است: «انتخابات مظهر حضور مردم است و باید پشتوانه امنیت ما باشد. آن وقتی را که دشمنان می‌خواهند از انتخابات علیه امنیت کشور سوءاستفاده کنند، باید همه مراقب و به هوش باشند.»

“نباید”ها در این فهرست طولانی‌تر و دو برابر نمونه “باید”ها هستند. دلسرد نکردن مردم نسبت به انتخابات، پرهیز از بی‌احترامی به شورای نگهبان و عدم درج هرحادثه و خبر از جمله آنها هستند.

Related posts:

  1. درخواست احمدی‌نژاد از وزیر علوم: روسای دانشگاه تهران و تربیت مدرس برکنار شوند
  2. مشایی، مهره پنهان رهبر (بقلم محمدعلی محمدیان)
  3. احمدی‌نژاد در استادیوم ١٠٠ هزار نفری آزادی جشن نوروزی برگزار می‌کند
  4. رئیس دفترمصباح:حدادعادل آب گوارایی بود که وارد نهر شور شد ودیگر قابل استفاده نیست
  5. تقدیر خاتمی از عملکرد”بازتاب”: چشم اندازی برای کاندیداشدن اصلاح طلبان درانتخابات وجود ندارد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates