24.03.2018

آمریکا، یک موسسه و ۱۰ ایرانی را به اتهام حملات سایبری تحریم کرد


رادیوفردا: دولت آمریکا روز جمعه سوم فروردین یک موسسه و ۱۰ ایرانی را به اتهام هک کردن صد ها دانشگاه آمریکایی و بین المللی مورد تحریم قرار داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا این نهاد و ۱۰ ایرانی را به هک بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات دانشگاهی از ۱۴۴ دانشگاه آمریکایی و ۱۷۶ دانشگاه بین المللی در ۲۱ کشور متهم کرده اند.

راد روزنشتاین، معاون دادستان کل آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفته است، اطلاعات به سرقت رفته از دانشگاه های آمریکایی معادل سه میلیارد و ۴۰۰ دلار به این دانشگاه ها خسارت وارد کرده است.

معاون دادستان کل آمریکا اضافه کرده است:«این متهمان اکنون فراری و تحت تعقیب هستند.» وی همچنین هشدار داد که اگر این افراد به خارج از ایران سفر کنند در بیش از ۱۰۰ کشور جهان با استرداد روبرو خواهند شد.

مقام های آمریکایی شرکت مبنا و ۹ نفر از کارکنان آن را متهم کرده اند که از جانب سپاه پاسداران دست به این اقدامات زده اند. این مقام ها می گویند، این افراد در موسسه «مبنا» فعالیت می کنند که طی سال های اخیر حملات سایبری انجام داده است.

وزارت دادگستری آمریکا این افراد و موسسه مبنا را به توطئه، تقلب کامپیوتر و سرقت هویت متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفت در این کارزار سایبری حساب ای میل بیش از ۱۰۰ هزار استاد دانشگاه در سطح جهان هدف حمله قرار گرفته و توانسته اند به هشت هزار مورد از آنها نفوذ کنند. به گفته وزارت دادگستری این گسترده ترین حمله هکرهای مورد حمایت یک حکومت بوده است.

به گفته دادستانی آمریکا هکرها در عین حال وزارت کار و کمیسیون فدرال انرژی آمریکا و سازمان ملل متحد را نیز هدف گرفته اند.

غلامرضا رفعت نژاد، احسان محمدی، سید علی میرکریمی، عبدالله کریما، مصطفی صادقی، سجاد طهماسبی، محمدرضا صباحی، روزبه صباحی، و ابوذر گوهری مقدم کسانی هستند که در این پرونده از آنها نام برده شده است.

رویترز می گوید، این چهارمین مورد طی ماههای اخیر است که دولت دونالد ترامپ یک دولت خارجی را به انجام حملات سایبری متهم می کند. در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما این بسیار نادر بود.

این خبرگزاری می افزاید،‌ هفته گذشته دولت آمریکا روسیه را به انجام حملات سایبری به شبکه انتقال برق آمریکا طی دو سال گذشته متهم کرد. واشنگتن به خاطر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و سایر حملات سایبری به آن کشور تحریم های جدیدی در مورد ۱۹ شهروند روسیه و چند گروه و نهاد از جمله اداره امنيتی مسکو وضع کرده است.

دولت باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ علیه هفت ایرانی به خاطر مختل کردن شبکه کامپیوتری دهها بانک آمریکایی و تلاش برای بستن یک سد در نیویورک اعلام جرم کرد.

همزمان وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه موسسه مبنا در ایران و بهزاد مصری معروف به «استوک وحشت» را مسئول هک کردن شبکه تلویزیونی کابلی «اچ بی او» معرفی کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود خبر داده بود که وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی علیه ایران اعمال می کند.

برچسب‌ها: , , , , , ,
در بخش: آمریکا, امنیتی, تحریم, سیاسی, کامپیوتر و اینترنت | توسط: خُسن آقا | بازگشت به وبلاگ خُسن آقا

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates