10.04.2018

نخست وزیر فرانسه متحدان اسد را نیز مسئول کشتار شیمیایی دوما خواند

رادیوفرانسه: ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، امروز در مقابل نمایندگان مجلس ملی این کشور صریحاً گفت که “متحدان رژیم دمشق در دو حملۀ شیمیایی که شنبه گذشته علیه شهر دوما صورت گرفت مسئولیت ویژه ای دارند.” اداور فیلیپ که در انتقادهایش مشخصاً رژیم های ایران و به ویژه روسیه را مد نظر داشت از بمباران شیمیایی دوما به عنوان “کشتار” یاد کرد و افزود که متحدان رژیم اسد در عین حال مسئول نقض آتش بس شورای امنیت سازمان ملل در سوریه بوده اند.

ادوار فیلیپ در سخنانش اضافه کرد که بکارگیری سلاح های شیمیایی اقدامی پیش پاافتاده نیست، بلکه از ماهیت رژیم بشار اسد پرده برمی دارد.” نخست وزیر فرانسه هشدار داد که واکنش کشورش در قبال بکارگیری این سلاح ها، عزم فرانسه را نیز در مقابل رژیم سوریه و متحدانش نشان خواهد داد.

ادوار فیلیپ در سخنانش همچنین گفت که رژیم سوریه با بمباران اخیر شیمیایی شهر دوما یک بار دیگر حقوق بین الملل و فراتر از آن انسانیت را لگدمال کرد و ثابت نمود که می خواهد همه کسانی را نابود کند که در دروازه های دمشق در مقابل رژیم اسد مقاومت می کنند. نخست وزیر فرانسه تأکید کرد که “به‌کارگیری سلاح شیمیایی تهاجمی بنیادین علیه نظم بین المللی و نقض بارز پروتکل ۱۹٢۵ و معاهدۀ ۱۹۹٣ و شماری از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.” به گفتۀ ادوار فیلیپ تردیدی در وقوع این حملات شیمیایی وجود ندارد، هر چند رژیم دمشق و متحدان اصلی اش، یعنی روسیه و حکومت اسلامی ایران از اساس حملۀ شیمیایی به شهر دوما را تکذیب کرده و آن را صحنه سازی می دانند.

در ادامۀ سخنان نخست وزیر فرانسه، وزیر امور اروپایی این کشور، خانم ناتالی لوآزو، بر مسئولیت روسیه در حملۀ اخیر شیمیایی به شهر دوما تأکید کرد و گفت که هیچ هواپیمای سوری بدون اطلاع روسیه از زمین برنمی خیزد و به همین خاطر مسئولیت متحدان سوریه در حملۀ شنبه گذشته به شهر دوما غیرقابل انکار است. ناتالی لوآزو، در ادامه گفت که در حملۀ شیمیایی به دوما از گازهای سمی برای کشتن و ارعاب مردم غیرنظامی استفاده شده و تنها رژیم سوریه قادر به انجام این حمله بوده است.

به گفتۀ “کلاه سفیدان” و امدادگران سوری و یک سازمان بشردوست آمریکایی حملات روز شنبه در دوما بیش از ۴۰ کشته برجای گذاشتند.

Related posts:

  1. ۴۸ سرباز سوری در خاک عراق کشته شدند
  2. هشدار بان درباره ‘وقوع فجایع در ساعات اخیر’ در حلب
  3. پیام تبریک روحانی به بشار اسد
  4. در محکومیت کشتار انسان های بی دفاع
  5. بیش از ۶۰ هزار سوری ‘به ترکیه گریختند’

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates