11.04.2018

محمدرضا حدادی در آستانه اعدام قرار دارد


دویچه‌وله: متهمی که در ۱۵ سالگی مرتکب قتل غیرعمد شده و ۱۵ سال است که در زندان به سر می‌برد، در آستانه اعدام قرار دارد. حسین احمدی‌نیاز وکیل محمدرضا حدادی به دویچه‌وله گفت که در تلاش برای نقض این حکم است.

محدرضا حدادی روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین در تماس با خانواده‌اش به آنها اطلاع داده‌ که در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارد.

پدر این جوان ضمن اعلام این خبر به دویچه‌وله (فارسی) گفت که محمدرضا در تماس تلفنی با خانواده گفته که مسئولان زندان به او گفته‌اند یا باید رضایت خانواده مقتول را بگیرد و یا به زودی اعدام می‌شود.

محمدرضا حدادی که در اسفندماه ۳۰ ساله شد، از ۱۵ سالگی در زندان به سر می‌برد. او متهم به سرقت منجر به قتل در مرداد ۱۳۸۲ است.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل محمدرضا، به دویچه‌وله گفت که پس از شنیدن این خبر به دیوان عالی کشور رفته اما هیچ پاسخی نگرفته است. او که مقیم تهران است هفته آینده به کازرون می‌رود تا شخصا با قاضی پرونده موکلش گفت‌وگو کند.

سال گذشته با تقاضای احمدی‌نیاز، رئیس قوه قضائيه دستور توقف حکم محمدرضا حدادی را صادر کرد اما به گفته این وکیل، دستور به تنهایی کافی نیست و رئیس قوه قضائيه باید بر اساس ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی حکم صادره را نقض و دستور اعاده دادرسی دهد.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل محمدرضا حدادی امیدوار به نقض حکم موکلش از سوی رئيس قوه قضائیه است حسین احمدی‌نیاز، وکیل محمدرضا حدادی امیدوار به نقض حکم موکلش از سوی رئيس قوه قضائیه است

بر اساس ماده ۴۷۷ آیین دادرسی، رئیس قوه قضائیه می‌تواند به دلیل “خلاف بیّن شرع بودن” این حکم را نقض کرده و دستور اعاده دادرسی دهد. در این صورت پرونده می‌تواند با توجه به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی می‌گوید اگر فرد زیر ۱۸ سال تنها بر اساس اقرار خودش به اعدام محکوم شود باید به او تفهیم شود که این اقرار به قیمت جان او تمام خواهد شد و او از نظر رشد عقلی بایستی در حدی باشد که متوجه این خطر بشود.

بر اساس این ماده، وکیل محمدرضا تقاضا داده تا او برای معاینه به پزشکی قانونی فرستاده شود تا پزشکی قانونی تشخیص دهد که آیا او در زمان اعتراف، رشد عقلی کافی داشته یا نه.

بیشتر بخوانید: “حال جسمی و روحی محمدرضا حدادی بسیار وخیم است”

به گفته احمدی‌نیاز هم دادستان شیراز و هم دادستان کازرون با این درخواست موافقت کرده‌اند اما قاضی پرونده دادگاه کازرون با این تقاضا مخالفت کرده است.

احمدی‌نیاز می‌گوید تا زمانی که حکم از سوی رئیس قوه قضائيه نقض نشود، هیچ کاری نمی‌توان کرد چون قاضی می‌گوید این پرونده بسته شده و حکم آن نیز تایید شده است.

بیشتر بخوانید: اجرای حکم اعدام محمدرضا حدادی متوقف شد

پدر محمدرضا می‌گوید یکی دیگر از متهمان که به تازگی آزاد شده گفته حاضر است شهادت بدهد که محمدرضا بیگناه است اما قاضی قبول نکرده و گفته این پرونده بسته شده است.

محمدرضا در تحقیقات اولیه و در دادگاهی که در ۸ آبان ۱۳۸۲ برگزار شد اعتراف به سرقت و قتل کرده بود، اما سپس در ۱۶ آبان همان سال طی نامه‌ای به دادگاه نوشت که یکی از متهمین با وعده پرداخت پول از او خواسته با توجه به صغر سن، ارتکاب قتل را به عهده بگیرد. او همچنین نوشت که فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب جرم نقشی نداشته است.

وکیل محمدرضا شخصا به دیدار خانواده مقتول رفته و از آنها خواسته تا در قبال گرفتن دیه رضایت داده و محمدرضا را از اعدام نجات دهند. طبق گفته‌ی وکیل، آنها اما به او گفته‌اند که میلیاردها تومان پول در حسابشان هست و حاضر نیستند به خاطر پول از خون پدرشان بگذرند. خانواده شاکی گفته‌اند تنها خواهان اعدام محمدرضا هستند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates