29.04.2013

» احمدی نژاد دولت را 500 هزار ميليارد تومان به مردم بدهكار کرد: هشدار هاشمی رفسنجانی درباره تحمیل دولت بر مردم: دیکتاتوری موفق نمی‌شود

کلمه: چکیده :آیت الله هاشمی رفسنجانی، از همه صریح تر، از آنچه «تحمیل دولت بر مردم» خوانده انتقاد کرده است؛ اظهاراتی که به نظر می رسد اشاره ای نه چندان ضمنی به تقلب در انتخابات 88 است. وی نقد خود را از این هم فراتر برده و با تاکید بر اینکه بعد از معصومین، مسئولان فقط با رای مردم انتخاب می شوند، تصریح کرده که «اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود.»…

کلمه – گروه خبر: با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، زبان ها در انتقاد از شرایط موجود و عملکرد حاکمیت در سالهای گذشته صریح تر می شود. دیروز دفتر خاتمی یکی از صریح ترین سخنان او را درباره شرایط کودتاگونه موجود منتشر کرد و حالا آیت الله هاشمی رفسنجانی در جلسه ای با حضور فعالان سیاسی و فرهنگی و مطبوعاتی اصلاح طلب، مواضعی کم سابقه را در نقد عملکرد حاکمیت، رهبری و دولت مستقر مطرح ساخته است.

به گزارش کلمه، هاشمی در سخنرانی امروز خود که البته هنوز متن کامل آن منتشر نشده و تا این لحظه کامل ترین گزارش از آن را خبرگزاری مهر متشر کرده است، مواضعی را بیان می کند که می توان آن را مکمل خطبه های نمازجمعه ۲۶ تیر ۸۸ دانست؛ خطبه هایی که آخرین حضور او در نماز جمعه هم بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از در خطر بودن کشور سخن گفته، به هشدارهای صریح خود درباره وضع بحرانی امروز اشاره کرده، عملکرد دولت احمدی نژاد در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و خارجی را نقد کرده و احتمال نامزدی خود در انتخابات را هم نفی نکرده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، از همه صریح تر، از آنچه «تحمیل دولت بر مردم» خوانده انتقاد کرده است؛ اظهاراتی که به نظر می رسد اشاره ای نه چندان ضمنی به تقلب در انتخابات ۸۸ است. وی نقد خود را از این هم فراتر برده و با تاکید بر اینکه بعد از معصومین، مسئولان فقط با رای مردم انتخاب می شوند، تصریح کرده که «اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود.»

بر اساس نوشته های حاضران این جلسه در شبکه های اجتماعی، هاشمی در زمان ایراد سخنانش از صندلی استفاده نکرده و همانند دیگر سخنرانان این جلسه، پشت تریبون ایستاده و سخن گفته است.

او همچنین از فعالان سیاسی پیگیر حضور سید محمد خاتمی در انتخابات نیز خواسته که به فعالیت های خود ادامه دهند و ناامید نشوند.

هاشمی رفسنجانی دو پیشنهاد مشخص نیز برای خروج از بحران داده است: بازگشت حکومت به مردم و اصلاح رویه سیاست خارجی. وی همچنین در تمام سخنان خود، «نظام» را مخاطب قرار داده و خواستار آن شده که خود نظام به این نتیجه برسد که ادامه روال فعلی، بی سرانجام است.

وی همچنین تاکید کرده که نباید صلاحیت کسانی که دارای صلاحیت هستند بی جهت رد شود، و تصریح کرده که مردم خودشان بهتر تشخیص می دهند چه کسی را انتخاب کنند.

در ابتدای برنامه نیز مجری مراسم به حضار گفته است که «از طرف برخی ارگان ها تاکید شده که اسمی از افراد خاص برده نشود» ولی تقریبا همه کسانی که صحبت کرده اند، به صراحت یا به اشاره از میرحسین یاد کرده اند؛ که با کف زدن طولانی افراد حاضر نیز همراه بوده است.

گزارش سخنان امروز هاشمی که در خبرگزاری مهر منتشر شده، در زیر می آید. در صورت انتشار متن کامل سخنان در وب سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی، این متن جایگزین خواهد شد:

عصر یکشنبه جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفتگو داشتند. در این جلسه ۶ نفر به نمایندگی از سایر حاضرین با قرائت بیانیه، نامه و درخواست از آیت الله هاشمی خواستند تا خود را برای ریاست جمهوری آینده کاندیدا کند. یکی از سخنرانان هاشمی را مسئول تغییر کشور، دیگری تنها چاره ساز مشکلات کنونی کشور و دیگری شاه کلید مشکلات خواند.

در ادامه هاشمی رفسنجانی گفت: اینکه می گوئید در کشور تنها من هستم که میتوانم مشکلات را برطرف کنم برای من شرمندگی است. اگر حرفهای شما را بپذیرم یعنی اینکه در کشور دیگر مردی توانمند نیست و ما نتوانسته ایم در این ۳۴ سال افرادی را برای مدیریت کشور تربیت کنیم.

وی در ادامه این نشست گفت: من نمی گویم که نمی آیم ولی می گویم که دولت بعدی با بدهی های زیادی سرو کار دارد.

هم اکنون دولت به مردم ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است. همچنین ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بانکها، ۵۰ هزار میلیارد بابت اوراق مشارکت و ۲۰۰ میلیارد هم حقوق عقب افتاده بنگاهها و پیمانکاران است.

دولت ۸ سال مدیران باسابقه را از میدان در کرد

وی در ادامه این نشست گفت: متاسفانه اتفاقات تلخی را در این سالها شاهد بوده ایم. سیاست دولت در این هشت سال این بوده است که نیروهای باسابقه را از میدان بدر کنند. بعد اعلام کردند نسل جدید می آوریم. به نظر آنها گذشته زیر سوال بود ولی از دوره امام حرف نمی زدند چون آن زمان رهبری رئیس جمهور بودند. آنها مدیرانی که سابقه درخشان داشتند را خانه نشین کردند و حالا نسل جدید مدیران ارزشی را نمی شناسد.

نوار ضبط شده ای دارم که نشان می دهد می دانستم کشور به مشکل می خورد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه هم اکنون کشور در مرحله خطر قرار دارد گفت: ۲ سال قبل این حرف را زدم. رسانه های معلوم الحال از کلمه خطیر رنجیدند ولی برای اثبات حرفهایم مدرک دارم. ما در مجلس خبرگان رهبری کمیسیونی داریم به نام کمسیون تحقیق که ۱۲ عضو با رای خبرگان مسئولیت بررسی نقاط ضعف دستگاه های زیر مجموعه رهبری را دارند تا موردی پیدا شد گزارش کنند. سال ۸۷ آقایان این کمسیون به دفتر من آمدند که شما با آقای احمدی نژاد مشکل دارید بیایید مشکلات برطرف شود. البته اینها همان آقایانی بودند که از ایشان حمایت کرده و تائید تقدس سازی هم داشتند. به من گفتند مشکل شما چیست؟ من نشستم و به مدت ۲ ساعت و نیم فهرست مشکلات گذشته و امروز و آینده را بازگو کردم. تا جایی که آنها گفتند اگر می دانستیم نمی گذاشتیم وضع اینطور رقم بخورد.

اگر به نظرات من عمل می شد گرفتار شرارتهای سال ۸۸ نمی شدیم

می خواهم بگویم که من تمامی این جلسه را روی نوار ضبط کردم و یکی دست دبیرخانه شورای نگهبان است و یکی هم دست خودم که نمی خواهم فاش شود ولی همه را پیاده کرده و جزوه کرده ام. چون اهل وحدت هستم نه تفرقه اندازی. تمام حرفهایی که در مورد آینده گفتم و روی نوار ضبط شده محقق شد. اگر به نظرات بنده عمل می شد امروز گرفتار شرارت های سال ۸۸ نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود.

احمدی نژاد استاندار من بود، فرماندار من در خوی بود و بخشدار من در ماکو و می شناختمش ولی سیاستش این بود که نیروهای انقلابی حذف و بدنام شوند. و امروز می بینیم که سیاست ما بی برنامه و روز مره شده است.

برنامه چهارم بدون دولت هم می توانست ۲۳ درصد اجرا شود

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه گفت: سیاست کلی این برنامه را مقام معظم رهبری امضا کرده و با تصویب مجلس و شورای نگهبان باید اجرایی می شد و اگر اجرا می شد تمامی مشکلات کنونی کشور وجود نداشت. سیسات خارجی اینگونه نبود. بعد از چند سال آقایان گفتند باید برنامه چهارم خمیر شود. سوال این است وقتی رهبری امضا کرده و مجلس و شورای نگهبان تائید کردند مگر می شود خمیر شود؟ بعد اعلام شد که ۲۳ درصد برنامه چهارم توسعه اجرا شده است. خب اگر دولت هم نبود این ۲۳ درصد اجرا می شد و شاید هم بیشتر چون کشاورز و کارمند و معلم و مردم به کار خودشان می پرداختند.

آنهایی که حرفشان را به راحتی حذف می کنند آیا می شود به آنها اعتماد کرد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی گفت که ارز مرجع به هیچ کالایی نمی دهیم. یعنی مردم مایوس شوند که واردات نداریم. یعنی اینکه رسما اجناس مخفی می شود و خریداران بیشتر می خرند و انبار می کنند. بعد موج عظیمی بلند شد و معاون اول رئیس جمهور گفت: بانک مرکزی بیخود گفته است. اینجا دیگر دولت ترسید. آنهایی که حرفشان را به راحتی حذف می کنند آیا می شود به آنها اعتماد کرد. البته از این اتفاقات در این دولت بسیار رخ داده ولی این نمونه به روزش بود که گفتم.

دولت به کشورها می گوید بیایید دعوا کنیم

البته در سیاست خارجی هم بد عمل شده است. ندای حل من مبارز می طلبند که بیایید دعوا کنیم. بعد می گویند قطعنامه ها کاغذ پاره است بروید آب زیرش را بخورید. عهدنامه شورای امنیت برای لغوش باید دوباره اجماع شود و این اجماع برای کشور هزینه زیادی دارد. باید کلی از ما باج بگیرند.

البته من اینجا یک گریز بزنم و آن این است که غرب همیشه دنبال دشمنی و جنگ با ایران و ضربه زدن بوده است. نمونه آن هشت سال دفاع مقدس و ۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت جنگ است. با کارهایی که انجام دادیم شورای امنیت را قانع کردیم که عراق آغاز کننده جنگ بوده ولی در مورد غرامت با ۱۰۰ میلیارد تومان آن موافقت شد که البته هنوز پرداخت نشده است.

هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور ۲ راهکار دارم. که هر شخصی که رئیس جمهور شود اگر این دو راهکار را عمل کند قطعا موفق خواهد شد. اولین راهکار این است که باید بداند حکومت برای مردم است. این نمی شود که هر کس هرکاری دلش بخواهد بکند و به مردم اجازه ندهد اعتراض کنند. مردم صاحب حکومت هستند. خدا هم حق حکومت را تنها به ۱۲ معصوم داد و بعد از آن هر فردی که مسئول حکومت شد به رای مردم آمد. اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: انتظار داریم کسانی که صلاحیت دارند بی جهت رد نشوند چرا که مردم خودشان اصلح را می شناسند و نمی گذارند کشور خراب شود.

ما با اسرائیل سر جنگ نداریم

وی همچنین در مورد برخی اظهارات در سیاست خارجی گفت: راهکار دوم موضوع ترمیم سیاست خارجی است. ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ کردند ما کمک می کنیم. در زمان جنگ هم پیشنهاد پذیرش قطعنامه از سوی بنده بود. اگر امضا نمی شد تبریز و تهران و اصفهان مورد حمله شیمیایی با هواپیماهای اجاره ای فرانسه و روسیه انجام می شد و کلی تلفات می دادیم. بعد که صدام به کویت حمله کرد برخی آقایان گفتند برویم از صدام حمایت کنیم. ما از صدام حمایت نکردیم و حتی پناهندگان کویتی را پذیرفتیم و دنیا به ما اعتماد کرد و تحرمیها شکسته شد.

من نمی گویم نمی آیم

هاشمی اظهار داشت: من در کابینه ام از همه طیفهای سیاسی استفاده کردم. که این الان هم قابل پیاده کردن است. نیاز هم نیست من بیایم. البته من نمی گویم که نمی آیم. ولی می گویم ضرورت نیست پیرمرد ۸۰ ساله بیاید.

Related posts:

  1. “سامان معیشت مردم یک خواست ملّی است: “مقبولیت رئیس جمهور آینده مشکل گشاست
  2. هاشمی رفسنجانی: سپاه به کمتر از کل کشور راضی نیست / حضور من به صلاح نیست
  3. حضور خانواده هاشمی به معنای منتفی شدن کاندیداتوری هاشمی وحمایت از روحانی نیست
  4. هاشمی خواستار حضور همه «گروه‌های وفادار» به حکومت در انتخابات شد
  5. بار دیگر برخاستن به موقع از سر میز

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates