31.07.2018

زیان‌های ناشی از ورود سپاه پاسداران و آستان قدس به پروژه‌های راه‌سازی

دویچه‌وله: روز به روز بر حضور و نقش شرکت‌های پیمانکاری وابسته به نیروی انتظامی، ارتش و وزارت دفاع در عرصه‌ی فعالیت‌های عمرانی و پروژه‌های راه‌سازی افزوده می‌شود. گفته می‌شود که ۹۰ درصد شرکت‌های پیمانکاری بخش خصوصی بیکار شده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز دوشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) گزارشی درباره تاثیرات حضور آستان قدس و سپاه در پروژه‌های راه‌سازی منتشر کرده است.

در این رابطه، خبرنگار “ایلنا” پای سخن خدایار خاشع، دبیر انجمن شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها نشسته است. خاشع از تاثیرات منفی ورود شرکت‌های وابسته به نیروی انتظامی و سپاه در این حوزه سخن گفته است.

دبیر انجمن شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها تعداد شرکت‌های وابسته به بخش خصوصی که در حوزه راه‌سازی فعالیت دارند را ۳۰۰ شرکت اعلام کرده است.

به باور او، ۹۰ درصد این شرکت‌ها در اثر ورود شرکت‌های پیمانکاری وابسته به سپاه و آستان قدس به عرصه راه‌سازی یا بیکار شده‌اند و یا بسیار نازل‌تر از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

سپاه پاسداران برنده دایمی مناقصات

خاشع گفته است که اکثر مناقصات را سپاه و آستان قدس یا شرکت‌های پیمانکاری وابسته به وزارت دفاع و نیروهای انتظامی به سود خود رقم می‌زنند.

به باور او، علت اینکه چرا شرکت‌های پیمانکار وابسته به دستگاه‌های دولتی و شبهدولتی و حتی نظامی در مناقصات برنده می‌شوند، کاملا روشن است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خاشع گفته است: «این نهادها در عرصه رقابت با بخش خصوصی به راحتی میتوانند برنده مناقصات شوند چراکه امید دارند اگر با مشکل قیمت یا اصلاح نرخ مواجه شدند میتوانند آن را حل کنند و این باعث میشود در رقابتها ریسک بیشتری را بپذیرند.»

از این رو دبیر انجمن شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها معتقد است که واگذاری پروژه‌ها به این نهادها درست نیست. او در ادامه گفته است: «امکان اصلاح قرارداد برای شرکت های بخش خصوصی وجود ندارد اما نهادهای شبه دولتی این مشکلات را ندارند و در نتیجه جرات اینکه قیمت پایین‌تری را در مناقصات پیشنهاد بدهند و برنده شوند را دارند.»

خاشع از سیاست‌های دولت روحانی در حوزه راه‌سازی انتقاد کرده و گفته است که دولت یازدهم و دوازدهم می‌توانستند در زمینه قوانین سرمایه‌گذاری و پیش بینی مشوق‌های سرمایه‌گذاری کارهای زیادی انجام دهد، اما به‌رغم آن اقدامی نکرده‌اند.

یکی از نتایج عدم سرمایه‌گذاری در حوزه راه‌سازی افزایش تصادفات است. دبیر انجمن شرکت‌های سرمایه‌گذار در حوزه آزادراه‌ها می‌گوید: «مردم تاوان کاهش سرمایه‌گذاری در راه‌سازی را با جا‌ن‌شان می‌دهند.»

بر اساس آمار عرضه شده، تعداد “تلفات ناشی از سوانح جاده‌ای” بار دیگر افزایش یافته است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates