03.08.2018

مطهری به فرمانده سپاه: در مورد مذاکره با آمریکا باید تابع مقامات نظام باشید

رادیوفردا: علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پنجشنبه ۱۱ مرداد در نامه‌ای به محمدعلی جعفری،فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است، این نهاد نظامی در موضوع مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا می‌بایست تابع تصمیمات مقامات عالی نظام باشد.

به دنبال پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با رهبران ایران، فرمانده سپاه پاسداران گفته بود، دونالد ترامپ و روسای جمهور بعدی آمریکا «هرگز چنین روزی را نخواهند دید» و «مردم ایران اجازه ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند».

به گزارش ایسنا، علی مطهری در نامه خود نوشته است: «جناب‌ عالی و سایر برادران مجاهد و خوب ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در موضوعی مانند مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشید نه این که راساً به عنوان فرمانده کل سپاه اظهار نظر نمایید. علاوه بر این که اعلام چنین نظراتی به نمایندگی از ملت باید توسط نماینده و منتخب ملت یعنی رئیس‌جمهور انجام شود نه هر مقامی.»

علی مطهری در ادامه نامه خود به اظهارات آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در مخالفت از ورود نظامیان به عرصه «سیاست» کشور اشاره کرده است.

نایب رئیس مجلس تاکید کرده است: «از معضلات کشور ما دخالت نهادها و مقامات مختلف در کار یکدیگر است که ذکر مصادیق آن از حوصله این نامه خارج است.»

وی اضافه کرده است: «اگر مجلس و دولت و قوه قضائیه و شوراهای عالی امنیت ملی و انقلاب فرهنگی و فضای مجازی و نیروهای مسلح و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان هر یک کار خود را درست انجام دهند و وارد حوزه دیگر نشوند وضع کشور سامان بهتری می‌یابد.»

به رغم پیشنهاد دونالد ترامپ برای دیدار با رهبران ایران، هنوز آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی، رییس جمهوری ایران به این پیشنهاد پاسخ نداده‌اند.

اما اظهارات فرمانده سپاه پاسداران ایران پیش از این نیز واکنش‌هایی در پی داشت. از جمله عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، در صفحه توئیتر خود نوشت: «قانون اساسی نظامیان را تابع فرمان شورای عالی امنیت ملی قرار داده است، آنان حق تعیین خط مشی سیاسی برای کشور ندارند.»

با این حال شماری از شخصیت‌های نزدیک به حسن روحانی و از جمله علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته‌اند که جمهوری اسلامی نباید مذاکره را رد کند.

دونالد ترامپ که بارها از توافق هسته‌ای با ایران، برجام، انتقاد کرده بود در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد، آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج می شود و تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را باز می‌گرداند. با نزدیک شدن به اجرای این تحریم ها، طی هفته‌های اخیر جنگ لفظی بین روسای جمهوری دو کشور وارد مرحله تازه ای شد.

حسن روحانی گفته بود، جنگ با ایران «مادر جنگ‌ها» و صلح با ایران «مادر صلح‌ها» خواهد بود و در واکنش، آقای ترامپ به او هشدار داده بود که «دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکن».

آمریکا خواهان مذاکره مجدد در خصوص برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین اقدامات این کشور در منطقه است.

هم‌زمان با پیشنهاد دونالد ترامپ برای دیدار با رهبران ایران، یک مقام امنیتی آمریکا گفته است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانور دریایی بزرگ خود را از روز پنجشنبه ۱۱ مرداد در آب‌های منطقه آغاز کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates