05.09.2018

اسرائیل بار دیگر مواضع ایران در سوریه را بمباران کرد

دویچه‌وله: سوریه می‌گوید اسرائیل بار دیگر به این کشور حمله کرده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید مواضع ایران هداف قرار گرفته است. مقام‌های اسرائیلی می‌گویند بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایرانی در سوریه انجام شده است.

خبرگزاری دولتی “سانا” سوریه به نقل از محافل نظامی این کشور گزارش کرد که جنگنده‌های ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور (چهار سپتامبر) به مواضع نظامی در شمال غرب سوریه حمله کرده‌اند. این مواضع در استان‌های طرطوس و حما بوده‌اند. به گزارش سانا، پدافند هوایی سوریه تعدادی از موشک‌ها را منهدم کرده است. یک سخنگوی ارتش اسرائیل نخواست درباره این گزارش اظهار نظر کند.

“دیده‌بان حقوق بشر سوریه” مستقر در لندن از وقوع چندین انفجار در اطراف شهر بندری طرطوس در ساحل مدیترانه خبر داده است. بر این اساس، مناطقی هدف قرار گرفته‌اند که نیروهای ایرانی در آن مستقر بوده‌اند. بر این اساس، در حملات یادشده دست‌کم ۳ تن کشته و ۲۳ نفر دیگر مجروح شده‌اند؛ این افراد عمدتا از اعضای ارتش سوریه بوده‌اند.

این نهاد می‌افزاید که در حملات سه‌شنبه برای نخستین بار شهر بندری بانیاس هم هدف قرار گرفته و دو موشک به منطقه‌ای در حدود یک کیلومتری یک پالایشگاه نفت اصابت کرده است.

“دیده‌بان حقوق بشر سوریه” اخبار خود را از منابع محلی دریافت می‌کند. راستی‌آزمایی اخبار این منابع برای خبرگزاری‌های بین‌المللی مستقل همیشه ممکن نیست.

در یک گزارش تلویزیون سوریه اعلام شد که در شهر مصیاف در استان حما یک نفر کشته و در شهر بانیاس در استان طرطوس هشت تن زخمی شده‌اند.

مناطقی که در حما هدف قرار گفته‌اند، در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ادلب هستند. ارتش سوریه به پشتیبانی روسیه و ایران خود را برای حمله به ادلب آغاز می‌کند. ادلب آخرین منطقه وسیع در سوریه است که کنترل آن همچنان در دست مخالفان بشار اسد است.

منابع خبری به نقل از شاهدان عینی نوشته‌اند که جنگنده‌های اسرائیلی برای ورود به سوریه از آسمان لبنان استفاده کرده‌اند.

اسرائیل به صورت رسمی درباره حملات یادشده اظهار نظر نکرده است.

بیش از ۲۰۰ حمله هوایی به اهداف ایرانی در سوریه در یک سال و نیم گذشته

این نخستین بار نیست که خبر حمله ارتش اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی در سوریه منتشر می‌شود. اسرائیل بارها اعلام کرده که از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه به هر وسیله‌ای جلوگیری می‌کند.

حال منابع خبری این کشور به نقل از مقام‌های دولتی اسرائیل می‌گویند که در طول یک سال و نیم گذشته بیش از ۲۰۰ حمله هوایی به اهداف ایرانی در سوریه صورت گرفته است.

این نخستین بار است که درباره چنین حملاتی آماری رسمی منتشر می‌شود.

روزنامه‌های اسرائیل دیروز، سه‌شنبه نوشتند که وزارت دفاع این کشور در گزارشی فاش کرده که ارتش اسرائیل در یک سال و نیم گذشته بیش از ۲۰۰ حمله هوایی علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده و بیش از ۸۰۰ راکت و خمپاره به سوریه شلیک کرده است.

بر این اساس، این حملات با هدف جلوگیری از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه صورت گرفته و موجب شده که ایران چندین پایگاه خود در سوریه را تخلیه کند.

ایران همواره تأکید کرده که در سوریه نیروی رزمی ندارد و حضور نیروهای آن در سوریه “مستشاری” است.

رسانه‌ها همچنین به نقل از اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، و یک سخنگوی ارتش اسرائیل تأیید کردند که اسرائیل در کمتر از دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ عملیات نظامی در خاک سوریه انجام داده است.

ایران تا کنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

وزیر دفاع اسرائیل اخیرا هشدار داده بود که ارتش این کشور ممکن است مواضع نظامی جمهوری اسلامی در عراق را هدف قرار دهد. آویگدور لیبرمن تصریح کرده بود که اسرائیل تحرکات ایران در خاک عراق و سوریه را به دقت دنبال می‌کند.

Related posts:

  1. لیبرمن: تقریبا همه مواضع ایران در سوریه را هدف قرار دادیم
  2. اسرائیل: شلیک ۲۰ راکت به بلندی های جولان؛ «حملات موشکی به دمشق»
  3. شکست داعش و خطر درگیری نظامی ایران و اسرائیل در سوریه؟
  4. نقل و انتقال ادوات نظامی از فردیس و شهریار به سمت بیدگنه و فرودگاه پیام
  5. افشاگری امشب در اورشلیم: رژیم ایران یک جنگ محدود موشکی علیه اسرائیل را آماده کرده است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates