22.09.2018

جنبش الاحواز چیست؟

ایران وایر: یک حادثه مهم دیگر اما کشته شدن احمد مولا ابوناهض مشهور به «احمد نیسی» در هلند بود. او که ۱۷آبان ۹۶ در محل زندگی‌اش در شهر لاهه هلند به ضرب گلوله کشته شد، مؤسس «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» بود

یعقوب حر التسطری، سخنگوی، «جنبش الاحواز»، امروز در گفتگو با تلویزیون ایران اینترنشنال گفته است «مقاومت ملی اهواز» حمله ترورستی امروز صبح در اهواز را انجام داده است. او گفته هدف این حمله شهروندان عادی نبوده‌اند.

در جریان حمله امروز که در زمان برگزاری رژه نظامی انجام شد، ۲۴ نفر کشته و بیش از۳۰نفر زخمی شده‌اند که حداقل یک نفر از کشته‌شدگان غیرنظامی بوده است.. رسانه‌های داخلی ایران گزارش داده‌اند احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

مقام‌های سپاه پاسداران که حمله امروز را تروریستی اعلام کرده‌اند گفته‌اند مهاجمان ۴نفر بوده‌اند و در درگیری ۳نفر از آنها کشته شده و یک نفرشان بازداشت شده است.

گروه الاحواز که نام اختصاری آن «حزم» است، از خط مشی مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. شاخه نظامی این گروه، «گردان‌های محی الدین آل ناصر» نام دارد ولی به گفته یعقوب حر التسطری سخنگوی، «جنبش الاحواز»، هنوز بیانیه‌ای از سوی آنها مبنی بر قبول مسئولیت انجام این حمله صادر نشده است.

گروه الاحواز از سال ۷۶ فعالیت‌های خود را شروع و همواره از سوی دولت ایران متهم به فعالیت‌های تروریستی شده است. اوج فعالیت‌های این گروه در سال ۸۴ بود که منجر به چند بمب‌گذاری در نقاط مختلف استان خوزستان شد. دولت ایران سال ۸۵، ۱۱ نفر را در اهواز با اتهام‌هایی چون ارتباط با بمب‌گذاری اعدام کردند و تلاش کردند با برخورد شدید با فعالیت‌های گروه الاحواز، هشدارهای جدی به آنها بدهند. با این حال، درگیری‌ها بین این گروه و نیروهای نظامی ایران ادامه یافت و حدفاصل سال۹۰ تا ۹۱ به اوج رسید و ۵ بمب‌گذاری در شهرستان‌های شوش،‌ اهواز و دزفول، نشان‌دهنده فعالیت جدی دوباره این گروه بود. مقام‌های وزارت اطلاعات ایران گفته‌اند در جریان حملات این گروه حدفاصل سال‌های ۸۴ تا ۹۱، ۳۹ نفر از ماموران نظامی و امنیتی ایران کشته‌ شده‌اند. بر اساس گزارش‌های سازمان حقوق بشری، دولت ایران نیز در این مدت، حداقل ۴۴ نفر شهروندان ساکن خوزستان را با اتهام‌هایی چون جدایی طلبی، مشارکت در بمب‌گذاری و اقدام علیه امنیت ملی اعدام کرده یا زیر شکنجه کشته است.

یک حمله پرتلفات دیگر این گروه فروردین ۹۴ رخ داد که در جریان حمله به پاسگاه نیروی انتظامی، ۳ مامور کشته شدند. پس از این حمله‌، مقام‌های امنیتی ایران، از بازداشت ۷ نفر مرتبط با این پرونده خبر دادند و فروردین ۹۵ اعلام شد که ۳ نفر از این افراد، اعدام شده‌اند. گروه الاحواز در آن سال، هدف حمله خود را پایگاه سپاه اعلام کرده بود و گفته بود این مرکز، محل آموزش نیروهای حشدالعشبی (شبه نظامیان عراقی که از حمایت سپاه قدس برخوردار هستند) بوده است. حمله به پاسگاه انتظامی در اردیبهشت ۹۶ هم تکرار و منجر به کشته‌شدن دو مامور شد که باز هم ایران انگشت اتهام را متوجه الاحواز کرد.

یک حادثه مهم دیگر اما کشته شدن احمد مولا ابوناهض مشهور به «احمد نیسی» در هلند بود. از او که ۱۷آبان ۹۶ در محل زندگی‌اش در شهر لاهه هلند به ضرب گلوله کشته شد، به عنوان مؤسس «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» نام برده شد. نزدیکان احمد نیسی از جمهوری اسلامی به عنوان طراح و عامل این قتل نام می‌برند. این اتهام زمانی تقویت شد که ۱۷خردادماه امسال، سازمان اطلاعات و امنیت هلند تایید کرد که دو نفر از کارمندان سفارت ایران در هلند اخراج شده‌اند. مشخص نیست اخراج این افراد به دلیل ارتباط با پرونده ترور احمد نیسی بوده ولی چنین خبرهایی می‌تواند شواهد قوی‌تری برای مدافعان جنبش الاحواز فراهم کند.

حبیب جبر، رهبر جنبش الاحواز، فروردین ۹۵ در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط با توصیف جمهوری اسلامی به عنوان «دولت فارس»، این حکومت را متهم به دشمنی با «امت عرب» کرده و خوزستان را یک سرزمین اشغال شده خواند. این گروه که با دولت‌های عربی مثل عربستان در ارتباط است، گفته است برای آزادی استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج فارس در حال جنگ با جمهوری اسلامی است. این گروه، این استان‌ها را «الاحواز اشغال‌شده» می‌داند و خواهان استقلال این مناطق است.

فعالیت‌های سازمان یافته جدایی طلبانه در استان خوزستان، سابقه‌ای حدودا ۶۰ساله دارد. نخستین ریشه‌های این فعالیت‌ها به سال۱۳۴۰ و تشکیل «جبهه التحریر» باز می‌گردد که در خوزستان و عراق فعالیت داشتند. در اوایل دهه۶۰، «جبهه العربیه لتحریر الاحواز» با حمایت دولت عراق تشکیل و فعالیت‌های این گروه را به طور منسجم‌تر در داخل ایران پیگیری کرد. در طول جنگ ایران و عراق، سازماندهی گروه‌های نظامی، شبه‌نظامی و سیاسی از سوی دو کشور، به یک دستورکار مهم تبدیل شده بود. با این حال، سال ۸۱ و پس از حمله آمریکا به عراق دامنه فعالیت‌های این گروه محدود و به موازات آن،‌ فعالیت‌های جنبش الاحواز رشد کرد. گروهی که اکنون به مهم‌تری مخالف مسلح حکومت جمهوری اسلامی در جنوب غرب ایران شده است.

Related posts:

  1. ظریف: امیدوارم مناقشه یمن به درگیری میان ایران و عربستان منجر نشود
  2. حیدر عبادی می‌گوید «صدها میلیون دلاری» که قطر فرستاده بود در عراق است
  3. داعش چگونه در کردستان ایران ظهور و نفوذ کرد؟
  4. دستگیری 7 فرد مرتبط با داعش
  5. قاتلان سعید کریمیان در صربستان دستگیر شدند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates