16.10.2018

آمریکا ۲۰ شرکت و موسسه مالی وابسته به «بنیاد تعاون بسیج» را تحریم کرد

رادیوفردا: وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه شبکه‌ای از موسسات مالی و شرکت‌های وابسته به «بنیاد تعاون بسیج» را هدف تحریم‌های جدید خود قرار داد که به گفته آن، منابع مالی نیروهای شبه‌نظامی ایران را تأمین می‌کنند.

این نیروها متهم هستند که کودکان سرباز را آموزش داده و از آنها برای جنگیدن در کنار نیروهای سپاه پاسداران استفاده می‌کنند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شبکه دستکم ۲۰ شرکت و موسسه مالی را در بر می گیرد که زیر نظر «بنیاد تعاون بسیج» هستند.

شرکت‌های تراکتورسازی تبریز و صنایع فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت و مهراقتصاد نوین از جمله این موسسات هستند که هدف تحریم‌های تازه آمریکا قرار گرفته‌اند.

«بنیاد تعاون بسیج» متهم است که از این شرکت‌ها و موسسات استفاده می‌کند تا روی تجارت‌های چند میلیارد دلاری در حوزه‌های خودروسازی، معدن، فولاد و بانکی خیمه بزند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که بر اساس این تحریم‌ها، شهروندان آمریکایی حق ندارند تا با این شبکه تجارت کنند و اموال آنها نیز ضبط خواهد شد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر کرده، گفته است: تحریم این موسسات مالی چند میلیارد دلاری به این خاطر است که آنها از نیروهای شبه‌نظامی ایران حمایت می‌کنند.

به گفته وی، تشکیلات نظامی ایران سربازان کودک را به خدمت گرفته و آنها را برای فعالیت در سپاه پاسداران آموزش می‌دهند.

آقای منوچین با اشاره به شرکت‌ها و موسسات تحریم شده اعلام کرده است: «این شبکه گسترده، ساختار مالی برای تلاش‌های بسیج در زمینه بکارگیری، آموزش و تعلیم مذهبی کودکان سرباز فراهم می‌کند که تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد امور نظامی می‌شوند».

وی افزود: «جامعه بین‌المللی بایستی درک کند که تجارت با شبکه بنیاد تعاون بسیج و شرکت‌های پوششی سپاه پاسداران تبعات جدی انسانی به دنبال دارد. این تجارت باعث تقویت بلندپروازی‌های خشونت‌بار رژیم ایران در خاورمیانه می‌شود».

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تحریم‌ها بخشی از کارزار اقتصادی آمریکا برای اعمال فشار بر ایران به دلیل «رویکرد تهاجمی آن در منطقه و نقض حقوق بشر است».

بانک مهر اقتصاد نوین با نام پیشین «مؤسسه قرض‌الحسنه مهر بسیجیان» وابسته به بنیاد تعاون سازمان بسیج مستضعفین است.

شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان وابسته به بنیاد تعاون بسیج نیز بخشی از سهام فولاد مبارکه را در اختیار دارد. این شرکت همچنین در سال ۸۷ سهام تراکتورسازی تبریز را خریداری کرده بود.

شرکت مهر اقتصاد ایرانیان، همچنین سهام برخی از دیگر شرکت‌ها از جمله ایرالکو، صدرا، تکنوتاز، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی و داروسازی جابربن حیان را خریداری کرده است.

در همین حال، یک مقام ارشد آمریکایی گفته است: ایران از زمان خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌ها، شاهد «کاهش شدیدی» در زمینه صادرات نفت بوده است.

Related posts:

  1. «احتمال جریمه میلیاردی شش بانک ترکیه» در ارتباط با تحریم‌های ایران
  2. آمریکا برادر رضا ضراب را هم متهم کرد
  3. رییس جمهوری اتریش : لغو مجازات ها علیه ایران به ارادۀ جهانی و آمریکا بستگی دارد
  4. ایران واردات کالاهای مصرفی آمریکا را ممنوع کرد
  5. ریال ایران تحریم شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates