02.11.2018

ابراهیم رئیسی «یگان حفاظت آستان قدس رضوی» تشکیل داد

رادیوفردا: گزارش‌ها از ایران حاکی است که تولیت آستان قدس رضوی یگان حفاظت از حرم امام هشتم شیعیان در مشهد تشکیل داده است، امری که با انتصاب علی اکبر افراسیابی به عنوان فرمانده این یگان از روز پنج‌شنبه ۱۰ آبان کلید خورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، حکم انتصاب آقای افراسیابی به سمت «یگان حفاظت آستان قدس رضوی» را حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران، امضا کرده و مراسم معارفه او هم با حضور ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، انجام شده است.

آقای رئیسی در این مراسم به دلایل تشکیل این یگان حفاظتی پرداخته و گفته است: «یکی از مأموریت‌های ما حفظ اماکن متبرکه از هرگونه آسیب است، زیرا همیشه این اماکن مورد طمع افراد شرور و و شیاد قرار دارد».

وی مشخص نکرد که این «افراد شرور و شیاد» چه کسانی هستند.

این نخستین بار است که برای حفاظت از حرم امام هشتم شیعیان و دیگر چهره‌های مقدس شیعیان در ایران یگان حفاظتی تشکیل می‌شود. ابراهیم رئیسی نیز در اظهارات روز پنج‌شنبه خود به بی‌سابقه بودن این امر اشاره کرده است.

وی در ادامه گفت: «آرامش زائر نکته‌ای بسیار کلیدی است و این آرامش با سخنرانی و بخشنامه به دست نمی‌آید بلکه برای ایجاد آن باید فرآیندی طی شود تا زائران با خاطر آسوده زیارت دلنشینی را تجربه کنند».

حرم امام هشتم شیعیان در سال ۱۳۷۳ هدف بمب‌گذاری قرار گرفت که به کشته شدن ۲۶ نفر انجامید. همچنین بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

درباره عاملان این حادثه با گذشت ربع قرن هنوز ابهامات بسیاری وجود دارد. جمهوری اسلامی در ابتدا سازمان مجاهدین خلق را مسئول آن دانست، امری که مجاهدین آن را تکذیب کرده‌اند.

در سال‌های بعد نام القاعده و سپاه صحابه پاکستان به عنوان مظنونان حادثه مطرح شد. همچنین برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که وزارت اطلاعات و چهره کلیدی آن زمان این وزارتخانه، یعنی سعید امامی در ماجرا دست داشته‌اند.

سعید امامی به عنوان طراح قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران و مخالفان سیاسی در ایران شناخته شده است که از مقام معاونت در وزارت اطلاعات خلع شد و «در زندان با خوردن داروی نظافت کشته شد».

سال گذشته نیز آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، هدف حمله مسلحانه قرار گرفت که ۲۲ کشته بر جای گذاشت. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

در این حال ابراهیم رئیسی گفته که تشکیل یگان حفاظت از آستان قدس رضوی «پی‌گیری قانونمند فعالیت‌هایی است که صبغه انتظامی دارند».

آقای رئیسی نامزد اصلی اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ بود که از حسن روحانی شکست خورد. وی همچنین یکی از اعضای کمیته چهار نفره منصوب آیت‌الله خمینی بود که در سال ۱۳۶۷ بسیاری از زندانیان سیاسی ایران را که عموم آنها اعضای سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ‌گرا بودند اعدام کردند.
بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم و سایت رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر

Related posts:

  1. آستان قدس رضوی درگیر اختلافات با مستأجران خود است
  2. هفتۀ نامۀ فرانسوی لوپوئن: ورشکستگی حکومت ایران اجتناب‌ناپذیر است
  3. نگاهی به بودجه موسسه آیت الله مصباح یزدی
  4. آمدنیوز: شوهر خواهر محسنی اژه‌ای، عامل اصلی فرار خاوری
  5. تلاش‌ ماموران‌ برای‌ بازداشت‌ محمود صادقی

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates