03.11.2018

تائید عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه

دویچه‌وله:یکی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، عکس از آرشیو
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران از عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای این کشور در فرودگاه‌های ترکیه به شدت انتقاد کرد. او می‌گوید این اقدام از اول نوامبر و در هماهنگی با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی آغاز شده است.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خبرهای منتشر شده در رسانه‌های غربی در مورد مشکل سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های ترکیه را تائید کرد.

سامانی شنبه ۱۲ آبان (سوم نوامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت: «شرکت ترکیه‌ای که در تمامی فرودگاه‌های اصلی این کشور وظیفه سوخت‌رسانی به هواپیماها را بر عهده دارد، در اقدامی هماهنگ با تحریم‌های آمریکا از اول نوامبر (پنجشنبه) سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را متوقف کرده که این مسئله برای ایرلاین‌های ما مشکلاتی را به وجود آورده است.»

به گزارش رویترز در دو روز گذشته برخی هواپیماهای ایرانی امکان سوخت‌گیری در فرودگاه استانبول را نداشتند و دست‌کم یک پرواز به این دلیل لغو شده است.

بنابر گزارش‌ها شرکت “پترول آفیسی” ترکیه، وابسته به کمپانی “ویتول” که کار سوخت‌رسانی در بیشتر فرودگاه‌های این کشور را بر عهده دارد از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری می‌کند. رسانه‌های ترکیه به نقل از مسئولان این شرکت سوخت‌رسانی نوشته‌اند که به آنها ابلاغ شده به هواپیماهای ایرانی خدمات و سوخت ارائه ندهند.

شرکت‌های هواپیمایی ماهان‌ایر، آتا، قشم و آسمان از جمله ایرلاین‌های ایرانی هستند که در مسیر استانبول به تهران و برخی دیگر از شهرها پرواز مستقیم دارند. مطابق گزارش‌ها عدم سوخت‌رسانی به این شرکت‌ها در مواردی آنها را مجبور به حذف تعدادی از مسافران برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت کرده است.

صرفه‌جویی در سوخت با حذف مسافران

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهزاد عطارد، مدیر شرکت هواپیمایی آتا در استانبول با بیان این که این شرکت در یک مورد مجبور شده مسافران پرواز به تبریز را از ۱۶۰ نفر به ۱۰۰ نفر کاهش دهد گفته است: «فقط در صورتی می‌توان تمام مسافران را جابه‌جا کرد که از هر دو مقصد سوخت بگیریم. شرکت‌ها خسارت می‌بینند و به گردشگری ترکیه آسیب می‌رسد.»

خودداری از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی آغاز شده که قرار است از روز دوشنبه اجرایی شود.

شبکه خبری بلومبرگ روز جمعه به نقل از برخی مقام‌های آمریکایی گزارش داد که کاخ سفید هشت کشور از جمله ترکیه را به طور موقت از همراهی با تحریم‌ها علیه ایران معاف کرده است.

سامانی با اشاره به این خبر به ایسنا گفت: «این اتفاق نشان می‌دهد که ترک‌ها دلیلی برای به وجود آوردن مشکل برای هواپیماهای ما ندارند. دولت ترکیه نیز چند روز قبل رسما اعلام کرد که به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران عمل نخواهد کرد از این رو تصور ما این است که باید این شرکت ترک اقدام خلاف قاعده خود را متوقف کند.»

به طور متوسط هر هفته ۲۰۰ پرواز میان ترکیه و ایران انجام می‌شود و تعداد مسافرانی که سالانه میان دو کشور تردد می‌کنند حدود دو و نیم میلیون نفر برآورد می‌شود.

چشم‌انداز مبهم ایرلاین‌های ایرانی

دبیر شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید گرچه ایرلاین‌های ایرانی در روزهای گذشته “به سختی” تلاش کردند این اقدام ترک‌ها را مدیریت کنند اما “قطعا در طولانی‌مدت امکان تداوم این حجم پرواز مشترک بدون سوخت‌گیری در فرودگاه‌های ترکیه ممکن نخواهد بود”.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران قرار شد تحریم‌های لغو یا تعلیق شده این کشور علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال شوند.

دور نخست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی حدود سه ماه پیش آغاز شد و دور دوم که به طور عمده صادرات نفت و گاز و مبادلات مالی بین‌المللی ایران را هدف قرار می‌دهد از روز دوشنبه ۱۴ آبان به صورت رسمی کلید می‌خورد.

کاخ سفید امیدوار است با اعمال آنچه “شدیدترین تحریم‌های تاریخ” علیه جمهوری اسلامی خوانده می‌شود، رهبران این کشور را برای دست یافتن به توافقی جامع‌تر که برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه ایران را نیز در بر بگیرد به پای میز مذاکره بکشاند.

شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در اوج تحریم‌ها در سال ۹۲ که به آغاز مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) منجر شد نیز با مشکلات زیادی برای دریافت سوخت و خدمات در فرودگاه‌های مختلف روبرو بوده‌اند. تکرار این وضعیت صنعت هواپیمایی بحران زده جمهوری اسلامی را با چالش‌های جدیدی مواجه می‌کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates