29.11.2018

جنجال ازدواج یادگار یادگار یادگار امام با یادگار یادگار یادگار یک مرجع تقلید

ایران وایر: ازدواج «احمد خمینی»، نتیجه روح‌الله خمینی با «فاطمه‌ دانش‌پژوه»، نتیجه «محمدرضا موسوی گلپایگانی» هم حاشیه‌ساز شد.

احمد پسر «حسن خمینی» است که در سال‌های اخیر به واسطه حضور در شبکه‌های اجتماعی، به یک سلبریتی مذهبی تبدیل شده و برای خانواده خمینی حاشیه‌هایی به همراه آورده است. این نوطلبه ۲۰ ساله اسب‌سواری می‌کند، گوشی همراه ۱۰ میلیون تومانی دارد، در قامت یک خلبان ظاهر می‌شود، با برخی دختران نوجوان عکس مشترک دارد و مراسم عمامه‌گذاری خاص و پر حرف و حدیثی داشته است.

حالا او در ۲۰ سالگی با دختری از خانواده یکی از مراجع تقلید شیعه ازدواج کرده است. خبر این ازدواج ابتدا در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و خیلی‌ها گمان بردند که عروس جدید خانواده خمینی از خانواده «لطف‌الله صافی گلپایگانی» می‌آید اما بعد مشخص شد که این عروس جوان نتیجه «محمدرضا موسوی گلپایگانی»، از مراجع درگذشته شیعه است.

یک روز بعد دو روزنامه «شهروند» و «شرق» هم خبر این ازدواج را پوشش دادند تا زندگی مشترک احمد خمینی با حاشیه آغاز شود.

خانواده خمینی که برای دوری از حاشیه‌ها تصمیم گرفته بودند این مراسم ازدواج را محدود و بدون اطلاع خیلی از اقوام و آشنایان خود برگزار کنند، با تیتر یک روزنامه شهروند در این تصمیم خود ناکام ماندند.

آن‌طور که در گزارش‌ها آمده است، خانواده خمینی حتی این مراسم را بدون دعوت از خانواده اشراقی‌ها برگزار کرده بودند تا از حاشیه‌های احتمالی این خانواده نیز جلوگیری کنند. «نفیسه»، «زهرا»، «نعیمه»، «عاطفه»، «علی»، «محمدتقی» و «مرتضی» همگی فرزند «صدیقه خمینی»، فرزند سوم روح‌الله خمینی و «شهاب‌الدین اشراقی» هستند.

تعدادی از اعضای این خانواده در سال‌های اخیر به واسطه برخی اظهارنظر‌ها و انتشار تصاویری جنجال‌برانگیز در شبکه های اجتماعی، به حاشیه‌‌ساز‌ترین اعضای خاندان خمینی تبدیل شده‌اند.

حالا روزنامه شهروند نوشته حسن خمینی برای مراسم ازدواج پسرش، اعضای این خانواده را دعوت نکرده است. اما جالب این جا است که این روزنامه دولتی با تیتر یک خود، همان کاری را کرده که حسن خمینی نگرانش بوده است.

شهروند که به «جمعیت هلال‌احمر» تعلق دارد، در اقدامی کم‌سابقه، تیتر یک خود را به ازدواج احمد خمینی اختصاص داده و همین مساله باعث شده است یک‌بار دیگر خانواده جوان خمینی وارد حاشیه شود.

گزارش این روزنامه با عنوان «ازدواج ناگهانی خمینی جوان» کافی بود تا سیل انتقاد‌ها، شوخی‌ها و کنایه‌ها به این روزنامه و خانواده خمینی بار دیگر فضای مجازی را پر کند.

گروهی از منتقدان نوشته اند که ازدواج «یادگار یادگار یادگار امام» با «یادگار یادگار یادگار یک مرجع تقلید» چه ارزش و اهمیت خبری داشته که از سوی یک روزنامه دولتی مورد توجه قرار گرفته است.

«محمد اکبرزاده»، سردبیر خبرگزاری «دانشجو» که متعلق به سازمان بسیج، از جمله منتقدان این اقدام ارگان جمعیت هلال‌احمر است، به زبان طنز نوشت: «کار هلال احمر پرداختن به حوادث و اتفاقات ناگهانی است، روزنامه‌ هلال احمر هم به یه ازدواج ناگهانی پرداخته، مشکلتون چیه؟!»

«احسان سالمی»، دبیر فرهنگی روزنامه «وطن امروز» هم با این موضوع با زبان طنز برخورد کرده و نوشته است: «روزنامه شهروند مرزهای انتشار خبر و گزارش رپورتاژی در رسانه‌ها رو به شکل چشم‌گیری جا به جا کرد. خسته نباشی دلاور، خداقوت پهلوان!»

«مازیار وکیلی»، روزنامه‌نگار نیز نظر داده است: «فکر کنید خانواده عروس در مراسم خواستگاری از احمد خمینی بپرسند آقا داماد چه کاره است؟ احمد خمینی چه پاسخی دارد بدهد؟ باید بگوید یادگار یادگار یادگار امام است؟ یا بگوید ورزشگاه می‌رود و با سلبریتی‌ها عکس می‌گیرد؟ موضوع این است که او دقیقا شغلی ندارد و تنها مصرف کننده است. نماد خویشاوندسالاری و الیگارشی حاکمیت!»

«حسین دهباشی» هم چنین توییت کرده است: «یادگار یادگار یادگار امام راحل (والاحضرت احمد) با یادگار یادگار یادگار مرجع فقید (والاگهر فاطمه) ازدواج کرده و خبر آن تیتر خبرگزاری‌های اصلاح‌طلب و از جمله روزنامه‌ جمعیت هلال احمر شده است. ارزش خبری ندارد؟ شرم‌‌آور است؟»

«علی رجبی»، خبرنگار خبرگزاری «مهر» اعتقاد دارد عکس یک شماره ششم آذر روزنامه شهروند، ترویجی برای «آقازادگی» است در حالی که کار ویژه رسانه‌ هلال‌احمر پی گیری معضلات اجتماعی است.

«فهمیه طباطبایی»، خبرنگار روزنامه «همشهری» نیز در توییتر خود استفاده از عکس احمد خمینی را تلاش برای جذب مخاطب، آن هم با عکس یک «ژن خوب بور و بلوند» ارزیابی کرده است.

«مهدی جلیلی»، مدیرکل اخبار چندرسانه‌ای «ایرنا» نوشته است: «عکس صفحه اول روزنامه اجتماعی کشور که با بودجه بیت المال اداره می‌شود، اختصاص پیدا کرده به ازدواج ناگهانی خمینی جوان به من چه؟ به مردم چه؟ الان باید غافل گیر شویم؟»

«علی احمدنیا»، سردبیر پیشین «اصلاحات‌نیوز» هم چنین نوشته است: «از گزارش عالی گورخواب‌های شهروند حالا رسیدیم به ازدواج ناگهانی! کجای این ازدواج برای مردم دارای اهمیته؟»

اما در مقابل مخالفان و منتقدان، هستند خبرنگاران و افرادی که از پوشش خبر ازدواج نتیجه روح‌الله خمینی دفاع می کنند و آن را اقدامی کاملا طبیعی می‌دانند.

«پوریا آسترکی»، یکی از فعالان رسانه‌ای است که نگاه متفاوتی به ماجرا دارد و علت پرداخت به این مساله را محوریت یک سلبریتی به‌عنوان ارزش خبری می‌داند.

او نوشته است:«]این اقدام[ برای یک روزنامه اجتماعی کار درستی است. به موضوعی پرداخته که با ارزش‌خبری ارجاع به افراد مهم/مشهور سازگاری زیادی دارد و به همین دلیل جلب توجه می‌کند.»

«روح‌الله رجایی»، قائم مقام روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر که خودش سابقه مطبوعاتی دارد و پیش از این دبیر اجتماعی روزنامه همشهری هم بوده، نوشته این موضوع «سوژه خوب» بوده و این همه بحث یعنی ارزش خبری «شهرت» داشته است.

«حمید بازگشا»، خبرنگار خبرگزاری دولتی ایرنا هم چنین نوشته است: «جنجال‌ها در مورد روزنامه شهروند را متوجه نمیشم! همه جای دنیا مطبوعات به اصلاح زرد وجود دارند که اتفاقا مخاطبان زیادی هم دارند.»

در کنار روزنامه‌نگاران موافق و مخالف، اصول‌گرایان هم حسابی از خجالت خمینی جوان و روزنامه شهروند در آمده اند. در صفحه اینستاگرام «دکتر سلام» درباره تیتر یک این روزنامه آمده است: «باید از مسوولان هلال احمر و روزنامه تحت امر آن پرسید رپورتاژ ویژه برای ژن‌های خوب با پول بیت المال و یارانه دولتی چه توجیهی دارد؟»

«مرتضی درخشان»، از فعالان رسانه‌ای اصول گرا نیز در مطلبی انتقادی نظر داده است: «ازدواج نتیجه و نبیره و ندیده‌ امام چه قدر مهم است؟»

شهروند در شماره روز هفتم آذرماه خود سعی کرد به این انتقاد‌ها پاسخ دهد و اعلام کرد این اقدام را با هدف «تعادل بخشی» به اخبار انجام داده است.

حاشیه‌های این ازدواج اما هم چنان به طور جسته و گریخته در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد. این در حالی است که از فاطمه‌ دانش‌پژوه، نوعروس هنرمند خانواده خمینی هنوز واکنشی دیده نشده است.

احمد خمینی را شاید خیلی‌ها بشناسند اما فاطمه دانش‌پژوه هنوز برای خیلی‌ها ناشناخته است. البته شاید در آینده او نیز در کنار همسرش به یک سلبریتی نوپای مذهبی تبدیل شود. روزنامه شهروند او را این گونه معرفی کرده است: «دانش‌پژوه در حال حاضر در پیج شخصی‌ اینستاگرامش خودش را نویسنده، شاعر و عکاس معرفی کرده است. او حقوق می‌خواند و نزدیک به هزار و ۵۰۰ فالوور دارد و البته مدت کوتاهی است که توسط پیج اصلی و پیج خصوصی احمد خمینی دنبال می‌شود. بیش از این احتمالا از نوعروس خانواده خمینی بیش تر خواهیم شنید.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates