10.12.2018

کشورهای عرب خاورمیانه و آمریکا یک ائتلاف نظامی علیه ایران تشکیل می‌دهند

رادیوفرانسه: وزیر امور خارجۀ عربستان، عادل الجُبیر، دیروز یکشنبه نهم دسامبر در ریاض اعلام کرد که هم اکنون مذاکراتی میان کشورهای عرب منطقه و دولت آمریکا دربارۀ آرایش جدید امنیتی در خاورمیانه برای مقابله با حملات خارجی جریان دارد. وزیر امور خارجۀ عربستان تصریح کرده است که از دیگر اهداف این مذاکرات تقویت مناسبات آمریکا و کشورهای منطقه است.

عادل الجُبیر که این سخنان را در پایان نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض ایراد می کرد، در پاسخ به سئوال خبرنگاران تصریح کرد که گفتگوهای آمریکا و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس به منظور ایجاد یک ائتلاف نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران است. وزیر امور خارجۀ عربستان سپس تأکید کرد که در حال حاضر افکار و ایده هایی در این زمینه شکل می گیرند. او گفت که این مذاکرات و گفتگوها فعالیتی مداوم است و دو طرف مایل هستند که به نتیجۀ مثبت برسند.

وزیر امور خارجۀ عربستان سپس گفت که این ائتلاف دربرگیرندۀ مصر و اردن خواهد بود و ائتلاف راهبردی خاورمیانه نام خواهد گرفت. منابع خبری در ماه های گذشته اعلام کردند که یک ائتلاف نظامی میان آمریکا و کشورهای عرب منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود خواهد آمد و کارکردی همانند پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواهد داشت.

شش کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس دیروز یکشنبه نهم دسامبر با انتشار بیانیه ای به سی و نهمین نشست خود در ریاض خاتمه دادند. در این بیانیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواستار حفظ موجودیت، قدرت و اتحاد این شورا شدند بی آنکه به بحران مناسبات برخی از اعضای این شورا و قطر اشاره ای بکنند. امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، از شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض خودداری کرد و به جای او وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه در این اجلاس حضور یافت.

Related posts:

  1. ادعای تازه روزنامه‌نگار ایرانی درباره پرونده قتل خاشقجی
  2. حمله حوثی‌ها به کشتی سعودی؛ عربستان صدور نفت از دریای سرخ را متوقف کرد
  3. حمله موشکی را به منزله اعلان جنگ از سوی ایران می‌دانیم
  4. عربستان: اقدام ایران ″تعرض مستقیم نظامی″ است و بی‌جواب نمی‌ماند
  5. فارن پالسی: انزوای دیپلماتیک قطر آغازگر جنگ اعراب با ایران است؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates