20.12.2018

فحاشی نماینده مجلس؛ فیلمی از جلسه غیرعلنی مجلس ایران به بیرون درز کرد

بی‌بی‌سی: به دنبال انتشار فیلم فحاشی محمد باسط درازهی نماینده سراوان در مجلس ایران و سپس جلسه غیرعلنی مجلس برای رسیدگی به این جنجال، حالا فیلمی از این جلسه درز پیدا کرده که نشان می‌دهد علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار پیدا کردن فردی شده که فیلم فحاشی نماینده را منتشر کرده است.

آقای لاریجانی که ریاست جلسه غیرعلنی را بر عهده داشته دراین فیلم می گوید “این کلیپ را چه کسی داده؟ شوخی نیست. پیگیری می‌کنیم تا برخورد جدی با او بشود”.

در فیلم درز پیدا کرده از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس که برای رسیدگی به ماجرای جنجال برانگیز فحاشی نماینده سراوان تشکیل شده بود، صدای برخی از نمایندگان شنیده می‌شود که در اظهاراتی توهین آمیز علیه هیات رئیسه دارند، آنان را “وطن‌فروش” و “بی‌شعور” می‌نامند.

بخشی از سخنان #محمدباسط_درازهی در مجلس ایران: «کوتاه نمی‌آیم. اگر وزیر اقتصاد استیضاح نشود و رئیس #گمرک و کارمند هتاک عزل نشوند، همین امروز استعفایم را می‌نویسم» . جو #مجلس ایران امروز ۲۷ آذر ۹۷ به دلیل انتشار کلیپ جنجالی از درگیری لفظی یک نماینده مجلس با کارمند گمرک ایران ملتهب بود تا جایی که چند نماینده با کلماتی که در ویدیو می‌بینید از هیئت رئیسه مجلس انتظار برخورد جدی‌تر داشتند. علی #لاریجانی خواسته مجلس را مطرح کرد: این ویدیو را کی داده؟ شوخی نیست. پیگیری می‌کنیم تا برخورد جدی با او بشود. نظر شما چیست؟ #bbcpersian

A post shared by BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on


شماری از نمایندگان گفته‌اند که در پی یافتن نماینده‌ای هستند که این ویدئو را ضبط و پخش کرده است. مطابق قوانین ایران جلسات مجلس ایران علنی است و باید به طور مستقیم از رادیو پخش شود اما در موارد اضطراری، نمایندگان می‌توانند خواهان برگزاری جلسه غیرعلنی شوند.

در جریان جلسه غیرعلنی دیروز مجلس گفته شد که فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، به دلیل برخورد “نامناسب” کارمند کمرگ با آقای باسط درازهی عذرخواهی کرده اما وزیر اقتصاد امروز ۲۸ آذر، مجددا خبر مربوط به این عذرخواهی را تکذیب کرد.

هرچند انتشار فیلم از جلسه غیرعلنی مجلس موضوع تازه‌ای است، اما تاکنون بارها محتوای جلسات غیرعلنی مجلس به بیرون درز پیدا کرده است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از هدایت‌الله خادمی، از نمایندگان مجلس گفته “نمایندگان در حال بررسی این هستند که چه کسی در صحن علنی این فیلم را ضبط و در فضای مجازی منتشر کرده است”.

در حالی که جنجال فحاشی از سوی محمد باسط درازهی با انتشار فیلم جلسه غیرعلنی مجلس بالا گرفته، برخی از نمایندگان از جمله محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان گفته “چهار دانش‌آموز در آتش سوزی زاهدان سوختند آن وقت ما برای توهین به یکی از همکارانمان، جلسه غیرعلنی می‌گذاریم”.
حق نشر عکس UGC
Image caption در فیلم درز پیدا کرده، علی لاریجانی خواستار پیدا کردن فردی شده که فیلم فحاشی محمد باسط درازهی را منتشر کردند. برخی از نمایندگان هم با الفاظ توهین آمیز هیات رئیسه را خطاب قرار می دهند

فحاشی از سوی نمایندگان مجلس ایران پیشتر هم سابقه داشته و حدود دو سال پیش هم ویدئویی از ناسزاگویی و اظهارات توهین‌آمیز نادرقاضی پور، نماینده ارومیه، خبرساز شد. آقای قاضی پور قبل از آن یک خبرنگار را در مجلس کتک زده بود.

علی مطهری نایب رئیس فعلی مجلس ایران هم از کلمات رکیک استفاده کرده است. آقای مطهری به تازگی در پاسخ به سئوالی “درباره به کار بردن ناسزا در مجلس” گفته بود: “در مجلس هشتم یک طرح دو فوریتی مطرح شد. آقایان (روح الله) حسینیان، (مهدی) کوچک‌زاده و (حمید) رسایی آن را مطرح کردند و گفتند این کار را انجام می‌دهیم تا اختلافات میان اصولگرایان از بین برود؛ من به عنوان مخالف حرف زدم و گفتم که مشکل اصولگرایان خود این آقایان هستند و نیاز به چنین قانونی نیست. به سمت من جاسوزنی پرتاب شد و آقای کوچک زاده بالای سر من آمد”.

او گفته است “من در حالیکه از بلندگو فاصله گرفته بودم به کوچک زاده گفتم بشین [خفه شو بتمرگ پفیوز] این حرف در مجلس شنیده نشد اما کسانی که از رادیو مجلس را گوش می‌دادند آن را شنیدند البته بعدا به لغت‌نامه مراجعه کردم و دیدم یکی از معانی این حرف سست و تنبل است و فردایش به آنها گفتم منظور من همین بوده است”.

آقای مطهری که به مناسبت روز دانشجو سخنرانی کرده در پاسخ به سئوالی درباره کتک زدن یکی از نمایندگان، عبارت “کف گرگی” زدن به او را تایید کرده و گفته “این موضوع به نطق من در مجلس نهم مربوط می‌شود”.

نایب رئیس مجلس ایران گفته “من درباره موضوع حصر صحبت کردم و به رئیس قوه قضاییه انتقاد کردم. عده‌ای داد و فریاد کردند و آقای ابوترابی میکروفون من را قطع کرد. بعضی به من محترمانه گفتند حرفت را تمام کن و من می‌گفتم باید نطقم را تا انتها بگویم. یک نفر من را کشید. من او را هل دادم، یکی دیگر به سمت من آمد، من دستم را به او نشان دادم و گفتند من کف‌گرگی زده‌ام. البته گاهی برای کسانی که جلوی آزادی بیان می‌ایستند کف گرگی هم لازم است”.

پروانه سلحشوری از نمایندگان مجلس ایران حدود سه ماه پیش در نطقی در مجلس، خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار کمک او و برگزاری رفراندوم برای حل “مشکل نظارت استصوابی” شد. به تعبیر خانم سلحشوری شورای نگهبان با اعمال این نظارت بر انتخابات از ورود نمایندگان شایسته به مجلس شورای اسلامی ممانعت می‌کند. اشاره او به اختیارات شورای نگهبان در گزینش افرادی است که اجازه نامزدی انتخابات را دارند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز گذشته در اظهاراتی که با جنجال ناشی از فحاشی نماینده سراوان همزمان بود خطاب به شهروندان ایرانی گفت که باید از قدرت گرفتن و به دنبال مناصب بودن پرهیز کنند. او گفت که برخی برای نماینده مجلس شدن “خود را می کشند”.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates