02.01.2019

نهادهای دینی بخش عمده سهم “فرهنگ” را در بودجه ۹۸ بلعیده‌اند

دویچه‌وله: سهم “فرهنگ” در لایحه بودجه سال آینده کاهش یافته و به نیم درصد رسیده است. بخش اعظم بودجه فرهنگی کشور به نهادهای دینی مانند نشر “آثار امام”، جامعه المصطفی، سازمان تبلیغات اسلامی و کتابخانه آیت‌الله مرعشی اختصاص یافته است.

حسن روحانی هفته گذشته لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. بحث و بررسی لایحه بودجه در ایران و همچنین در رسانه‌ها شروع شده است.

پس از بحث و بررسی لایحه بودجه در کمیسیون‌ها و کارگروه‌های مجلس و رای‌گیری در صحن مجلس، این لایحه برای بررسی و تایید در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرد و پس از کسب مُهر توافق آن شورا، به تصویب می‌رسد.

یکی از نکات مهم لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ سهم آن چیزی است که مسئولان جمهوری اسلامی از آن تحت عنوان “فرهنگ” یاد می‌کنند. خبرگزاری “مهر” روز سه‌شنبه ۱۱ دی (۱ ژانویه) در گزارشی در این‌باره نگاهی داشته است به هزینه‌های پیش‌بینی شده برای امور فرهنگی در لایحه بودجه سال آینده جمهوری اسلامی ایران.

جلسه‌ای پرسروصدا

خبرنگار “مهر” جلسه سه‌شنبه هفته گذشته (۴ دی) مجلس شورای اسلامی را جلسه‌ای “حاشیه‌ساز و پرسروصدا” نامیده است. این همان جلسه‌ای است که روحانی رسما لایحه بودجه سال آینده را به مجلس تحویل داد.

در گزارش یاد شده به تاکید نمایندگان و کمیسیون فرهنگی مجلس بر افزایش بودجه امور فرهنگی اشاره شده و به نقل از احمد مازنی، رئيس این کمیسیون آمده است که بین نظر و عمل درباره توجه به امور فرهنگی در جمهوری اسلامی “تفاوت بسیار زیادی” وجود دارد.

احمد مازنی گفته است: «متاسفانه بودجه فرهنگی در لایحه بودجه ۹۷ هفت‌دهم درصد بود و جای تاسف است که بوجه فرهنگی کشور به یک درصد هم نمی‌رسد.»

احد آزادی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز بودجه فرهنگی پیش بینی شده برای سال آینده را غیرقابل قبول دانسته است. بنا بر اظهارات او، بودجه بخش‌هایی همچون سینما، تئاتر و مطبوعات حتی نسبت به سال جاری نیز کاهش یافته است.

بودجه فرهنگی جمهوری اسلامی

خبرگزاری “مهر” با احتساب همه ردیف‌های بودجه سال آینده در ارتباط با امور فرهنگی به این نتیجه رسیده است که سهم “فرهنگ” در بودجه سال ۹۸، حدود “۰،۴۶” بوده و به این ترتیب کمتر از نیم درصد است.

باید یادآور شد که بخش اعظم سهم بودجه فرهنگی پس از صدا و سیما مربوط به اموری هم‌چون “موسسه نشر آثار امام”، “جامعه المصطفی”، کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز خدمات حوزه علمیه قم، سازمان تبلیغات اسلامی و موارد نظیر آن می‌شود.

از آن بین کمترین میزان بودجه اختصاص یافته شامل حال پژوهشکده هنر می‌شود. افزون بر آن بودجه موسسه “نشر آثار امام” تقریبا دو برابر فرهنگستان هنر است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates