27.03.2019

هشدار حسن روحانی در مورد پایداری سدها؛ بارندگی‌های شدید در چند استان ادامه دارد

رادیوفرانسه: در حالی که ستاد مدیریت بحران کشور نظارت بر مشکلات بی‌شمار ناشی از بارندگی و سیل را به عهده گرفته، سازمان هواشناسی اعلام کرد که بارش برف و باران امروز و فردا (سه شنبه و چهارشنبه) در چند استان ادامه خواهد داشت. گذشته از خطر سیلاب و طغیان رودخانه‌ها، مدیریت سدها نیز به مسئلۀ بسیار حساسی تبدیل شده است.

روز سه‌شنبه ۶ فروردین/٢۶ مارس ستاد مدیریت بحران کشور به ریاست حسن روحانی تشکیل جلسه داد و به بررسی وضعیت مناطق سیل زده پرداخت. روحانی تأکید کرد که خسارت‌های مادی مردم در این سیل جبران خواهد شد. او افزود: “مسئله جان مردم در درجه اول اهمیت قرار دارد… مسئلۀ دوم که باز هم برای ما حیاتی است مسئله سدها است. پایداری سدها و حفاظت یک اصل بسیار مهم برای ما است، اگر در سدها مشکلی پیش بیاید چیزی نیست که بتوان جبران کرد”.

استاندار تهران اطمینان داده است که “فعلاً ظرفیت سدهای استان نیمه پر است و این سدها گنجایش ذخیره سازی بسیاری از حوضه‌های آبریز و سیلاب‌ها را دارد”.

روز سه‌شنبه، حسن روحانی در نشستی دیگر، در حضور جمعی از وزیران و مسئولان اجرایی، زیان‌های ناشی از تخریب جنگل‌ها یا رعایت نکردن حریم رودخانه‌ها در ساخت و سازهای شهری را یادآوری کرد و گفت: “وقتی به طبیعت ظلم کنیم، رودخانه‌ای را خشک کنیم و یا کانالی را مسدود کرده و جنگلی را تخریب کنیم، اینگونه با مشکل مواجه خواهیم شد”. روحانی هیچ مورد خاصی را مثال نزد.

رئیس جمهوری اسلامی همچنین از سپاه پاسداران و ارتش خواست که برای تخلیۀ آب وارد عمل شوند. روحانی گفت: “من از ارتش و سپاه می‌خواهم که برای تخلیه و کار مهندسی – که هر دو توانمندی بسیار خوبی دارند – اقدام کنند و بقیه دستگاه‌ها هم باید در این زمینه امکانات خود را بیاورند و سریع‌تر آب از شهرها تخلیه شود”.

شدت سیل و بالا آمدن سطح آب در استان گلستان بیش از سایر نقاط بوده است. به گفتۀ إسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری “شرایط مناطق سیل زده استان گلستان سخت و دشوارتر از بقیه مناطق است”. او گفت “خانه‌های مردم در گنبدکاووس، آق قلا و گمیشان و روستاهای تابعه به زیر آب رفته است”.

در این وضعیت، بارندگی همچنان در چندین استان ادامه دارد. به گفتۀ یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی روز چهارشنبه هفتم فروردین (فردا) هم “احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه در خراسان شمالی، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس وجود دارد”. او می‌افزاید: “موج بعدی بارش‌ها فردا شب شمال غرب و غرب را تحت تاثیر قرار می‌دهد” و ممکن است که در برخی مناطق مثل دامنه‌های البرز، با برف همراه باشد. همین کارشناس احتمال می‌دهد که بارندگی‌های سنگین در بامداد پنجشنبه به پایان برسد.

سازمان هواشناسی اعلام کرده است که “با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به ایران، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی احتمال بارش باران و در ارتفاعات، بارش برف سنگین وجود دارد”.

در پایتخت اگرچه هنوز سیلابی به راه نیفتاده اما پلیس از مغازه‌ها و کسبۀ دربند، درکه، فشم، لواسان، فرحزاد، کن و سولقان خواسته است که “به مدت چهل و هشت ساعت واحدهای صنفی خود را تعطیل کنند”.

محمدرضا صوفیانی رئیس اداره پیش بینی هواشناسی استان تهران نیز به خبرنگاران گفت که “رودخانه‌های شمال شهر تهران باید بیشتر از مناطق دیگر مورد توجه قرار گیرد”.

روز گذشته (دوشنبه) تصاویری که از سیل در دروازه قرآن شیراز منتشر شد افکار عمومی را سخت متأثر کرد. یک روز بعد، خبرگزاری‌های ایرانی پیام آیت‌الله خامنه‌ای را خطاب به امام جمعۀ شیراز منتشر کرده‌اند که در آن “ضمن تسلیت به مردم داغدار”، از امام جمعه می‌خواهد که برای “جبران مصیبت‌ها و خسارت و کمک به مردم، با مسئولین دولتی همکاری، و همگان را توصیه به‌سرعت و جدیت در انجام‌ وظیفه نمائید”.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates