06.05.2019

قیمت دلار بانکی در ایران به مرز ۱۵ هزار تومان رسید

بی‌بی‌سی: قیمت فروش هر دلار آمریکا در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در ایران به ۱۴ هزار ۹۰۰ تومان رسید.

این قیمت روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت در سامانه نظارت ارز (سنا) متعلق به بانک مرکزی ثبت شد و قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز هم ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شد.

این بالاترین قیمتی است که تا کنون برای دلار آمریکا در این سامانه ثبت شده است.

بر اساس گزارش‌ها قیمت دلار غیردولتی در بازار برای ساعاتی از مرز ۱۵ هزار تومان گذشته است.

قیمت یورو، واحد پول اروپا، در صرافی‌های مجاز به ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و هر پوند بریتانیا بیش از ۲۰ هزار تومان فروخته شده است.

قیمت سکه طرح جدید هم در ایران به بیش از پنج میلیون و صد هزار تومان رسیده است.

دلار در ایران چند نرخی است. علاوه بر دلار ۴۲۰۰ تومانی دولتی که برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده، دو سامانه سنا و نیما هم زیر نظر بانک مرکزی فعال هستند.

سامانه سنا برای خرید و فروش داخلی ارز در صرافی‌های مجاز و بانک‌ها در نظر گرفته شده و سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) برای مبادلات ارز بین صادر کنندگان و وارد کنندگان کالا طراحی شده است.

قیمت فروش دلار در سامانه نیما که از طریق حواله‌های ارزی انجام می‌شود در روز ۱۴ اردیبهش به ۹۶۶۷ تومان رسید.

علاوه بر این‌ها خرید و فروش ارز در بازار آزاد هم با قیمتی بالاتر از نرخ‌های سامانه سنا در جریان است.

تلاش‌های بانک مرکزی و وعده‌های مسئولان برای کنترل قیمت ارز در بازار ایران تا کنون بی‌نتیجه بوده و با افزایش فشارهای خارجی بر اقتصاد ایران و بالا رفتن تورم و افزایش گرانی، قمیت دلار هم در حال افزایش است.

مرکز آمار ایران در اولین گزارش خود درباره نرخ تورم در سال ۱۳۹۸، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ۳۰ و شش دهم درصد اعلام کرده است.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول هم به تازگی گفته است که تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران‌ می‌تواند افزایش پنجاه درصدی نرخ تورم در این کشور را به دنبال داشته باشد.

این صندوق در گزارش تازه خود نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی شش درصد پیش‌بینی کرده است.

آمریکا یک سال پیش از توافق هسته‌ای ایران (برجام) خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای خود علیه ایران را در چند مرحله به طور کامل بازگرداند.

ایالات متحده به تازگی معافیت موقت خرید نفت تعدادی از کشورها از ایران را تمدید نکرد و اعلام کرد که این کار را با هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران انجام داده است.

در ماه‌های اخیر بسیاری از مقام‌های ایران درباره سخت‌تر شدن وضعیت اقتصادی در سال جاری و لزوم درنظر گرفتن تمهیداتی برای روبرو شدن با این وضعیت هشدار داده‌اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates