09.05.2019

واکنش‌های بین‌المللی به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران: فرانسه خواهان فروریختن اقتصاد ایران نیست

رادیوفرانسه: فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه، در برنامه صبح ‌چهارشنبه‌ ١۸ اردیبهشت/ ۸ مه ٢٠۱٩ شبکه تلویزیونی “BFM TV “، ایران را در صورت زیر پا گذاشتن برجام، تهدید به ازسرگیری تحریم‌های اتحادیه اروپا نمود.

در واکنش به تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهداتش در قبال توافق اتمی، روسیه صریحاً از تهران حمایت کرد، چینی‌ها همچنان “بی‌طرف” ماندند و اسرائیل نیز مثل گذشته تکرار کرد که هیچگاه امکان ساخت سلاح اتمی را به ایران نخواهد داد. در فرانسه، وزیر دفاع با تهدید به ازسرگیری تحریم‌ها در عین حال گفت که هیچ چیز بدتر از آن نیست که اقتصاد ایران فرو ریزد.

روز چهارشنبه ٨ مه/ ١٨ اردیبهشت، ساعتی بعد از اینکه حسن روحانی تصمیم‌های جدید ایران را رسماً اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل که در مراسم یادبود سربازان کشته شده در جنگ شرکت داشت تأکید کرد که «ما اجازه نخواهیم داد که ایران سلاح اتمی تولید کند».

مسکو با پشتیبانی از ایران اعلام کرد که اقدام اخیر تهران «نتیجۀ تصمیم‌های فکر نشدۀ آمریکاست». “دیمیتری پسکوف”، سخنگوی کاخ کرملین گفت: «رئیس جمهوری ولادیمیر پوتین بارها دربارۀ پیامدهای اقدامات فکر نشدۀ آمریکا سخن گفته است. اینک می‌بینیم که این پیامدها کم‌کم شکل می‌گیرد».
“سرگئی لاوروف”، وزیر امور خارجۀ روسیه نیز که با همتای ایرانی خود دیدار داشت از رفتار غیرمسئولانۀ آمریکا انتقاد کرد.

چینی‌ها واکنشی معتدل‌تر داشتند و از همۀ کشورهای امضاکنندۀ توافق اتمی خواستند که این توافق را رعایت کنند. سخنگوی وزارت خارجۀ چین گفت: «حفظ و اجرای توافق اتمی مسئولیت همۀ امضاکنندگان است». او از همۀ این کشورها خواست که «با خودداری، گفتگو را تقویت و از افزایش تنش پرهیز کنند».

فرانسه که یک روز قبل از اعلام تصمیم رسمی ایران هشدار داده بود که در صورت زیر پا گذاشتن برجام از سوی تهران، اتحادیۀ اروپا تحریم‌ها را علیه ایران از سرخواهد گرفت، امروز (چهارشنبه ٨ مه) از زبان وزیر دفاع خود این تهدید را تکرار کرد.
“فلورانس پارلی” گفت که اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، «طبیعتاً مسئلۀ ازسرگیری تحریم‌های اروپایی مطرح خواهد شد». خانم پارلی در عین حال تأکید کرد که فرانسه و اتحادیۀ اروپا خواهان تداوم برجام هستند. او با اشاره به ساز و کار ویژۀ مالی برای تجارت با ایران گفت: «ما اقداماتی انجام داده‌ایم تا مبادلات بازرگانی با ایران به رغم تحریم‌های آمریکایی ادامه یابد»؛ وزیر دفاع فرانسه گفت: «هیچ چیز بدتر از فرو ریختن اقتصاد ایران نیست. این، هدف ما نیست».

اما به عقیدۀ “رابرت کلی” کارشناس انستیتوی صلح سوئد و بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصمیم اخیر ایران «فاقد بُرد استراتژیک است»؛ او می‌گوید: «تولید مواد هسته‌ای و ذخیره کردن آن بیش از مقدار مجاز، به معنای ساختن سلاح اتمی نیست». به گفتۀ وی «ایران فقط سعی می‌کند بازنده نباشد زیرا توافقی را امضا کرده که طرف مقابل آن را نفی کرده است».

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates