17.05.2019

دولت آمریکا اطلاعات محرمانه «از اقدامات ایران» را با اعضای ارشد کنگره در میان گذاشت

رادیوفردا: هشت تن از نمایندگان ارشد کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت از اطلاعات طبقه‌بندی شده در خصوص اقدامات اخیر ایران و رویکرد دولت دونالد ترامپ در این زمینه مطلع شدند.

تعدادی از رهبران کنگره پس از ترک این جلسه حاضر نشده‌اند در خصوص این نشست با رسانه‌های صحبت کنند.

این نمایندگان که به اعضای «گروه هشت» معروفند عبارتند از: رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان؛ نفر اول و دوم کمیته‌ اطلاعاتی مجلس نمایندگان و همچنین نفر اول و دوم کمیته اطلاعاتی سنا.

سناتور دموکرات مارک وارنر، عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس سنای ایالات متحده، حاضر نشد در خصوص اطلاعات طبقه بندی شده در این جلسه توضیح دهد، اما گفت که بهتر است که قانون‌گذاران بیشتری از این گزارش مطلع شوند.

قرار است که دولت دونالد ترامپ هفته آینده جلسه توضیحی محرمانه با محور ایران برای تمامی اعضای سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده برگزار کند.

دو منبع مطلع به «پولیتکو» گفته‌اند، مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع،‌ جینا هاسپل، رئیس سی آی ای، و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک، قرار است از سه شنبه آینده به طور جداگانه در جلسات محرمانه مجلس نمایندگان و سنا حاضر شوند.

طی روزهای اخیر به دنبال تشدید تنش بین آمریکا ایران و اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی- ۵۲ آمریکا به خلیج فارس شماری از اعضای کنگره از عدم ارائه اطلاعات در این خصوص انتقاد کرده‌اند و خواستار برپایی جلسات توضیحی دولت در مورد این تهدیدات و تصمیمات دولت هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده به سوی جنگ با ایران نرود.

در همین حال، سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو در صحن سنا از اقدامات دولت ترامپ دفاع کرد. مارکو روبیو از اطلاعات مشخص و «روشن» در خصوص تهدیدات ایران علیه نیروها ومنافع ایالات متحده در خاورمیانه سخن گفت.

مارکو روبیو گفت: نیروهای ایران و نیروهای نیابتی آنها در منطقه تهدید جدی و بالقوه برای نیروهای آمریکایی و غیر نظامیان ایالات متحده در عراق و در کل خاورمیانه هستند.

این سناتور جمهوریخواه ضمن استقبال از جلسه توضیحی هفته آینده گفت، شک و تردیدها در مورد ارزیابی دولت دونالد ترامپ از تهدید ایران ناشی از کمبود اطلاعات است.

سناتور جمهوریخواه جیم ریسچ ، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، هم گفت، کاخ سفید پس از دریافت اطلاعات متعدد نسبت اقدامات ایران هشدارها را مطرح کرد.

سناتور جیم ریسچ همچنین اظهار داشت، برای نمونه در رسانه های عمومی اخیرا گزارش هایی در خصوص انتقال موشک‌ها به قایق منتشر شد.

آسوشیتدپرس می‌گوید، تعدادی از قانونگذاران آمریکایی هم دولت دونالد ترامپ را به «تحریک» ایران متهم می‌کنند.

جیم هیمز، نماینده دموکرات و عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه گفته است، این که ایرانی‌ها سلاح‌های خود را جابه‌جا کنند، رویداد تازه‌ای نیست و ممکن است آنها پس از این که ما ناو هواپیمابر و بمب افکن به منطقه فرستادیم این روند را تسریع کرده باشند و این موضوع امری تعجب برانگیز نیست.

وزارت امور خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه اعلام کرد، در واکنش به تهدیداتی که نیروهای نیابتی ایران متوجه منافع ایالات متحده کرده است، دستور داد که کارمندان آمریکایی «غیرضروری» این وزارتخانه از عراق خارج شوند.

به رغم تشدید جنگ لفظی میان ایران و آمریکا، مقام‌های دو کشور در هفته جاری تاکید کردند که خواهان جنگ نیستند.
با استفاده از آسوشیتدپرس و پولیتکو؛ خ

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates