04.06.2019

اعتراض نماینده زرتشتیان به بخشنامه بهزیستی

دویچه‌وله: اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس در نامه‌ به وزیر کار، بخشنامه بهزیستی مبنی بر منع استخدام مربی از اقلیت‌های دینی درمهدهای کودک را تبعیض‌آمیز، عجیب و مغایر اصل سوم قانون اساسی خواند.

استخدام پرسنل از اقلیت‌های دینی در مهدهای کودک ایران ممنوع اعلام شده است. طبق بخشنامه‌ای که سازمان بهزیستی صادر کرده به کارگیری مربی از اقلیت‌های دینی جهت آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب کودکان مجاز نیست. بند ۱۹ این بخشنامه به صراحت می‌گوید: «به کارگیری پرسنل از اقلیت دینی تحت هر عنوان در مهد کودک، به غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‌های دینی ممنوع می‌باشد.»

مسعود آسیما، مدیرکل روابط عمومی این سازمان در توضیح این تصمیم گفته است: «با توجه به این که محتواهای آموزشی مهدهای کودک به طور عام و محتوای آموزشی دینی به طور خاص با بهره‌گیری از مبانی دین مبین اسلام تهیه و تدوین شده، ضروری است این مباحث در مهدهای کودک توسط مربیان آموزش دیده به اجرا درآید.»

او هم‌زمان و در واکنش به انتقادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته است: «این محدودیت صرفا شامل آموزش‌های عمومی و دینی مصوب است و کماکان در بخش‌های دیگر همچون هنرهای تجسمی، ورزش و موسیقی محدودیتی برای فعالیت این عزیزان وجود ندارد»

روز دوشنبه ۱۳ خرداد، نماینده زرتشتیان در اعتراض به این بخشنامه، نامه‌ای به وزیر کار نوشت و چنین اقدامی را “عجیب و تبعیض‌آمیز” خواند.

اسفندیار اختیاری می‌‌گوید: «آشکار است که این ابلاغیه، صراحتاً مخالف با قوانین کشور بخصوص بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی است.

نماینده زرتشتیان یادآوری کرده که با وجود ابراز تاسف رئیس بهزیستی و تاکید او مبنی بر رفع مشکل، هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است. اسفندیار اختیاری از وزیر کار خواسته دستور ابطال بند مربوط به ممنوعیت استخدام پرسنل اقلیت‌های دینی را صادر کند “تا دیگر شاهد این تصمیم‌های غیرانسانی و غیراخلاقی برای پیروان ادیان الهی نباشیم.”

بخشنامه مربوطه ۲۰ بند دارد و تاریخ صدور آن ششم خرداد ۹۸ است.

اقلیت‌های دینی یهودی، زرتشتی و مسیحی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده‌اند. اصول ۱۹ و ۲۰ این قانون نیز با تصریح حقوق مساوی همه مردم از هر قوم و قبیله، تاکید شده که رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها سبب امتیاز نخواهد بود.

کوروش نیکنام، موبد زرتشتی و نماینده سابق مجلس پیش‌تر گفته است که تبعیض‌های قانونی و محرومیت‌های استخدامی، در رشد منفی جمعیت اقلیت‌ها نقش اساسی دارد. در سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت زرتشتیان ایران ۲۵۲۷۱ نفر اعلام شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates