23.06.2019

پومپئو: نقاشی دستی ظریف واقعیت را عوض نمی‌کند


بی‌بی‌سی: مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تحت عنوان “اصلاح غیرواقعیات” گفته دولت آمریکا تا زمانی که ایران آماده مذاکره شود بر فشار خود خواهد افزود. وزیرخارجه آمریکا تاکید کرده که دونالد ترامپ هیچ پیغامی برای تهران از طریق عمان نفرستاده و این که انتشار نقشه دستی از محل ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط محمدجواد ظریف “واقعیت را عوض نخواهد کرد”.

در این بیانیه که عصر روز شنبه (اول تیر – ۲۲ ژوئن) منتشر شده آقای پومپئو نوشته: “رهبران ایران خوب می‌دانند که حقیقت چیز خطرناکی است. مهم است که روایت‌ها را تصحیح کنیم.”

وزیرخارجه آمریکا سپس در سه بند به موضوعات محل مناقشه میان تهران و واشنگتن طی چند روز اخیر پرداخته و نوشته: “اولا، رئیس جمهور ترامپ هیچ پیغامی از طریق عمان برای ایران نفرستاد که در آن پیشنهاد مذاکره شده باشد. ما موضع خود را آشکارا بیان کرده‌ایم. ما هر وقت که زمانش فرا برسد آماده و خواستار رو در رو شدن هستیم. این که ایران تلاش دیپلماتیک تاریخی شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن را رد می‌کند و نفتکش ژاپن را در دریای عمان هدف قرار می‌دهد و پهپاد ما را در آبهای بین‌المللی سرنگون می کند خود گویا است.”

اشاره وزیر خارجه آمریکا به دیدار دو هفته پیش شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن با آیت‌الله علی خامنه‌ای است که طی آن رهبر ایران رد و بدل کردن پیغام با دونالد ترامپ را رد کرد.
پومپئو حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آمریکا به داشتن موضع سرسختانه علیه ایران مشهور بوده است

همزمان با آن دیدار و در حالی که آقای آبه هنوز تهران را به مقصد توکیو ترک نکرده بود دو نفتکش در دریای عمان با انفجارهایی روبرو شدند که تلفات جانی نداشت. آمریکا، بریتانیا و عربستان ایران را به دست داشتن در این انفجارها مقصر شناختند. اما ایران با رد این اتهام‌ها گفت که این حملات و انفجارهایی که ماه گذشته در بندر فجیره امارات رخ داد “مشکوک” است و این که از نظر تهران “کسانی به دنبال تیره کردن روابط ایران با جامعه جهانی” هستند.

با وجود متهم کردن ایران از سوی آمریکا و بریتانیا، کشورهایی چون آلمان ویدئوی منتشر شده از سوی ارتش آمریکا در این رابطه را ناکافی دانستند و سازمان ملل متحد هم خواستار تحقیقات مستقل در این باره شد.

درباره ادعای رد و بدل شدن پیغام میان واشنگتن و تهران از طریق مسقط هم روز جمعه ابتدا خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ایرانی نوشت که آقای ترامپ تنها دقایقی قبل از ان که معلوم شود رئیس جمهوری آمریکا فرمان لغو حمله هوایی به سه نقطه نظامی ایران را صادر کرده، او برای مذاکره با تهران از طریق عمان پیغام فرستاده است.

اما این ادعا کمی بعد از سوی ایران تکذیب شد و کیوان خسروی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایران هم روز جمعه به شبکه خبر ایران گفته بود: “این موضوع تحت هیچ عنوان صحت ندارد.”

آقای پومپئو در بند دوم بیانیه روز شنبه خود به نقشه‌های دستی که محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران طی چند روز گذشته از مسیر پروازی پهپاد آمریکایی و نقطه هدف قرار گرفتن آن منتشر کرده انتقاد کرده و نوشته: “ایالات متحده فراتر از هرگونه تردیدی به وضوح نشان داد که چه طور یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در آبهای بین‌المللی هدف قرار گرفته است. این که وزیرخارجه (آقای) ظریف با یک نقشه دستی بخواهد این واقعیت را رد کند، اعتباری ندارد. این حمله دومین باری است که طی چند هفته اخیر ایران هواپیماهای بدون سرنشین ما را هدف قرار می‌دهد.”

اشاره وزیرخارجه آمریکا به نقشه‌ای است محمدجواد ظریف در صبح روز ساقط شدن پهپاد آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز در توییتر منتشر کرد. آقای ظریف امروز (شنبه) هم چند نقشه گرافیکی دیگر در توییتر منتشر کرده و مدعی شده که نقطه هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی “غیرقابل انکار” است.

واشنگتن و تهران در همان ساعات اولیه علنی شدن خبر هدف قرار گرفتن پهپاد ارتش آمریکا نقشه هایی را منتشر کردند که در انها ادعا شده بود مسیر پروازی و حدود مرزهای آبی و هوایی ایران در آنها مشخص شده است. هر کدام از طرفین با استناد به نقشه خود مدعی بود که نقطه اصابت موشک زمین به هوا که موجب منهدم شدم پهپاد شد منطبق بر روایت اوست.

با این حال، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی نوشت: “مقام‌های آمریکایی تلاش کردند با انتشار تصاویری در مقابل ادعای ایران، نشان دهند که پهپاد هیچ‌گاه وارد حریم هوایی ایران نشده است. هرچند این تصاویر توضیحات مختصری ارایه می‌داد و در نسخه اولیه هم مشخصات مسیر پرواز پهپاد را غلط ارایه کرده بود.”

در بخش سوم بیانیه وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که: “آمریکا در حال تخلیه نیروهای خود از پایگاه شکاری بلد در عراق نیست. بلکه در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ آمریکا بیش از هر زمان دیگری به پشتیبانی و حمایت از متحدان خود در منطقه پایبند است.”

خبر مربوط به آماده شدن بخش هایی از نیروهای طرف قرارداد ارتش آمریکا از پایگاه شکاری بلد عراق را روز گذشته خبرگزاری رویترز منتشر کرد و نوشت چهار منبع نظامی به این خبرگزاری گفته‌اند صدها نفر از پرسنل لاکهید مارتین و شرکت نظامی خصوصی سالی‌پورت گلوبال آماده ترک این پایگاه نظامی شده‌اند.

خبری که اکنون وزیرخارجه آمریکا آن را تکذیب کرده است و خبرگزاری رویترز هم با به روز کردن گزارش خود به نقل از یک منبع امنیتی نوشته برنامه ترک این دو شرکت خصوصی نظامی به رغم مقدمات روز جمعه اکنون تعلیق شده است.

رویترز نوشته اکنون هم مقامات عراقی و هم وزارت خارجه آمریکا هرگونه تخلیه مستشاران آمریکایی را رد کرده‌اند.

پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین عراق یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی این کشور است که هفته پیش گزارش شد سه خمپاره به محوطه‌ای در آن اصابت کرده است.

Related posts:

  1. تخلیه دو نفتکش در دریای عمان در پی وقوع انفجار
  2. ظریف هم خواستار نابودی اسرائیل شد
  3. تهدید ترامپ به «پایان ایران» در پی انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد
  4. ایران می‌گوید پس از ضرب‌الاجل ۶۰ روزه خارج از «چارچوب برجام»‌ عمل نخواهد کرد
  5. حسین جنتی، غزل‌سرای ورامینی، بازداشت شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates