28.06.2019

واکنش تند دفتر صادق لاریجانی به ادعای “انتقال عنصر فساد به مجمع تشخیص”

دویچه‌وله: دفتر صادق لاریجانی ایرنا و دو فعال اصولگرا را متهم کرد که با انتشار “خبر کذب” انتقال “یک عنصر فاسد” از قوه قضائیه به مجمع تشخیص مصلحت “پروژه تخریب” رئیس مجمع را پیش می‌برند. این دفتر ایرنا را به پیگرد قضایی تهدید کرد.

دفتر صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران، شامگاه دیروز پنجشنبه ششم تیرماه (۲۸ ژوئن) به خبر منتشرشده در خبرگزاری ایرنا مبنی بر اینکه “فردی که زاکانی عنصر فساد خوانده همراه آملی لاریجانی به مجمع تشخیص رفته است”، واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.

دفتر آملی لاریجانی در “جوابیه” خود به‌شدت به ایرنا حمله کرده و از جمله نوشته است: «خبر خبرگزاری رسمی دولت در مورد معاون اجرایی سابق حوزه ریاست و حضور وی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به همراه آیت‌الله آملی لاریجانی، کذب محض است و معلوم نیست چرا خبرگزاری رسمی دولت که با بیت‌المال اداره می‌شود و وابسته به دولت است، باید چنین شایعات کذبی را بپراکند.»

“بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائيه”

علیرضا زاکانی، فعال سیاسی اصولگرا، سه‌شنبه گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس از “فرد یا عنصر خاصی” سخن گفته بود که “فساد آشکار دارد” و دو رئیس قوه قضائیه را “بیچاره کرده” و ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضائیه ایران، او را از دستگاه قضایی کنار گذاشته است. به نظر می‌رسد منظور از دو رئیس قوه قضائیه، محمود هاشمی شاهرودی و صادق آملی لاریجانی، رؤسای پیشین دستگاه قضایی ایران، هستند.

زاکانی سپس در مناظره‌ای با مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نام این فرد را اکبر طبری اعلام کرد که در دوران ریاست صادق لاریجانی بر دستگاه قضایی ایران به عنوان معاون اجرایی او فعالیت می‌کرده است.

خبرگزاری ایرنا نیز سه‌شنبه گذشته چهارم تیرماه با انتشار گزارشی در این خصوص از جمله نوشته بود: «اکبر طبری از قوه قضائیه رفته و به ادعای علیرضا زاکانی “فساد او بر همه آشکار” است، اما همچنان در نهادهای مهم حاکمیتی فعالیت دارد.»

“رفتن طبری به همراه آملی لاریجانی به مجمع”

این خبرگزاری دولتی همچنین به نقل از محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرا و عضو کمیسیون حقوقی ـ قضایی مجلس شورای اسلامی، نوشته بود: «بر حسب اطلاع، طبری به همراه آیت‌الله صادق آملی لاریجانی به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.»

دفتر آملی لاریجانی در جوابیه خود خطاب به ایرنا نوشته است: «اتهاماتی به معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه زده شده که کذب بودن آن بر همگان آشکار است مثل فساد آشکار وی یا اینکه همگان بر فساد وی آگاهند. اینگونه اتهام‌زنی یک‌طرفه و محاکمات رسانه‌ای بدون اینکه متهم بتواند از خود دفاع کند کاری خلاف شرع، خلاف قانون وخلاف اخلاق است.»

در جوابیه دفتر آملی لاریجانی زاکانی و پورمختار نیز تلویحا مورد حمله قرار گرفته‌اند: «نحوه سخن برخی مدعیان اصول‌گرایی صددرصد برخلاف موازین شرعی و اصول ارزش‌های اخلاقی است. توهین به دو رئیس قوه قضاییه تحت عنوان “این شخص دو رئیس قوه قضاییه را بیچاره کرده است” چه توجیهی دارد؟ وانگهی این سخنان در واقع بطور غیرمستقیم دو رئیس قوه قضاییه را متهم می‌سازد.»

دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت همچنین در مورد اتهاماتی که متوجه اکبر طبری است نوشته است: «برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلا در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلا آن‌ها را بررسی و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طول ده سال آنها را با رئیس قوه قضاییه در میان نگذاشته‌اند؟»

دفتر صادق لاریجانی: ناجوانمردانه تخریب می‌کنید

ایرنا بخش‌هایی از پاسخ دفتر رئیس پیشین قوه قضائیه ایران را منتشر کرده، اما از انتشار متن کامل آن به این دلیل که جوابیه از نظر این خبرگزاری “متضمن توهین و افترا به اشخاص ثالث” بوده و با قانون مطبوعات ایران هم تطابق ندارد، خودداری کرده است. اما بسیاری از دیگر خبرگزاری‌ها متن کامل جوابیه دفتر صادق آملی لاریجانی را منتشر کرده‌اند.

اشاره ایرنا به “توهین و افترا به اشخاص ثالث” به پرونده‌های برخی از بستگان و نزدیکان شخص حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و دولت او برمی‌گردد که دفتر صادق لاریجانی بر آنها انگشت گذاشته است.

در جوابیه دفتر آملی لاریجانی با اشاره به “تخریب‌های ناجوانمردانه” علیه رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت، خطاب به ایرنا نوشته است: «خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) اگر دغدغه اطلاع‌رسانی صحیح دارد بهتر است به جای انتشار اخبار مجعول، اسناد واقعی و صحیح تخلفات بستگان و نزدیکان رئیس جمهور را منتشر کند. اسنادی بسیار متنوع و رنگارنگ؟!»

این دفتر همچنین مدعی شده است که مطرح شدن اتهامات اخیر ابزاری برای “پروژه‌ای بزرگتر در تخریب رئیس پیشین قوه قضاییه” است.

دفتر صادق آملی لاریجانی ضمن “مجعول” خواندن “افشاگری” ایرنا، در نهایت این خبرگزاری دولتی را تهدید کرده است که «بدیهی است پیگرد حقوقی و قضایی کلیه مرتکبان و انتشاردهندگان این اخبار کذب به قصد تشویش اذهان عمومی همچنان محفوظ می‌باشد.»

اکبر طبری که علیرضا زاکانی از او به عنوان “بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه” و “مایه بدنامی” نام برده و خواستار محاکمه‌اش شده بود، در دوران ریاست محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه نیز مدیرکل امور مالی دستگاه قضایی ایران بود. ابراهیم رئيسی روز ۲۹ اسفند سال گذشته (۱۳۹۷) یک هفته پس از انتصابش به عنوان رئیس قوه قضائیه، در نخستین تغییر مدیریتی در دستگاه قضایی ایران، اکبر طبری را از معاونت اجرایی حوزه ریاست این قوه برکنار کرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates